Aktualna analiza możliwych awansów i spadków przed ostatnią kolejką 2023/24

W ten weekend rozgrywki zakończyła III liga. Przed nami ostatnia kolejka forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej oraz A i B Klasy, więc przygotowaliśmy aktualną analizę możliwych spadków i awansów w tych klasach rozgrywkowych.

Poniższa analiza zakłada, że wszystkie drużyny uczestniczące w tym sezonie w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej, A Klasie oraz B Klasie zgłoszą się do rozgrywek na sezon 2024/25 (termin zgłoszeń mija 12 czerwca) Jak się zgłosić? Szczegóły na stronie: https://wmzpn.pl/?p=36333.

Ostateczna liczba spadków z poszczególnych klas rozgrywkowych była uzależniona od liczby drużyn z naszego województwa, które spadną z III ligi. Ze względu na spadek Stomilu Olsztyn z II ligi, z naszej grupy III ligi spadają w tym sezonie 4 ostatnie drużyny.

Po ostatniej kolejce III ligi wiemy już, że ostatecznie z naszych drużyn spada tylko Concordia Elbląg. GKS Wikielec wywalczył utrzymanie.

Poniżej przedstawiamy aktualną analizę awansów i spadków oraz baraży o awans/spadek wiedząc, że z III ligi do forBET IV Ligi spada jedna drużyna.


forBET IV Liga
Tabela -> zobacz

Z forBET IV Ligi do III ligi awansuje jedna drużyna (1 miejsce) – tu awans zapewniła już sobie Polonia Lidzbark Warmiński. Znicz Biała Piska i Mrągowia Mrągowo do ostatniej kolejki będą grać o srebrne i brązowe medale oraz nagrody rzeczowe od naszego partnera technicznego – firmy R-GOL, który przygotował vouchery o wartości 3000 zł za zajęcie I miejsca, 2000 zł za zajęcie II miejsca i 1000 zł za zajęcie III miejsca.

Jeżeli chodzi o spadki, to z forBET IV Ligi musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów klas okręgowych (+2 drużyny), awansie mistrza forBET IV Ligi do III ligi (-1 drużyna) oraz spadkach drużyn z naszego województwa z III ligi (+1 drużyna), forBET IV Liga w sezonie 2024/25 liczyła 16 drużyn.

W związku z tym przy jednej drużynie spadającej z III ligi z IV ligi spadną 2 drużyny (15-16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.

Polonia Iłowo jest pewna spadku. Drugie miejsce spadkowe zajmuje Motor Lubawa, ale przy korzystnych dla siebie wynikach meczów ma jeszcze szansę na uniknięcie bezpośredniego spadku.


Klasa Okręgowa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz

Z Klasy Okręgowej do forBET IV Ligi bezpośredni awans uzyskają mistrzowie obu grup – w grupie I awans wywalczyła już Pisa Barczewo, a w grupie II trwa zacięta walka między Startem Nidzica, a Sokołem Ostróda.

Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych forBET IV Ligi. W grupie I pewne barażu są Orlęta Reszel, a w grupie II wszystko rozstrzygnie się miedzy Startem Nidzica, Sokołem Ostróda i Polonią Pasłęk.

Z Klasy Okręgowej musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów A Klas (+4 drużyny), awansie mistrzów Klasy Okręgowej do forBET IV ligi (-2 drużyny), dołączeniu drużyn rezerw Olimpii Elbląg (trzecia drużyna) i Concordii Elbląg (+2 drużyny) oraz spadkach z forBET IV ligi (+2 drużyny), Klasa Okręgowa w sezonie 2023/24 liczyła 32 drużyny (2 grupy po 16 drużyn).

O dołączeniu drużyn rezerw informowaliśmy tutaj: https://wmzpn.pl/?p=37887

W związku z tym przy jednej drużynie spadającej z III ligi, dwóch spadających z IV ligi, z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 3 ostatnie drużyny (14-16 miejsce), kolejne 2 (12 i 13 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami A klas.

W grupie I pewne spadku są MKS Jeziorany, Wilczek Wilkowo i Łyna Sępopol, więc rywalizacja nadole tabeli jest już tylko o uniknięcie miejsc barażowych. W grupie II pewne spadku są Tęcza Miłomłyn i Delfin Rybno. Trzecim spadkowiczem będzie Szeląg Kormoran Zwierzewo lub MKS Działdowo.


A Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz
Tabela grupy 4 -> zobacz

Z A Klasy do Klasy Okręgowej bezpośredni awans uzyskają mistrzowie wszystkich czterech grup, a wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych Klasy Okręgowej.

W grupie I o pierwsze bezpośredni awans walczą Kłobuk Mikołajki i Perkun Orżyny – druga z tym drużyn zagra w barażach. W grupie II awans wywalczyli już Błękitni Orneta, a miejsce barażowe Dąb Kadyny. W grupie III awans już dawno wywalczył Orzeł Janowiec Kościelny, natomiast miejsce barażowe w ostatniej kolejce Warmia Wrzesina. W grupie IV o bezpośredni awans walczą Wel Lidzbark i Radomniak Radomno – druga z tym drużyn zagra w barażach.

Z A Klasy musi spaść tyle drużyn, aby po awansach 3 mistrzów i 3 wicemistrzów B Klas (+6 drużyn), awansie mistrzów A Klasy do Klasy Okręgowej (-4 drużyny), dołączeniu drużyny rezerw Mamry Giżycko (+1 drużyna) oraz spadkach z Klasy Okręgowej (+6 drużyny), A Klasa w sezonie 2023/24 liczyła 56 drużyn (4 grupy po 14 drużyn).

O dołączeniu drużyn rezerw informowaliśmy tutaj: https://wmzpn.pl/?p=37887

W związku z tym przy jednej drużynie spadającej z III ligi, dwóch spadających z IV ligi i sześciu spadających z Klasy Okręgowej, z każdej grupy A klasy spadną po dwie ostatnie drużyny (13-14 miejsca), a drużyny z 12-tych miejsc będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 1 drużyna spadnie do B Klasy, a 3 utrzymają się w A Klasie.

W grupie I pewna spadku są Reduta Bisztynek i Tempo Ramsowo Wipsowo. Natomiast w barażach zagra Pogoń Ryn. W grupie II dwa miejsca spadkowe zajęły Warmiak Łukta (drużyna została w tym tygodniu wycofana ze względu na trzecie niepojechanie na zawody) i Kormoran Bynowo. Miejsce barażowe zajmie Piast Wilczęta albo Zalew Frombork. W grupie III pewne spadku są Grunwald Gierzwałd i Burza SRWSIO Słupy. Matematycznie miejsce barażowe mogą zająć trzy kluby: GLKS Jonkowo, GKS Szczytno lub LKS Różnowo. W grupie IV pewne spadku są Orzeł Ulnowo i Żak Jamielnik. Natomiast w barażach zagra Vel Dąbrówno.


B Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz

Z B Klasy do A klasy awansują pierwsze i drugie zespoły w przypadku grup przynajmniej 8 drużynowych oraz pierwsze zespoły w przypadku grup 7 i mniej drużynowych. W tym sezonie wszystkie grupy są wystarczająco liczne, aby mieć po 2 miejsca awansowe, więc awans do A Klasy uzyskają zarówno mistrzowie jak i wicemistrzowie każdej z grup.

W grupie I pewne awansu są Pomarańcze Korsze. O drugie miejsce korespondencyjnie walczą KS Łęgajny i Start Kruklanki. W grupie II pierwsze miejsce wywalczył Zamek Szymbark, a o drugie miejsce walczą Zagłada Lisów i Żabianka Żabi Róg. W grupie III kwestia awansu jest już rozstrzygnięta – 2 pierwsze miejsca zajął Orzyc Janowo i Zamek Kurzętnik.


Terminy baraży:
– baraże między IV ligą a Klasą Okręgową (pierwszy mecz sobota 22 czerwca, rewanż sobota 29 czerwca)
– baraże wstępne o utrzymanie w klasie okręgowej, jeśli będą potrzebne (jeden mecz – środa 19 czerwca)
– baraże między Klasą Okręgową a A Klasą (pierwszy mecz sobota 22 czerwca, rewanż sobota 29 czerwca)
– baraże o utrzymanie w A klasie, (pierwszy mecz/etap niedziela 23 czerwca, drugi mecz/etap niedziela 30 czerwca)

Losowania par barażowych
W poniedziałek 10 czerwca w siedzibie WMZPN przeprowadzimy losowanie par barażowych we wszystkich rozgrywkach.

Zgodnie z regulaminem rozgrywek w przypadku, kiedy dla spełnienia wymaganej liczby zespołów w każdej z grup klasy A wymagany będzie spadek kolejnych drużyn, Komisja Rozgrywek WMZPN zarządza rozegranie meczów barażowych pomiędzy zespołami, które w swoich grupach zajęły odpowiednio miejsca skutkujące koniecznością rozegrania takiego barażu. Zasady baraży zostaną przedstawione podczas losowania par barażowych.

Baraże między IV ligą a klasą okręgową zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy klasy okręgowej oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających z IV ligi,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami klasy okręgowej o to, który z nich zagra z wyżej sklasyfikowanym spadkowiczem, a który zagra z niżej sklasyfikowanym spadkowiczem,
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna IV ligi, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z kl. okr.,
d) zwycięzcy baraży (2 drużyny) awansują do IV ligi / utrzymują się w IV lidze; przegrani baraży (2 drużyny) pozostają w IV lidze / spadają do klasy okręgowej,
e) jeśli drużyna klasy okręgowej, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy klasy okręgowej, jeśli i ona odmówi w IV lidze utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży, a w drugiej parze barażowej gra niżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży z drugim zespołem z drugiej grupy klasy okręgowej; jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze spadkowiczów zakwalifikowanych do baraży, to spada on do klasy okręgowej, a do IV ligi awansuje zespół klasy okręgowej z jego pary barażowej,
f) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. klasie okręgowej (np. liczba zmian, limit młodzieżowców).

Baraże między A klasą a klasą okręgową zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy A klasy oraz po dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających w każdej z grup klasy okręgowej,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami A klasy o to, który z nich zagra z którym spadkowiczem; przy losowaniu uwzględnia się podział terytorialny w celu ograniczenia kosztów dojazdu (drużyny z 1 i 3 grupy A klasy będą losowane z drużynami 1 grupy klasy okręgowej, a drużyny z 2 i 4 grupy A klasy będą losowane z drużynami 2 grupy klasy okręgowej),
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna klasy okręgowej, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z A klasy ,
d) zwycięzcy baraży (4 drużyny) awansują do klasy okręgowej / utrzymują się w klasie okręgowej; przegrani baraży (4 drużyny) pozostają w A klasie / spadają do A klasy,
e) jeśli drużyna A klasy, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy A klasy, jeśli i ona odmówi w klasie okręgowej utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży (w przypadku dwóch drużyn decyduje kolejno: współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, mecz barażowy); jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze spadkowiczów zakwalifikowanych do baraży, to spada on do A klasy, a do klasy okręgowej awansuje zespół A klasy z jego pary barażowej,
f) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. A klasie (np. liczba zmian, limit młodzieżowców),
g) jeżeli drużynę do baraży o utrzymanie w klasie okręgowej trzeba będzie wyłonić spośród dwóch drużyn, które zajęły to samo miejsce w swoich grupach klasy okręgowej, przeprowadza się wstępny baraż o prawo gry w barażu o utrzymanie w klasie okręgowej. Taki baraż zostanie rozegrany w formule jednego meczu na boisku tej drużyny, która ma wyższy współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów (w razie równego współczynnika decyduje kolejno korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, losowanie).

W przypadku rezygnacji któregokolwiek zespołu z prawa bezpośredniego awansu, jego miejsce zajmie ta drużyna, która w grupie, z której wywodził się zespół rezygnujący z awansu zajęła miejsce kolejne tj. drugie przy jednym zespole awansującym lub trzecie przy dwóch zespołach awansujących. W przypadku zaś jeśli i ona zrezygnuje z prawa awansu jej miejsce zajmie drużyna, która spośród zespołów spadających z ligi zajęła najwyższe miejsce.