Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Drwęca Nowe Lubawskie i Andrzej Błaszkowski

  Historia tego klubu sportowego liczy już 105 lat. Za początki działalności przyjmuje się rok 1919 – wtedy powstało Towarzystwo Katolickiej Młodzieży.

17.09.1922 roku powołano pierwowzór dzisiejszej Drwęcy klub Polonia. W okresie tych 105 lat nazwa klubu zmieniała się kilkukrotnie. W relacji z 29 listopada 2023 roku przedstawiłem sylwetkę Wiesława Lendziona – znanego wychowanka klubu z Nowego Miasta Lubawskiego. Przedstawię obecnie najlepsze lata futbolowe klubu od 1999 roku.

W sezonie 1999/2000 Drwęca pozyskała strategicznego sponsora – firmę Lamparkiet. Jej właściciel Zygmunt Dąbrowski został członkiem Zarządu Klubu.

Piłkarze wywalczyli awans do IV ligi warmińsko-mazurskiej. 5 lipca 2000 roku wygrali 1:0 mecz barażowy z Olimpią Olsztynek – trener Andrzej Błaszkowski.

Powstała hala sportowo-rekreacyjna, a sponsor sfinansował budowę boiska treningowego. W sezonie 2000/01 drużyna trenowana przez Zbigniewa Wodniaka zajęła 4 miejsce w IV Lidze. Sezon 2001/02 był nieco słabszy –  7 miejsce.

Natomiast w kolejnym sezonie 2002/03 Drwęca wygrała rozgrywki czwartoligowe, wyprzedzając Sokół Ostróda, Jeziorak Iława, OKP Warmia i Mazury.

W sezonie 2003/04 w bardzo silnej trzeciej lidze, Drwęca zajęła 10 miejsce – 12 zwycięstw, 6 remisów i 12 przegranych.

15 stycznia 2004 roku Prezesem klubu został Zygmunt Dąbrowski. Klub zmieniła nazwę na Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie.

W sezonie 2004/05 klub odniósł ogromny sukces. Wywalczył pierwsze miejsce w trzeciej lidze i awansował do drugiej ligi. Wyprzedził Znicz Pruszków, ŁKS Łomżę i OKS 195 Olsztyn.

Połowa 2005 roku była bardzo pracowita dla piłkarzy i działaczy klubu. 20 czerwca klub z Nowego Miasta Lubawskiego zdobył Wojewódzki Puchar Polski.

Pierwsze spotkanie w drugiej lidze w Nowym Mieście Lubawskim wygrane 3:1 z Górnikiem Polkowice, utwierdziło kibiców, że w tej lidze można wygrywać.

Rzeczywistość jednak była inna. Okazało się, że druga liga była tylko jednorazową przygodą. Drwęca zajęła 18 miejsce – 5 wygranych, 11 remisów, 18 porażek.

Pokonała 4:2 Radomiak, 2:0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki, 3:0 Śląsk Wrocław i 2:1 Szczakowiankę. W Pucharze Polski natomiast w pierwszej rundzie pokonała 4:1 Ruch Chorzów (bramki: Rogalski, Domżalski, Bała, Paulewicz)

W fazie grupowej znalazły się 32 drużyny, które rozlosowano na 8 grup. Klub z Nowego Miasta Lubawskiego grał z KSZO Ostrowiec, Lechem Poznań i Arką Gdynia. W trzeciej kolejce Drwęca sensacyjnie wygrała 2:0 z Lechem Poznań (bramki Bała i Włodarczyk).

Zwycięstwo oglądało 4 tysiące widzów i był to rekord. W grupie zremisowała jeszcze 1:1 z KSZO Ostrowiec i Arką Gdynia. Te liczne spotkania pucharowe, miały na pewno duży wpływ na rezultaty w rozgrywkach drugiej ligi. Rozżalony postawą zawodników sponsor i prezes Zygmunt Dąbrowski finansował jeszcze jesienią zespół grający w trzeciej lidze.

Wiosną natomiast całkowicie zrezygnował ze sponsoringu i wycofał się z działalności. W sezonie 2006/07 Drwęca zajęła 11 miejsce w trzeciej lidze. Po rezygnacji trenera Andrzeja Błaszkowskiego drużynę trenował Jerzy Wójcik.

W sezonie 2007/08 drużyna została na początku rozgrywek ukarana dwoma punktami ujemnymi za zaległości finansowe. Po 4 zwycięstwach, 2 remisach i 9 porażkach w rundzie jesiennej, wiosną wycofała się z powodów finansowych.

Klub ten miał jeszcze swoje sukcesy, ale musiał rozpoczynać rozgrywki od klasy okręgowej w sierpniu 2008 roku.

 Andrzej Błaszkowski ur. 11.11.1959 w Nowym Mieście Lubawskim

Całe sportowe życie związał z Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie i okolicznymi klubami piłkarskimi. Ukończył Liceum Zawodowe w Lubawie. Uczył się także w Olsztynie.

Wychowanek Drwęcy, gdzie grał w okresie juniora. Po przekazaniu w 1979 roku sekcji piłki nożnej do „Mechanika” Mszanowo, reprezentował barwy tego klubu.

Ostatnie zdjęcie Drwęcy przed przejęciem przez Mechanikę

W trakcie obowiązkowej służby wojskowej, którą odsłużył w Brodnicy, był zawodnikiem miejscowego klubu Brodniczanka.

Jeszcze w trakcie kariery piłkarskiej ukończył kurs instruktorów piłki nożnej i był grającym trenerem Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie.

Andrzej Błaszkowski obok Trenera Kazimierza Górskiego

Jak wspomina córka Aleksandra – Mieszkali w Gwiździnach, 6 km od Nowego Miasta. Pomimo tego był całe życie uczuciowo związany z Nowym Miastem. Był trenerem z powołaniem. Żałuje, że wcześniej nie poznałem Andrzeja. W 1975 roku Nowe Miasto Lubawskie wraz z całym powiatem przeszło, do nowo utworzonego województwa toruńskiego.

Po ukończeniu kursu instruktorów I klasy został przyjęty do Szkoły Trenerów PZPN przy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Kurs trwał 2 lata (Szkolenie nazwano „Kuleszówka”, od Trenera Kadry i Wiceprezesa PZPN Ryszarda Kuleszy).  Andrzej uzyskał tytuł trenera II klasy i mógł pracować w tym czasie we wszystkich klubach ligowych.

Ukończył Kurs na AWF w Gdańsku i został awansowany na trenera I klasy. W 1997 roku Prezesem Drwęcy został Mirosław Urbanowski. Położył on duże zasługi w rozwoju klubu. Poprawiły się wyniki sportowe drużyny seniorów klubu z Nowego Miasta.

W 1999 roku klub obchodził uroczystość 80-lecia i uświetnił to zdobyciem Pucharu Polski województwa toruńskiego.

W wyniku kolejnej reformy administracyjnej Drwęca wróciła w 1999 roku do Warmii Mazur. W 2000 roku po wygranym barażu z Olimpią Olsztynek dnia 5 lipca awansowała do IV Ligi warmińsko-mazurskiej – Trener Andrzej Błaszkowski.

Rozpoczął się najlepszy okres w historii piłki nożnej w Nowym Mieście.

Kolejne lata opisałem szczegółowo w czasie części klubowej. Zmieniali się trenerzy. Andrzej Błaszkowski, kiedy był potrzebny zawsze był do dyspozycji klubu. Trenerem pierwszej drużyny Drwęcy według źródeł klubowych w latach 1999-2013 był aż 4-krotnie.

– wrzesień 1999 – kwiecień 2001 – IV i III Liga

– wrzesień 2005 – grudzień 2006 – II i III Liga

– lipiec – październik 2008 – III liga

– lipiec 2011 – styczeń 2013 – IV Liga

Andrzej Błaszkowski pierwszy z lewej, trzeci trener Andrzej Zamilski

Kochał futbol tak mocno, że po wprowadzeniu licencji trenerskich UEFA pomimo posiadania tytułu trenera I klasy ukończył kurs UEFA B (Inni trenerzy po pewnym czasie otrzymali uprawnienia UEFA A)

Andrzej Błaszkowski był trenerem klubu Zamek Kurzętnik i w 2004 roku awansował do IV Ligi.

W najlepszym sezonie Drwęcy był asystentem trenera Wiśniewskiego w II Lidze, a następnie samodzielnie prowadził zespół II i III Ligi.

W 2006 roku Andrzej Błaszkowski jako trener prowadził reprezentacje młodzieżowe WMPZN, grające z drużyną „Gwiazd”. Mecz odbył się na stadionie OSiR Stomil w Olsztynie.

W latach 2008/09 był trenerem grającego w II lidze Jezioraka Iława.

Dobre wspomnienia ze współpracy z trenerem Błaszkowskim mają wszystkie kluby, w których pracował: Lech Rypin, Sparta Brodnica, OSSA Biskupiec Pomorski, MKS Mroczno, Naprzód Jabłonowo Pomorskie i KS Górzno.

Był bezkonfliktowy, pracowity, dobrze znał swój fach i był lubiany przez działaczy, fanów i przede wszystkim zawodników. W swojej zawodowej karierze pełnił także funkcję Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście.

Latem 2017 roku w wyniku powikłań przeszedł amputację nogi poniżej kolana. Po ciężkiej operacji, już po kilku tygodniach był gotowy do pracy w futbolu. W tych trudnych chwilach otrzymał ogromne wsparcie od rodziny i od całego środowiska futbolowego.

W Iławie i Nowym Mieście Lubawskim zorganizowano towarzyskie turnieje piłkarskie, podczas których zbierano środki na zakup dobrej protezy.

Bardzo mocno zaangażował się w prowadzenie społeczne drużyny odlboyów Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Organizował treningi i wiele turniejów.

Andrzej Błaszkowski z drużyną oldboyów Drwęcy

Był aktywnym działaczem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. W ostatnim okresie przed śmiercią był członkiem wojewódzkiej komisji odwoławczej.

Obchody stulecia Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Andrzej Błaszkowski trzeci od lewej

Ostatnią drużyną, którą trenował Andrzej był klub Vel Lidzbark. Jeszcze w sobotę 17 kwietnia 2021 roku był na ławce trenerskiej tego klubu. Dwa dni później – 19 kwietnia zmarł.

Andrzej Błaszkowski miał wspaniałą rodzinę. Żona Hanna była Dyrektorką Szkoły Podstawowej w Gwiździnach. Zainicjowała remont zabytkowego budynku Szkoły i wybudowania nowoczesnej hali sportowej. Obecnie dalej pracuje jako nauczycielka języka polskiego w tej szkole. Wraz z bardzo rodzinnym Andrzejem wychowali dwójkę dorosłych córek.

Aleksandra mieszka w Gdańsku – jest specjalistką ds. spraw comerce i social mediów. Jej pasja to fotografia. Obiecała, że sporządzi sportowy album swojego taty. Bardzo pomogła mi w jego opisaniu. Katarzyna mieszka w Bydgoszczy – jest dietetykiem.

Andrzej Błaszkowski z rodzicami i córkami

Relacje zakończę słowami Aleksandry – Życie, miłość do sportu, odwaga w obliczu trudności i niesamowite oddanie rodzinie sprawiły, że tata pozostawił trwały ślad w sercach wszystkich, którzy mieli szczęście go poznać.

Andrzej Błaszkowski pochowany jest na cmentarzu w Nowym Mieście wspólnie ze swoim Ojcem, który zmarł kilka miesięcy po nim.

Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego, a także z Gazety Olsztyńskiej

Wojciech Linow