Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Adam Zejer

  Adam Zejer urodzony 3 listopada 1963 roku w Olsztynie wychowanek Stomilu Olsztyn.

O początkach piłkarskiej kariery i wspomnieniach z gry w polskich i zagranicznych klubach można dowiedzieć się z cyklu WMZPN – Adam Zejer – Tu Zaczynałem.  Adam mieszkał z rodziną w centrum Olsztyna na ul. Mazurskiej. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul Kościuszki. Jak większość chłopców w tych czasach na podwórkach i boiskach szkolnych grał w piłkę nożną. Podczas naboru młodych kandydatów na piłkarza w 1975 roku zgłosił się do Stomilu Olsztyn. Po grze wewnętrznej, jaką zarządził znany trener Józef Blank, z grupy kilkudziesięciu chętnych do treningów w klubie, wybrał tylko jego.

Już po kilku treningach na piaszczystym boisku stadionu przy ulicy Gietkowskiej, ze względu na umiejętności został przeniesiony do starszej grupy.

Adama Zejera poznałem w 1977 roku podczas turnieju rozgrywanego w wojskowej hali przy ul. Warszawskiej. Brylował wśród 14-latków swoją wyjątkową, w tym wieku, techniką oraz zmysłem i zawziętością w grze. Wydział szkolenia OL.OZPN w tych czasach z wyprzedzeniem obserwował wyróżniających się juniorów do kadry województwa. Adam Zejer wraz z Mirkiem Romanowskim i Mirkiem Millerem z Kętrzyna został powołany na zimowe zgrupowanie kadry juniorów organizowane dla rocznika 1960. Trenując w zespołach trampkarzy i juniorów młodszych i juniorów, z każdym z nich odnosił sukcesy na szczeblu wojewódzkim.

W 1981 roku był w reprezentacji województwa juniorów. Drużyna prowadzona przez Ryszarda Muszyńskiego awansowała do finału imienia doktora Jerzego Michałowicza i zajęła piąte miejsce w Polsce, po wygranej 3:0 nad reprezentacją województwa sieradzkiego. W drużynie tej grali także Mirosław Miller i Mariusz Szulżycki. Wyróżniając się w zespołach juniorów w sezonie 1980/81, trenował z seniorami i w III lidze. Mając 17 lat rozegrał dwa spotkania. Ligę wygrała Olimpia Elbląg Stomil zajął czwarte miejsce. W kolejnym sezonie 1981/82 Adam rozegrał trzeciej lidze 11 spotkań i zdobył dwie bramki. Stomil zakończył rywalizację na 11 miejscu. W następnym sezonie rozegrał 11 spotkań i zdobył cztery bramki. Grał tylko wiosną.

W 1982 roku jesienią został powołany do wojska w celu odbycia obowiązkowej służby. W Bydgoszczy odbywał służbę i był zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza. Do gry wystawiany został w ataku i na nietypowej pozycji nie uzyskał uznania trenera. Grał w rezerwach i tego okresu nie wspomina zbyt dobrze. Jesienią w 1984 roku powrócił do Olsztyna i w sezonie 1984/85 był czołowym zawodnikiem trzeciej ligi w Stomilu Olsztyn. Zagrał 25 spotkań i strzelił cztery bramki. Stomil zakończył rozgrywki na piątym miejscu. Ligę wygrała Olimpia Elbląg, przed Gwardią Szczytno. Jesienią 1985 roku zagrał 12 spotkań i zdobył pięć bramek. Jak wspomina – Chciałem dalej grać w Stomilu i awansować do drugiej ligi, co zapowiadało kierownictwo i trenerzy tego klubu.

Alojzy Jarguz znakomity sędzia piłkarski rozpoczął w tym czasie prace jako dyrektor do spraw piłki nożnej w klubie sportowym Zagłębie Lubin. Namawiał Adama do przejścia do pierwszoligowego zespołu. Wsadził Adama do samochodu i zawiózł do oddalonego od Olsztyna o 610 km Lubina. Klub ten w sezonie 1984/85 wygrał rozgrywki II ligi awansował do pierwszej. Miał duże ambicje rozwojowe dzięki kombinatowi miedziowemu. Adam Zejer został dobrze przyjęty i zaproponowano mu kontrakt na 5 lat, ale zgodził się na trzy lata

Przez trenera Grzegorza Szerszenowicza został zapytany ile ma lat? Gdy trener dowiedział się że 22 to był zdziwiony i powiedział, że za późno o 5 lat przyszedł do tego klubu. Wiosną 1986 roku Adam zagrał tylko 6 spotkaniach pierwszej ligi.

Adam Zejer czwarty z prawej

Trenował, obserwował i dużo czasu spędzał na ławce rezerwowych. Zagłębie zakończyło sezon na 12 miejscu. W sezonie 1986/87 zdobył coraz więcej doświadczenia na pierwszoligowych boiskach. Zagrał w 20 spotkaniach i zdobył swoją pierwszą bramkę w pierwszej lidze. Zagłębie zajęło 8 miejsce. Adam swoją doskonałą postawą został dostrzeżony przez trenera kadry Wojciecha Łazarka.

19 sierpnia 1987 roku w Lubinie na stadionie czterdziestolecia reprezentacja Polski rozegrała mecz z drużyną Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Polska wygrała 2:0, a bramki strzelili Król i Prusik. Adam debiutował na stadionie klubu, w którym grał. Trener Łazarek desygnował na boisko Adama w 64 minucie spotkania. Wszedł za Krzysztofa Warzychę. Drugie spotkanie w kadrze zagrał 2 września 1987 roku w Bydgoszczy. Był to mecz Polska – Rumunia. Polska wygrała 3:1, a Zejer wszedł w 61 minucie za Dariusza Marciniaka.

W sezonie 1987/88 Adam Zejer rozegrał 27 spotkań i zdobył trzy bramki. Drużyna Zagłębia zajęła 11 miejsce i zgodnie z regulaminem, o otrzymanie w pierwszej lidze musiała grać w barażu z 14 zespołem, którym był Górnik Wałbrzych. Zagłębie zremisowało w Lubinie 1:1 i przegrało 1:2 w Wałbrzychu. Tym samym spadło do drugiej ligi. W drugiej lidze grając w sezonie 1988/89 wygrali te rozgrywki bez problemu, wyprzedzając drugi zespół Zawiszy Bydgoszcz o 5 punktów.

W następnym sezonie drużyna Zagłębia wzmocniła się. Doszedł reprezentant Polski, wychowanek Stomilu, Jarosław Bako.

Adam Zejer i Jarosław Bako fot. Zagłębie Lubin

W sezonie tym Adam rozegrał 29 spotkań i zdobył dwie bramki. Ligę wygrał Lech Poznań, a wicemistrzem było właśnie z Zagłębie Lubin. Warto dodać, że królem strzelców tych rozgrywek został Andrzej Juskowiak. Dobra gra Adama w lidze zwróciła uwagę trenera kadry Andrzeja Strejlua i jego asystenta Lesława Ćmikiewicza i powołali go do reprezentacji. 19 grudnia 1990 roku w Volos odbyło się towarzyskie spotkanie Grecja vs Polska. Nasza reprezentacja wygrała 2:1 Adam grał  całe spotkanie. Wiosną 1991 roku Adam zagrał w dwóch spotkaniach.

Najpierw 5 lutego 1991 roku w Belfaście z Irlandią Północną. Polska przegrała 1.3. Zagrał cały mecz, a od 46 minuty w bramce był Jarosław Bako. Następnie Polska zremisowała z Finlandią. Adam Zejer wszedł na boisko w 21 minucie, za Janusza Nawrockiego.

Adam Zejer na zgrupowaniu Kadry w Chinach – drugi z prawej

W sezonie 1990/91 Adam rozegrał w Zagłębiu 29 spotkań i zdobył cztery bramki. Zagłębie zostało Mistrzem Polski. Zdobyło 44 punkty. Wygrało 18 spotkań, 8 razy zremisowało i doznało czterech porażek. W Pucharze UEFA, Zagłębie podejmowało ekipę FC Bolonia. Spotkanie w Lubinie i Bolonii przegrało po 0:1. Bolonia w ćwierćfinale uległa mistrzowi Portugalii Sportingowi Lizbona.

Zagłębie Lubin Mistrzem Polski 1990/91 – Adam Zejer trzeci z lewej, w dolnym rzędzie fot. Zagłębie Lubin – oficjalna strona

Dużym sukcesem Adama Zejera było wygranie w tym sezonie plebiscytu redakcji Sport – Złote Buty. Redaktorzy tej gazety ocenili zawodników w każdym spotkaniu pierwszej ligi. Tą punktację rok wcześniej wygrał zawodnik Zagłębia – Romuald Kujawa. Plebiscyt był prowadzony od 1957 do 2021 roku.

Adam wraz ze swoim przyjacielem Jarkiem Bako został latem 1991 roku transferowany do Turcji. Odbyło się to bardzo szybko, bez należycie sporządzonej umowy. Ucierpieli na tym piłkarze finansowo. Przeszli do słynnego tureckiego klubu ze stolicy Besiktas Stambuł. Jarosław Bako, od razu został pierwszy bramkarzem tego klubu i grał tam przez dwa lata. Adam Zejer rozegrał 12 spotkań w lidze tureckiej i przyczynił się do zdobycia przez swój klub mistrzostwa Turcji.

Besiktas Stambuł – Zejer pierwszy z lewej w dolnym rzędzie

W 1992 roku grał także w Pucharze UEFA , w starciach z PSV Eindhoven, ale jego klub przegrał ten dwumecz. Adam chciał grać więcej i w pierwszej jedenastce, więc w uzgodnieniu z działaczami klubu przeszedł do pierwszoligowego klubu w milionowym mieście Gaziantep, odległego o 700 km od Stambułu. Klub ten w sezonie 1992/93 utrzymał się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Adam Zejer rozegrał 24 spotkania i zdobył jedną bramkę w lidze tureckiej.

Po dwóch latach pobytu w Turcji, 30-letni Adam otrzymał propozycję od VFL Herzlake grającej w III lidze niemieckiej. Jak wspomina był to wypoczynek, po trudnej lidze tureckiej.

Działacze Stomilu kontaktowali się z Adamem i po awansie do pierwszej ligi w 1994 roku zameldował się w lipcu w Olsztynie. W pierwszym spotkaniu Stomilu w pierwszej lidze nie grał, gdyż opóźnił się jego certyfikat z Niemiec. W sezonie 1994 /95 rozegrał 26 spotkań i zdobył dwie bramki. Szczególnie fani futbolu pamiętają o spotkaniu w trzeciej kolejce, gdy Stomil zremisował z Legią 3:3 i właśnie bramkę na 2:3 zdobył Adam Zejer, a w 87 minucie strzałem z dalszej odległości popisał się Jackiewicz i Stomil zremisował 3:3. Drugą bramkę zdobył w meczu z Pogonią Szczecin, a spotkanie zakończyło się remisem 2:2 – Zejer 37 minuta, Baca 77 minuta. W sezonie tym Stomil, rzutem na taśmę, utrzymał się w pierwszej lidze. W następnym sezonie Adam Zejer zagrał 29 spotkań i zdobył cztery bramki. Strzelał w meczach przeciwko ŁKS Łódź, GKS-owi Bełchatów, Sokołowi Tychy i Zagłębie Lubin. W sezonie 1996/97 do Stomilu przyszedł trener Jerzy Masztaler. Od początku między Adamem i Jerzym nie było dobrej chemii. Często dogryzał Adasiowi, a ten spędzał sporo czasu na ławce rezerwowych. W 10 kolejce podczas spotkania ŁKS vs Stomil, Adam wszedł na boisko i po chwili zdobył gola. Nastąpiła wymiana zdań, którą podchwycili dziennikarze. Stomil przegrał 2:4.

W Gazecie ukazał się artykuł i klub stanął po stronie trenera. Adam został zawieszony. Jak sam wspomina miałem na treningu przeprosić trenera, ale nie dano mi szansy. W sezonie tym rozegrał pięć spotkań i zdobył bramkę. Pauzował do końca rundy jesiennej. Trener Masztaler został zwolniony dwa mecze później.

Wiosną 1997 roku Adam Zejer przeszedł do trzecioligowej Warmii Olsztyn. Rozegrał wszystkie 15 spotkań i zdobył 9 bramek. Szczególnie ważną bramkę strzelił w ostatnim spotkaniu w Warszawie z Olimpią. Warmia wygrała to spotkanie 2:1 i awansowała do drugiej ligi.

Były to piękne dni futbolu w województwie. Stomil w pierwszej lidze – obecnie ekstraklasie. Jeziorak i Warmia w drugiej lidze – obecnie pierwsza liga. W sezonie 1997/98 Adam rozegrał prawie wszystkie spotkania w drugiej lidze – 29 meczów i strzelił siedem bramek. Niestety w Warmia spadła z drugiej ligi. W sezonie 1998/99 wraz z kilkoma kolegami z olsztyńskiej Warmii przeszedł do III-ligowego zespołu Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Trenerem zespołu był Jerzy Budziłek. Świt wygrał rozgrywki i awansował do drugiej ligi.

Zejer pierwszy z lewej

W sezonie 1999-2000 trener Budziłek namówił Adama do gry w czwartoligowym zespole Polonia Lidzbark Warmiński. Zespół ten wygrał ligę i awansował do trzeciej ligi. Polonia zdobyła także Wojewódzki Puchar Polski i gościła w Lidzbarku Lechię Gdańsk. Adam zdobył piękną bramkę na 1:0, ale mecz wygrała Lechia 4:1.  Polonia nie sprostała wymaganiom trzeciej ligi i spadła do czwartej.

Wiosną 2002 roku pierwszoligowy Stomil zaprosił Adama do gry w celu utrzymania zespołu. 39-letni Zejer, zagrał w pierwszej lidze 8 spotkań. Stomil miał w tym czasie ogromne kłopoty finansowe i w dziwnym regulaminowo sezonie, grał słabo szczególnie w Olsztynie i opuścił szeregi tej najwyższej klasy rozgrywkowej. Adam Zejer w pierwszej lidze rozegrał 179 spotkań i strzelił 17 goli.

Adam nie opuścił swojego klubu i w sezonie 2002/03 w drugiej lidze rozegrał 24 spotkania. Stomil ogłosił bankructwo i wycofał się z rozgrywek piłkarskich. W 2003 roku grał w trzecioligowym zespole Wigry Suwałki. W czerwcu 2003 roku zakończył swoją piłkarską karierę. Jesienią 2003 roku wyleciał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w różnych zakładach, w futbol w tym czasie nie grał.

Kariera trenerska:

Adam Zejer jeszcze jako zawodnik Stomilu w 1995 roku ukończył kurs instruktora piłki nożnej. Po powrocie do Olsztyna w latach 2006-2009 był trenerem zespołu juniorów Stomilu Olsztyn, prowadził także treningi indywidualne. Grał rekreacyjnie i trenował klub ze Świątek w A klasie. W latach 2008-2009 był asystentem trenera Żukowskiego w Polonii Lidzbark Warmiński.

W 2009 roku został zatrudniony w Gimnazjalnym Ośrodku Szkolenia młodzieży i był asystentem trenera Janusza Czerniewicza, z klasami rocznika 1996. O sukcesach tych młodych piłkarzy napisze w kolejnych odcinkach. Swój twardy piłkarski charakter wykazał, gdy weszły licencje trenerskie UEFA. Zgodnie z ich wymaganiami uzupełnił wykształcenie i został przyjęty na kurs UEFA B. Po uzyskaniu tej licencji, po dwóch latach ukończył kurs trenerski UEFA A. Ciekawostką jest, że obowiązkowy staż podczas tego kursu odbył w Zagłębiu Lubin, w klubie w którym świętował Mistrzostwo Polski. Uzyskane uprawnienia pozwoliły Adamowi na pracę w zespołach seniorskich aż do pierwszej ligi.

W sezonie 2018/19 był asystentem trenera Zajączkowskiego w Stomilu. Zespół ukończył rozgrywki na 11 miejscu w pierwszej lidze. W kolejnym sezonie również był asystentem trenera Zajączkowskiego, Stomil ukończył rozgrywki na 10 miejscu. W sezonie 2021/22 trenował juniorów Stomilu grających w lidze makroregionalnej.

fot. stomilolsztyn.com

Zwolniony został przez nowe władze klubu w 2022 roku i został trenerem czwartoligowego zespołu Start Nidzica.

Adam Zejer tak jak grał na boisku, tak i w szkoleniu jest bardzo ambitny. Wiele wymagał od siebie i tego samego oczekiwał zawsze od trenowanych zawodników. Jest impulsywny, a także był niepokorny i miał swoje zdanie. Nie podobało się to decydentom. Od prawie dwóch lat pracuje w Niemczech, a wieczorami trenuje młodzież. Uważam że swoim długoletnim doświadczeniem i sukcesami, a także nienaganną pomimo 60 lat techniką, wiele jeszcze mógł zrobić dobrego dla olsztyńskiego futbolu.

Zdjęcia: archiwum Adama Zejera /krzysztofkostka.wordpress.com/2021/12/14/adam-zejer/