Temat do dyskusji – piłka kobieca

W ramach cyklu “Temat do dyskusji” mamy do przedyskutowania temat piłki kobiecej na szczeblu naszego województwa.

Pomysł zorganizowania konsultacji dotyczących poszczególnych zagadnień powstał podczas grudniowych spotkań on-line z klubami. Konsultacje polegają na tym, że na stronie internetowej wmzpn.pl w artykułach z cyklu “Temat do dyskusji” przedstawiamy dane zagadnienie – analizę i ocenę tego jak jest, ewentualne propozycje zmian i szereg pytań wprowadzających do dyskusji. Następnie każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji, która zostanie przeprowadzona w formie spotkania on-line w aplikacji “Zoom”. Wnioski ze spotkań będą przedstawiane Zarządowi WMZPN, który w każdym z tematów będzie podejmował wiążące decyzje.

Piłka kobieca, to kolejny temat w ramach cyklu “Temat do dyskusji”. Poprzednie dotyczyły rozgrywek dziecięcych, młodzieżowych, seniorskich (styczeń) oraz wznowienia rozgrywek młodzieżowych po lockdowenie (kwiecień) o czym można poczytać tutaj -> http://wmzpn.pl/?s=temat+do+dyskusji. W najbliższym czasie czekają nas jeszcze konsultacje dotyczące rozgrywek halowych oraz seniorskich rozgrywek na Orlikach.

Poniżej przedstawiamy analizę zagadnienia piłki kobiecej oraz zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w środę 16 czerwca o godz. 20:00 i w czwartek 17 czerwca o godz. 11:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

ANALIZA – JAK JEST?

WMZPN prowadzi rozgrywki seniorskie kobiet w jednej klasie rozgrywkowej. Obecnie jest to IV Liga, wcześniej przed ogólnopolską reformą rozgrywek kobiecych była to III Liga. Za czasów III Ligi w rozgrywkach brało udział kilka drużyn (4-6). W obecnym sezonie w IV Lidze są tylko 2 drużyny.

Liczba drużyn biorących udział w Wojewódzkim Pucharze Polski Kobiet zwykle odpowiada liczbie drużyn uczestniczących w lidze seniorskiej.

W wyższych klasach rozgrywkowych na stałe reprezentują nas KKP Stomilanki Olsztyn, które lokują się wysoko w czołówce I Ligi (drugi poziom rozgrywkowy). W poprzednich sezonach w II Lidze występował jeszcze klub AS Stomil Olsztyn, ale w tym sezonie nie zgłosił do rozgrywek drużyny seniorskiej, skupiając się na pracy z młodzieżą.

Patrząc na kilka poprzednich lat można stwierdzić, że na stałe funkcjonują ośrodki piłki kobiecej w Olsztynie (KKP Stomilanki i AS Stomil). Pozostałe miejscowości mają drużynę przez jakiś czas, potem ona się rozpada i wycofują się z rozgrywek (np. Korsze, Bartoszyce, Kętrzyn, Elbląg, Ostróda, Iława, Wikielec).

W kobiecej piłce młodzieżowej jest jeszcze mniej drużyn. Zwykle w rozgrywkach o mistrzostwo województwa w kategoriach juniorek młodszych, trampkarek, czy młodziczek rywalizują tylko KKP Stomilanki Olsztyn i AS Stomil Olsztyn, a czasami bywa i tak, że zgłasza się tylko jedna drużyna.

Z kolei w młodzieżowych i dziecięcych rozgrywkach chłopięcych często widzi się w składach drużyn pojedyncze dziewczyny.

Nasze dziewczęce drużyny młodzieżowe, które reprezentują województwo na szczeblu centralnym zwykle radzą sobie dobrze albo bardzo dobrze. W obecnym sezonie AS Stomil Olsztyn zajęła dobre 5 miejsce w makroregionalnej grupie w rozgrywkach CLJ U-17 kobiet, a w kategorii CLJ U-15 wygrała swoją grupę makroregionalną i walczy o tytuł Mistrza Polski.

Jeżeli chodzi o kadry województwa, to WMZPN prowadzi kadrę w kategorii U-14, która rywalizuje w ogólnopolskich Rozgrywkach Trampkarek im. Ireny Półtorak. Trenerem kadry od dłuższego czasu jest Marek Maleszewski. W praktyce kadra w ponad 80% oparta jest na zawodniczkach AS Stomil Olsztyn. W sezonie 2018/19 kadra zdobyła III miejsce w Polsce. Rok temu ze względu na pandemią nie dokończono rozgrywek. W tym roku rozgrywki eliminacyjne jeszcze trwają.

POMYSŁY – JAK MOGŁOBY BYĆ?

Czytając powyższą analizę na pierwszy plan wychodzi problem bardzo małej liczby drużyn kobiecych oraz krótki czas ich trwania, który wynika głownie z tego, że w naszym województwie mało dziewczynek i kobiet gra w piłkę nożną.

Co można zrobić, aby powstawały drużyny kobiece? Po pierwsza potrzebna jest duża akcja promocyjna w naszym środowisku piłkarskim oraz szkolenia w tym zakresie dla trenerów i działaczy piłkarskich. Ale nawet jeśli będzie większa świadomość w klubach i więcej dziewczynek będzie grało w piłkę nożną, to i tak może to być za mało, aby wystawić do rozgrywek drużynę na pełnowymiarowym boisku.

Dlatego powstał pomysł stworzenia rozgrywek na mniejszych boiskach. Żeby grać w IV Lidze, czy w rozgrywkach juniorek młodszych na pełnowymiarowych boiskach potrzeba 11 zawodniczek na boisku, czyli pewnie z 15-20 w całej drużynie. Rozgrywki na Orlikach lub boiskach o wymiarach orlików można grać po 6 zawodniczek, czyli mając kadrę ok. 10 zawodniczek. Z kolei w miesiącach zimowych można grać na halach.

Na druku zgłoszenia do rozgrywek WMZPN na sezon 2021/22 (zobacz -> http://wmzpn.pl/?p=21405) pojawiła się możliwość zapisania do następujących rozgrywek kobiecych i dziewczęcych na mniejszych boiskach:

 • Rozgrywki kobiet seniorek na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (ukończony 16 rok życia, 6 zawodniczek)
 • ZIMOWE HALOWE rozgrywki kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 5 zawodniczek)
 • Rozgrywki dziewcząt Juniorek Młodszych B1 na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (6 zawodniczek) Rocznik 2005-2007
 • ZIMOWE HALOWE Rozgrywki dziewcząt Juniorek Młodszych B1 (5 zawodniczek) Rocznik 2005-2007
 • Rozgrywki dziewcząt Trampkarek C1 na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (6 zawodniczek) Rocznik 2007-2008
 • ZIMOWE HALOWE Rozgrywki dziewcząt Trampkarek C1 (5 zawodniczek) Rocznik 2007-2008
 • Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 na Orlikach lub boiskach o wymiarach Orlików (6 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata
 • ZIMOWE HALOWE Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 (5 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata

Ponadto zgłoszenia przyjmowane są w tradycyjnych rozgrywkach na pełnowymiarowych boiskach, w tym po raz pierwszy w rozgrywkach zimowych:

 • Wojewódzki Puchar Polski kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 11 zawodniczek)
 • IV liga kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 11 zawodniczek)
 • ZIMOWE rozgrywki kobiet seniorek (ukończony 16 rok życia, 11 zawodniczek)
 • Rozgrywki dziewcząt Juniorek Młodszych B1 (11 zawodniczek) Rocznik 2005-2007
 • ZIMOWE Rozgrywki dziewcząt Juniorek Młodszych B1 (11 zawodniczek) Rocznik 2005-2007
 • Rozgrywki dziewcząt Trampkarek C1 (11 zawodniczek) Rocznik 2007-2008
 • ZIMOWE Rozgrywki dziewcząt Trampkarek C1 (11 zawodniczek) Rocznik 2007-2008
 • Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 (9 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata
 • ZIMOWE Rozgrywki dziewcząt Młodziczek D1 (9 zawodniczek) Rocznik 2009 i młodsze max. 2 lata

Ponadto najmłodsze kategorie wiekowe mogą zgłaszać się do rozgrywek orliczek:

 • Rozgrywki dziewcząt Orliczek E1 (7 zawodniczek) Rocznik 2011 i młodsze
 • ZIMOWE HALOWE Rozgrywki dziewcząt Orliczek E1 (5 zawodniczek) Rocznik 2011 i młodsze

PYTANIA WPROWADZAJĄCE DO DYSKUSJI

 1. Czy system rozgrywek w seniorskiej piłce kobiecej jest odpowiedni?
 2. Czy system rozgrywek w młodzieżowej piłce kobiecej jest odpowiedni?
 3. Czy system rozgrywek w dziecięcej piłce kobiecej jest odpowiedni?
 4. Czy ramy wiekowe w poszczególnych kategoriach rozgrywkowych są odpowiednie?
 5. Dlaczego mamy mało drużyn w piłce kobiecej? Jakie są głównie przyczyny/problemy?
 6. Co można zrobić, aby w piłce kobiecej było więcej drużyn?
 7. Czy nowe rozgrywki na mniejszych boiskach, które mają powstać od sezonu 2021/22, są odpowiednie i czy pomogą zwiększyć liczbę drużyn?
 8. Czy funkcjonowanie kadry wojewódzkiej U-14 jest prawidłowe, czy coś wymaga zmiany?

DYSKUSJA W FORMIE SPOTKANIA ON-LINE

Zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w środę 16 czerwca o godz. 20:00 i w czwartek 17 czerwca o godz. 11:00. Dlaczego 2 terminy? Aby było Państwu łatwiej wziąć udział w spotkaniu. Jeden z nich wieczorny, o godz. 20:00, dla tych, którzy ze względu na pracę lub inne obowiązki nie dadzą rady spotkać się wcześniej. Drugi o godz. 11:00, dla tych którym wygodniej spotkać się w ciągu dnia.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

Przed udziałem w spotkaniu prosimy zapoznać się z powyższym tekstem oraz wskazanymi materiałami zewnętrznymi, spróbować odpowiedzieć na zadane pytania i przeanalizować swoje doświadczenie w tym zakresie. Można również porozmawiać z innymi osobami w klubie, aby wypracować stanowisko całego klubu i przedstawić je na spotkaniu.

Zachęcamy do dyskusji.

W razie pytań prosimy o kontakt z Markiem Łukiewskim, e-mail: marek.lukiewski@wmzpn.pl, tel. 667-737-311.