Do 11 maja decyzja w sprawie kontynuowania bądź zakończenia obecnego sezonu

Szanowni Państwo!

Na przełomie marca i kwietnia przeprowadziliśmy szerokie konsultacje (więcej na: https://wmzpn.pl/?p=11104). Pytaliśmy Państwa, co zrobić z rozgrywkami piłkarskimi, które są obecnie zawieszone ze względu na epidemię koronawirusa.

Otrzymaliśmy od Państwa bardzo dużo wiadomości, które pozwoliły poznać nam Państwa opinię i punkt widzenia. Pomysły były bardzo zróżnicowane, od anulowania całego sezonu, przez uznanie obecnych tabel, po granie nawet do końca lipca. Różne było także podejście do awansów i spadków, tzn. czy powinny być, czy nie. Każdy martwił się obecną sytuacją i szukał takiego rozwiązania, żeby kluby jak najmniej ucierpiały. Oprócz pomysłów na rozgrywki pisali Państwo również o tym co słychać w klubach, jak funkcjonują w tym trudnym czasie i z jakimi problemami się zmagają. Za wszystkie wiadomości serdecznie dziękujemy!

W środę, 15 kwietnia 2020 roku, odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli Prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek. Obrady miały charakter konsultacyjny. Omawiano między innymi aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i jej wpływ na rozgrywki piłkarskie prowadzone przez wojewódzkie związki, zwłaszcza seniorskie III ligi i klasy niższe, a także rozgrywki kobiece i młodzieżowe oraz mecze Pucharu Polski.

Dzięki przeprowadzonym wcześniej konsultacjom mogłem przedstawić aktualną sytuację warmińsko-mazurskich klubów, jak również oczekiwania co do decyzji o kontynuowaniu bądź zakończeniu obecnego sezonu.

Podczas wideokonferencji Prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej ustalili, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020 roku. Zgodnie zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a podjęte ustalenia zostaną rekomendowane do zatwierdzenia Zarządowi PZPN.

Dlaczego taka data? Stwierdziliśmy, że sytuacja jest na tyle dynamiczna i niepewna, że nie pozwala na chwilę obecną podjąć żadnych ostatecznych decyzji. Z drugiej strony z decyzjami nie można czekać w nieskończoność i należy określić graniczną datę, do której zostanie podjęta decyzja albo o wznowieniu rozgrywek albo o ich zakończeniu. Ustaliliśmy, że tą datą będzie 11 maja 2020 roku, co w razie decyzji o wznowieniu rozgrywek pozwoli na rozegranie choć części meczów.

Na chwilę obecną nie ma jednak szczegółów, co w sytuacji, gdy uda się wznowić rozgrywki. Szczegółowe rozwiązania będą uzależnione od decyzji rządowych, tzn. od tego kiedy i w jakim zakresie uda się wznowić rozgrywki. Przypomnijmy, że w związku z wprowadzeniem stanu epidemii, w dalszym ciągu w Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia obiektów sportowych, działalności drużyn i klubów sportowych, a także działalności związanej z organizacją lig sportowych, czy działalności indywidualnych sportowców i sędziów.

Co jeśli jednak nie uda się wznowić rozgrywek? Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie uznanie dotychczasowych tabel za końcowe. W tej sytuacji, aby kluby jak najmniej ucierpiały, odbyłyby się awanse, ale nie doszłoby do spadków. W sezonie 2020/21 w poszczególnych ligach byłoby przejściowo więcej drużyn. Nie oznaczałoby to jednak grania w środy (jest to niemożliwe na poziomie amatorskim i półprofesjonalnym, gdzie zawodnicy w tygodniu pracują). System rozgrywek byłby tak zreformowany, aby utrzymać podobną liczbę kolejek, np. przy 21 zespołach zamiast 16 najpierw każdy z każdym (20 kolejek, z czego 15 na jesieni i 5 na wiosnę), a potem podział na grupę awansową i spadkową (kolejne 10 kolejek wiosną), co daje te same 30 kolejek w sezonie, co do tej pory.

Co z Wojewódzkim Pucharem Polski? Jeśli sytuacja na to pozwoli będziemy starali się dokończyć rozgrywki sezonu 2019/20 (ćwierćfinał, półfinał i finał) na przełomie lipca i sierpnia.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu aktualną sytuację, jaką mamy w rozgrywkach piłkarskich i nakreśliłem możliwe scenariusze.

W razie pytań proszę o kontakt.

W imieniu Zarządu, Działaczy i Pracowników WMZPN

Marek Łukiewski
Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej