Podsumowanie konsultacji – piłka kobieca

W ramach cyklu “Temat do dyskusji” skonsultowaliśmy ze środowiskiem piłkarskim temat piłki kobiecej na szczeblu naszego województwa.

11 czerwca na naszej stronie pojawił się artykuł wprowadzający do dyskusji (zobacz artykuł). Następnie 16 i 17 czerwca odbyły się konsultacje w formie spotkań on-line w aplikacji “Zoom”. Poniżej prezentujemy wnioski z konsultacji.

Poniższe wnioski przyczyniły się przede wszystkim do korekty planowanych rozgrywek kobiecych na sezon 2021/22.

Głównym przyczynkiem do rozpoczęcia konsultacji w sprawie piłki kobiecej była bardzo mała liczba drużyn uczestniczących w rozgrykwach kobiet i dziewcząt.

W trakcie dyskusji z przedstawicielami klubów kobiecych doszliśmy do wspólnego wniosku, że prowadzone przez WMZPN rozgrywki kobiece należy dostosować do potrzeb i możliwości klubów kobiecych z naszego województwa.

Na chwilę obecną dwa nasze kluby z powodzeniem funkcjonują na szczeblu centralnym. KKP Stomilanki Olsztyn bardzo dobrze radzą sobie w rozgrywkach seniorskich. W tym sezonie zajęły wysokie III miejsce w I Lidze Kobiet, a od nowego sezonu będą posiadać również drużynę rezerw w III Lidze Kobiet. Z kolei w rozgrywkach młodzieżowych bardzo dobrze radzą sobie dziewczyny z AS Stomil Olsztyn, które w tym sezonie wywalczyły wicemistrzostwo Polski w CLJ U-15, a w CLJ U-17 zajęły solidne 5-te miejsce w grupie makroregionalnej.

Pozostałe kluby z naszego województwa działają wyłącznie na szczeblu lokalnym i wojewódzkim. Ich głównym problemem jest ciągłość funkcjonowania i mała liczba zawodniczek. Rozgrywki wojewódzkie należy dostosować do tych klubów, gdyż KKP Stomilanki i AS Stomil i tak sobie poradzą.

W związku z powyższym w sezonie 2021/22 zostaną zorganizowane trzy główne rozgrywki kobiece i dziewczęce:

  • Rozgrywki kobiet i dziewcząt na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (ukończony 14 rok życia, 6 zawodniczek)
  • Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (6 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata
  • Rozgrywki dziewcząt Orliczek E1 (7 zawodniczek) Rocznik 2011 i młodsze

Ponadto w celu wyłonienia drużyn, które będą reprezentowały nasze województwo na szczeblu centralnym zostaną przeprowadzone następujące rozgrywki:

  • Wojewódzki Puchar Polski kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 11 zawodniczek)
  • IV liga kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 11 zawodniczek)
  • Rozgrywki dziewcząt Juniorek Młodszych B1 (11 zawodniczek) Rocznik 2005-2007
  • Rozgrywki dziewcząt Trampkarek C1 (11 zawodniczek) Rocznik 2007-2008
  • Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 (9 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata

Szczegółowe zasady rozgrywek zostaną ustalone ze zgłoszonymi drużynami. Zachęcamy kluby do zgłaszania swoich drużyn. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: marcin.zylka@wmzpn.pl.

Szczególnie zachęcamy do zgłoszeń do rozgrywek na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików, gdzie nie trzeba mieć dużo zawodniczek, a można rywalizować z innymi drużynami z naszego województwa i stawiać pierwsze kroki w piłce kobiecej!

Jakie drużyny aktualnie zgłosiły się rozgrywek kobiecych? Zobacz w komunikacie na stronie: http://wmzpn.pl/?p=21839