Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Ostatni sezon Stomilu Olsztyn w pierwszej lidze – sezon 2001/2002

W sezonie tym PZPN przeprowadził nieudaną reformę. 16 drużyn podzielono na dwie grupy po 8 zespołów. Po rundzie jesiennej pierwsze cztery drużyny z obu grup grały o mistrzostwo Polski. Drużyny które zajęły miejsca 5-8 w obu grupach grały o utrzymanie w pierwszej lidze. Zespoły z miejsc 15 i 16 spadały do drugiej ligi. Rozegrano również baraże o utrzymanie się w pierwszej lidze – 14 drużyna z pierwszej ligi z trzecim zespołem drugiej ligi i 13 drużyna z pierwszej ligi z czwartym zespołem drugiej ligi.

System rozgrywek był krytykowany za podział punktów po rundzie jesiennej o 50% oraz i za brak systemu „każdy z każdym”. Stomil z zespołami z miejsc 1-8 z grupy A nie zagrał. Grupa B, w której grał Stomil: Amica Wronki, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin. Ruch Chorzów i Śląsk Wrocław. Po sensacyjnym zakończeniu sezonu 2000-2001 w drużynie Stomilu nastąpiły duże zmiany. Odeszli podstawowi zawodnicy: Andrzej Biedrzycki, Andrzej Krzyształowicz, Edward Cecot, Daniel Treściński, Sławomir Matuk. Doszli natomiast napastnicy Maciej Terlecki i Piotr Bajera, pomocnicy Dariusz Preis, Maciej Lewna i obrońca Artur Szymczyk. Do gry i pomocy Stomilowi zgłosił się 38-letni Adam Zejer. Kontrakt podpisano także z młodym bramkarzem Łukaszem Załuską. Nowym trenerem został Marek Chojnacki, który pracował jednak tylko do 24 września 2001 roku. Prowadził drużynę w 9 spotkaniach. W 18 spotkaniach trenerem był Jerzy Fitowski były trener Miedzi Legnica. Czesław Żukowski asystent Fitowskiego prowadził drużynę w jednym spotkaniu.

* Zdjęcia Gazeta Olsztyńska

Najwięcej spotkań rozegrali: Artur Januszewski 27 i Łukasz Kościuczuk 24. Bramki zdobywało aż 12 zawodników: Maciej Terlecki 4,  Paweł Holc 3, Abel Salami 3, Krzysztof Kowalczyk i Tomasz Lenart po dwie. W po rundzie jesiennej w grupie B, Legia była na pierwszym miejscu, Pogoń Szczecin na drugim, Amica Wronki na trzecim,  Stomil zajmował ósme miejsce z dziesięcioma punktami na koncie.

Stomil wygrał tylko dwa spotkania: 3:1 ze Śląskiem Wrocław w Olsztynie i 2:1 we Wrocławiu. Zremisował cztery mecze oraz przegrał osiem. Wszystko wskazywało, że walka o utrzymanie w pierwszej lidze będzie bardzo trudna. Wiosną 2002 roku Stomil grając w Olsztynie spisał się fatalnie. Wygrał tylko jedno spotkanie, 1:0 z KSZO Ostrowiec, 5 spotkań zremisował i jedno przegrał 1:2 z Dyskobolią Grodzisk. Na wyjazdach jedno spotkanie wygrał, trzy zremisował i trzy przegrał.

Mistrzem Polski została Legia, druga była Wisła Kraków, a trzecia Amica Wronki. W grupie spadkowej 9 miejsce Górnik Zabrze, 10 Widzew Łódź, 11 Zagłębie Lubin, 12 Dyskobolia Grodzisk, 13 KSZO Ostrowiec (wygrał baraż i pozostał w pierwszej lidze) 14 RKS Radomsko (przegrał baraż ze Szczakowianką) 15 Śląsk Wrocław i spadek do II ligi, 16 Stomil Olsztyn spadek do drugiej ligi.

Sezon 2001/2002 zakończył osiem lat gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Opisuje ten sezon dosyć szczegółowo, gdyż na ponowną grę naszych piłkarzy w ekstraklasie będziemy musieli poczekać bardzo długo. Przedstawiam także oceny gry sporządzone przez dziennikarzy redakcji sportowej gazety olsztyńskiej z tego okresu.

* Artykuły pochodzą z Gazety Olsztyńskiej.

 Sylwester Wyłupski urodzony 18 lutego 1975 roku w Sztumie. Wychowanek Młodzieżowego Klubu Sportowego Pionier Stary Targ.

Pierwsze sukcesy piłkarskie odnosił w szkole podstawowej gdy grał w finałach ogólnopolskiego turnieju Piłkarskiego Kadra Czeka. Jego szkolna drużyna zajęła 8 miejsce w kraju. Po ukończeniu szkoły podstawowej został w 1990 roku zawodnikiem Olimpii Elbląg. Trafił tam w dobrym okresie piłki młodzieżowej. W tym klubie trenerem był Lech Strembski, który rok wcześniej zdobył z drużyną wicemistrzostwo Polski juniorów.

Sylwester Wyłupski grał w zespołach młodzieżowych, a następnie w drużynie uczestniczącej w rozgrywkach ligi międzywojewódzkich juniorów.

W 1995 roku utalentowanym bramkarzem zainteresowała się grająca w drugiej lidze Pomezania Malbork. W dwóch sezonach 1995/96 i 96/97 rozegrał w tym klubie 23 spotkania w drugiej lidze. Pomezania zajęła 12 miejsce w 1996 roku i 16 miejsce w 1997 roku. W drużynie tej grał także Marek Kwiatkowski czołowy zawodnik Stomilu. W tym czasie trener Andrzej Zamilski powoływał Sylwestra do kadry młodzieżowej Polski. 27 marca 1996 roku stanął w bramce reprezentacji w spotkaniu Grecja vs Polska rozegranym w historycznym mieście Korynt. Wiosną 1997 roku ze Stomilu odszedł pierwszy bramkarz Kazimierz Sidorczuk. Olsztyński klub poszukiwał zmiennika dla Pawła Charbickiego i pozyskał Sylwestra Wyłpuskiego. Sylwek do Olsztyna przybył wspólnie ze swoim kolegą Markiem Kwiatkowskim. Zadebiutował w bramce 9 kwietnia 1997 roku w spotkaniu pierwszej ligi Stomil vs Raków. W sezonie 1996/97 rozegrał 6 spotkań. W sezonie 1997/98 rozegrał 18 spotkań. Rywalizował z Jarosławem Bako i Zbigniewa Małkowskim.

fot. archiwum klubowe

W następnym sezonie rutynowany Jarek Bako rozegrał 26 spotkań, natomiast Sylwester zagrał tylko w 4 spotkaniach. Sylwester Wyłupski był podatny na liczne kontuzje i w sezonie 1999-2000 nie zagrał w pierwszej lidze. W sezonie 2000/01 w bramce Stomilu wszystkie 30 spotkań zagrał Andrzej Krzyształowicz. Natomiast w ostatnim sezonie 2001/2002 Stomilu w pierwszej lidze Sylwester Wyłupski zagrał 25 spotkań i w statystyce prowadzonej przez Gazetę Olsztyńską został najlepszym zawodnikiem Stomilu. Łącznie Stomilu rozegrał 53 spotkania w I lidze.

* Zdjęcie Gazeta Olsztyńska

Po spadku olsztyńskiego zespołu z pierwszej ligi trener Mieczysław Broniszewski ściągnął Sylwestra Wyłupskiego do Wisły Płock grającej w pierwszej lidze. W sezonie 2002/2003 rozegrał w płockiej Wiśle 22 spotkania w pierwszej lidze. Wisłę zajęła 10 miejsce, natomiast w Pucharze Polski osiągnęła duży sukces, awansując aż do finału. Po drodze płocki klub pokonał: Górnika Zabrze, KSZO Ostrowiec, Odrę Wodzisław i RKS Radomsko. W finale Wisła przegrała w Wisłą Kraków – 0:3 w Płocku i 0:1 w Krakowie. W drużynie z Płocka grali w tym czasie byli zawodnicy Stomilu Bartosz Jurkowski, Paweł Holc i Wojciech Łobodziński. Wyłupski ogółem w ekstraklasie rozegrał 75 spotkań.

Sezon 2003/2004 spędził w Gdyni. W drugoligowej Arce zagrał w 19 spotkaniach. W lipcu 2004 roku podpisał kontrakt z KSZO Ostrowiec, jednak zrezygnował gdyż wraz z kolegami dołączył do mającego kontynuować tradycję Stomilu OKS-u 1945 Olsztyn. W klubie tym w 2005 roku zakończył karierę.

fot. archiwum klubowe

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Od 2004 roku w krótką przerwą pracuje w szkole podstawowej w podolsztyńskich Łęgajnach, jako nauczyciel wychowania fizycznego. Sylwester Wyłupski cieszy się doskonałą opinię grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły, ale najbardziej ceni zadowolenie wyrażone przez ćwiczących na jego lekcjach.

Piękną ocenę przedstawiła w swojej pracy magisterskie jedna z byłych uczennic szkoły w Łęgajnach. Pozwolę sobie zacytować kilka spostrzeżeń z tej pracy.

„Kiedy Sylwester zaczął pracować w szkole swoim podejściem do tematu sportu zaraził wszystkich dookoła. Na palcach jednej ręki można było zliczyć uczniów, którym na jego lekcjach nie chciało się ćwiczyć. Na lekcje wf-u czekaliśmy jak na ferie. Podczas tych zajęć było wszystko: nauka i śmiech, żarty i złość. Myślę, że jego poczucie humoru i sposób bycia miało wpływ na to, że był dla mnie i moich kolegów i koleżanek pewnego rodzaju wyrocznią i guru, którego słuchaliśmy i za którym poszlibyśmy nawet w ogień. Jestem jedną z kilkudziesięciu absolwentów SP Łęgajny, którzy wspominają naukę pamiętając pana Sylwestra. Nie znam wśród nich ani jednej osoby, która na jego temat miała złe zdanie. Poukładał w mojej głowie postrzeganie siebie jako uczennicy, ale też przyszłego sportowca”.

Kariera trenerska: Sylwester Wyłupski jest trenerem bramkarzy z licencja UEFA A Golkiper. Trenował Niedźwiedź Ramsowo w 2005 roku, RKS Łęgajny w latach 2007-2009.

W styczniu 2010 roku został trenerem bramkarzy OKS 1945 Olsztyn, a następnie po zmianie nazwy klubu w Stomil Olsztyn pracował do czerwca 2021 roku w drugiej i pierwszej lidze. W styczniu 2022 roku został trenerem bramkarzy III-ligowego  Sokoła Ostróda. Od sezonu 2023/24 pracuje w Polonii Lidzbark Warmiński. W czerwcu awansował z Polonią do III ligi. W przyszłym roku będzie obchodzić srebrne gody ze swoją żoną Karoliną. Jest ojcem dwóch córek 23-letniej Laury i jedenastoletniej Leny. Sylwek dużo zdrowia i wiele sukcesów.

 Łukasz Załuska urodzony 16 czerwca 1982 roku w Wysokim Mazowieckim. Jest wychowankiem klubu Ruch Wysokie Mazowieckie. Jako Junior rozegrał w czwartej lidze dwa mecze. Grał w tym klubie od sezonu 1997/98. W sezonie 98/99 wyjechał do Szamotuł i trenował w młodzieżowym ośrodku szkolenia piłkarskiego. W 1999 roku grał Sparcie Oborniki, a w 2000 roku w Zrywie Zielona Góra. W 2001 roku podpisał kontrakt ze Stomilem Olsztyn. W barwach olsztyńskiego klubu zadebiutował 28 sierpnia 2001 roku w pierwszej lidze, w spotkaniu Amica Wronki vs Stomil Olsztyn 3:2. Kapitulował trzy razy po strzałach Dawidowskiego, Zieńczuka i Kukiełki. Do końca rozgrywek, po których Stomil spadł do drugiej ligi, zagrał jeszcze w dwóch spotkaniach Stomil vs Legia 1:6 i Widzew vs Stomil 4:1. Grał jeszcze w dwóch spotkaniach Pucharu Ligi Stomil vs Dyskobolia Grodzisk 1:1 i w rewanżu, który Stomil przegrał 0:2. Przez cały sezon ustępował miejsca w bramce doświadczonym Sylwestrowi Wyłuskiemu, więc rozegrał tylko trzy spotkania w ekstraklasie.

W sezonie 2002/2003 podpisał kontrakt z ówczesnym Mistrzem Polski Legią Warszawa. Cały sezon grał w drugoligowych rezerwach stołecznego klubu. Zima 2004 roku został wypożyczony do Jagiellonii Białystok. W pierwszym meczu w Jagiellonii wpuścił trzy gole strzelone przez RKS Radomsko. Po zakończeniu sezonu dostał ofertę 5-letniego kontraktu, jednak nie skorzystał z niej i bronił w drugiej lidze na przemian z Andrzejem Olszewskim.

W Koronie Kielce występował w latach 2004-2007 i rozegrał 15 spotkań w ekstraklasie. W listopadzie 2006 roku wyjechał na testy do Stoke City oraz Wacera Innsbruck. Nie skorzystał również z ofert rosyjskiego Spartaka Nalczyk. W maju 2007 roku podpisał kontrakt z Dundee United. Przed rozpoczęciem sezonu złamał nogę i dopiero w styczniu 2008 roku zadebiutował w szkockiej ekstraklasie. W barwach tego klubu rozegrał 23 spotkania. Piękną przygodę przeżył grając w sezonach 2009-2015 w klubie Celtic Glasgow.  Co prawda zagrał tylko 30 spotkań w ekstraklasie, ale zdobył cztery razy mistrzostwo Szkocji i dwa razy Puchar Szkocji. W sezonie 2015/16 grał w niemieckim klubie SV Darmstadt 98 – jedno spotkanie.

Po powrocie do kraju w sezonie 2016/17 rozegrał w Wiśle Kraków 28 spotkań w ekstraklasie. Następnie dwa sezony 2017/18 i 2018/19 spędził w Pogoni Szczecin rozgrywając 60 spotkań w ekstraklasie. Karierę zakończył w Miedzi Legnica w sezonie 2019/20. Bronił w spotkaniu Miedź vs Stomil w Pucharze Polski. Łukasz Załuska w ekstraklasie rozegrał 106 spotkań. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie w 2009 roku przeciwko RPA. Polska przegrała ten mecz 0:1, a trenerem był Leo Benhakker.

Kariera trenerska: Był trenerem bramkarzy reprezentacji U-20 w sezonie 2022/23, reprezentacji U19 w 2023 roku i w Wiśle Kraków od 2024 roku.

 Krzysztof Kowalczyk urodzony 11 marca 1979 roku w Olsztynie, wychowanek Stomilu Olsztyn (Pomocnik).

Grał we wszystkich zespołach młodzieżowych. Był wyróżniającym się zawodnikiem Stomilu w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej juniorów młodszych oraz starszych. W wieku 18 lat zadebiutował w spotkaniu w Wodzisławiu Odra vs Stomil 3:1.

W sezonie 1997/98 zagrał w końcówkach 11 spotkań w pierwszej lidze. W sezonie 1998/99 zagrał 9 spotkań i strzelił gola przeciwko Górnikowi Zabrze.

Na boisko wszedł kilka minut przed strzelaniem gola publiczność była zachwycona, a punkt przybliżył Stomil do utrzymania się w lidze. Sezon 1999/2000 spędził grając w drugoligowym zespole Jeziorak Iława. Jak sam przyznał chciał grać w całych spotkaniach, a w Stomilu był tylko zmiennikiem.

Po powrocie w sezonie 2000/2001, w Stomilu stał się zawodnikiem, który przeważnie wchodził na boisko w pierwszej jedenastce. W sezonie tym zagrał w 23 spotkaniach i zdobył bramkę w meczu przeciwko Legii Warszawa wygranym 2:1. Strzelił gola także w wygranym meczu 5:4 w serii rzutów karnych z Górnikiem Polkowice. W ostatnim sezonie pobytu Stomilu w pierwszej lidze 2001/2002 zagrał w 14 spotkaniach i zdobył dwie bramki, przeciwko Śląskowi Wrocław, zarówno w pierwszym jak i w drugim meczu. Wiosną 2002 roku przeszedł do Amiki Wronki i rozegrał pięć spotkań w pierwszej lidze. W klubie z Wronek w sezonie 2002/2003 rozegrał 11 spotkań. W sezonie 2003/2004 najwięcej, bo 16 spotkań w pierwszej lidze. W sezonie 2004/05 – 6 spotkań. W sezonie 2005/2006 zagrał w dwóch klubach Amica Wronki oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała – 23 spotkania. Dotarł do finału Pucharu Polski ,w którym to uległ w dwumeczu Wiśle Kraków. Kowalczyk zagrał w końcówce spotkania Pucharu UEFA – Amica vs Servette Geneva 1:2. Po powrocie do Olsztyna w 2009 roku rozegrał w OKS 1945 Olsztyn 6 spotkań. Dorobek Krzysztofa Kowalczyka w ekstraklasie to 96 spotkań i cztery gole. W Pucharze Polski 5 spotkań, w Pucharze UEFA trzy spotkania.

 Łukasz Kościuczuk urodzony 9 kwietnia 1981 roku w Mrągowie (Pomocnik).

Wychowanek klubu Mrągowia Mrągowo, reprezentant województwa olsztyńskiego w Pucharze imienia Kazimierza Deyny oraz kadry makroregionu w 1997 roku. Uczył się w Olsztynie w Technikum Elektronicznym. Do 2000 roku grał Mrągowie w zespołach młodzieżowych oraz seniorach w III lidze (w sezonie 1997-98).

Wiosną 2000 roku przeszedł do pierwszoligowego zespołu Stomil Olsztyn. Mając 19 lat zadebiutował w pierwszej lidze, w meczu przeciwko Wiśle Kraków przegranym przez Stomil 0:3. W sezonie 2000/2001 rozegrał 19 spotkań, a na boisku spędził 1955 minut. Stomil utrzymał się w pierwszej lidze po w barażach z Górnikiem Polkowice. W kolejnym sezonie był już zawodnikiem, który w większości spotkań rozpoczynał mecz pierwszej jedenastce, dlatego zagrał 24 spotkania. W Stomilu w pierwszej lidze rozegrał 43 spotkania.

* Zdjęcia Gazeta Olsztyńska

W sezonie 2002/2003 próbował swoich umiejętności w Górniku Zabrze. Zagrał w pierwszej lidze 6 spotkań. Sezon 2003/2004 spędził w Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie – mistrzostwo IV ligi i awans do III ligi. Natomiast w sezonie 2005/2006 grał w Dobrym Mieście w DKS – Klasa okręgowa. W sezonie 2006/2007 powrócił do olsztyńskiego klubu i w OKS 1945 Olsztyn rozegrał 13 spotkań zdobywając cztery bramki. Awansował z zespołem do trzeciej ligi. Sezon 2007/2008 rozpoczął w klubie olsztyńskim i po kontuzji zakończył swoją karierę piłkarską. Przez pewien czas był asystentem trenera Andrzeja Nakielskiego. W ekstraklasie zagrał 49 spotkań.

 Piotr Klepczarek urodzony 12 lipca 1984 roku w Olsztynie (Obrońca). Wychowanek Stomilu Olsztyn grał w zespołach młodzieżowych oraz reprezentacji województwa olsztyńskiego. W sezonie 2001/2002 znalazł się w kadrze pierwszoligowego Stomilu Olsztyn. Wiosną 2002 roku zadebiutował w pierwszej lidze w meczu z Górnikiem Zabrze. Po spadku z pierwszej ligi został w olsztyńskim klubie i w sezonie 2002/2003 rozegrał 26 spotkań w drugiej lidze. Po wycofaniu Stomilu z rozgrywek przeszedł do MKS Mława i w sezonie 2003/2004 klub ten wygrał trzecią ligę i awansował do drugiej ligi. Klepczarek grał w sezonach 2004-2006 w Kujawiaku Włocławek, gdzie rozegrał 33 spotkania i zdobył jedną bramkę.

W 2006 roku został powołany do kadry U21. Zagrał spotkanie z Węgrami. Kolejnym klubem Piotra w sezonie 2006/2007 była Zawisza Bydgoszcz – 19 spotkań. W 2007 roku podpisał kontrakt w Polonii Warszawa – 26 spotkań. W Zniczu Pruszków, na poziomie drugiej ligi, w sezonie 2009/2010 rozegrał 48 spotkań.

W kolejnym klubie ŁKS Łódź rozegrał w dwóch sezonach 51 spotkań i awansował do ekstraklasy, ale po roku spadł. Następnie podpisał kontrakt z Dolcanem Ząbki – 106 spotkań i jedna bramka w sezonach 2012-2015. Został wybrany do najlepszej jedenastki roku 2015 w pierwszej lidze przez PZPN.

W 2016 roku przebywał w Finlandii grał w zespole Vasan Pauloserva. Na sezon 2016/17 powrócił do Olsztyna i zagrał 33 spotkania w Stomilu Olsztyn. Karierę piłkarza zakończył w Zniczu Pruszków. W sezonach 2017/19, rozegrał w tym klubie 49 spotkań.

Kariera trenerska: 2019/20 Stomil Olsztyn pierwsza liga asystent oraz trener indywidualny, 2021/22 Unia Janikowo, 2022 Raków II Częstochowa asystent, 2023/24 Świt Szczecin awans do drugiej ligi. Od 2024 trener Warty Poznań.

 Marcin Kłosowski urodzony 21 września 1987 roku w Olsztynie (Obrońca). Wychowanek Stomilu Olsztyn. Grał we wszystkich zespołach młodzieżowych olsztyńskiego klubu. W sezonie 1996/97 był w kadrze pierwszoligowego zespołu. Zagrał kilka minut w jednym spotkaniu w pierwszej lidze. W sezonie 1997/98, został wypożyczony do zespołu KKS Warmia Olsztyn. W drugiej lidze zagrał 32 spotkania. Następny sezon spędził w klubie Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Grał w trzeciej lidze i awansował do drugiej ligi. Trener Jerzy Budziłek sięgnął do ściągnął tego klubu Pawła Charbickiego, Michała Łahacza Tomasza Zegę i Adama Zejera. W sezonie 2000/2001 był w kadrze Stomilu. W kolejnym sezonie był jednym z podstawowych zawodników  pierwszoligowego klubu. Zagrał w 19 spotkaniach, w tym większość pełnym wymiarze czasowym. Zdobył bramkę w spotkaniu Stomil vs KSZO Ostrowiec wygranym 1:0. Wystąpił także w dwóch spotkaniach Pucharu Polski.

Po spadku Stomilu rozegrał w drugiej lidze 11 spotkań. W sezonie 2003/2004 grał w PKP Toruń – 3 liga oraz Warmii Grajewo – 3 liga. W 2005 roku występował w DKS Dobre Miasto, a następnie w sezonach 2007-2010 w norweskim klubie Mysem IF. Ogółem w ekstraklasie rozegrał 20 spotkań i strzelił jedną bramkę.

 Abdul Salami urodzony 15 grudnia 1979 roku (Napastnik). Nigeryjski piłkarz do 2000 roku grał w klubach Abduja FCD i Enugu Rangers. Do Stomilu przeszedł z trzecioligowej Pomezanii Malbork w 2000 roku razem ze swoim rodakiem Austinem Hamletem. W pierwszym sezonie rozegrał w pierwszej lidze 9 spotkań. Początkowo przegrywał rywalizację w ataku ze swoim rodakiem Hamletem, ale na koniec sezonu wygrał konkurencję. W drugim sezonie pobytu w Stomilu i jednocześnie ostatnim olsztyniaków w pierwszej lidze został podstawowym napastnikiem.

Zagrał 24 spotkania i zdobył trzy bramki. W sezonie 2002/03 znalazł miejsce w pierwszoligowej Szczakowiance Jaworzno. Rozegrał 24 spotkania i zdobył trzy bramki. Został pobity w centrum Jaworzna. Po odejściu ze Szczakowianki grał w Radomiaku – 24 mecze i 8 bramek w drugiej lidze.

W KSZO Ostrowiec 6 spotkań – II liga, Stali Stalowa Wola 61 spotkań i 12 bramek w pierwszej lidze oraz Orzeł Balin – IV liga. Grał wspólnie z Danielem Treścińskim – zawodnikiem Stomilu. W Polsce zakończył karierę w 2013 roku w klubie Zdrój Busko Zdrój. W Ekstraklasie zagrał 48 spotkań i zdobył pięć bramek.

Jean Black Ngody urodzony 21.01.1978 r. (Napastnik). Kameruński piłkarz przyjechał do Polski i w sezonie 1998/99 zagrał w Odrze Opole w trzech spotkaniach. W sezonie 1999/00 grał w Grecji w klubie Kawala. W sezonie 2000/2001 był w kadrze pierwszoligowego Górnika Zabrze i zagrał w czterech spotkaniach. W Stomilu Olsztyn zagrał cały mecz, w przegranym spotkaniu z Ruchem Chorzów 0:1. Po odejściu ze Stomilu w Polsce grał jeszcze w Okęciu Warszawa, Narwi Ostrołęka i Stali Mielec. W ekstraklasie rozegrał pięć spotkań.

 Eddy Lord Dombraye urodzony 11.11.1979 roku (Napastnik).W 1999 roku był w kadrze Nigerii U20 i wystąpił także w jednym spotkaniu reprezentacji Nigerii. W 1999 roku zdobył mistrzostwa Afryki U20. W Polsce grał w ŁKS Łódź w sezonach 1998-2000 – 21 spotkań w pierwszej lidze. W Stomilu Olsztyn w 2001 roku wystąpił w 7 spotkaniach. Na boisku przebywał 144 minuty. Karierę w Europie kontynuował w Serbii i Ukrainie.

 Mirosław Milewski urodzony 7 stycznia 1968 roku w Inowrocławiu (Obrońca). Wychowanek klubu Goplania Inowrocław. Już w wieku 17 lat grał w zespole seniorów. W 1998 roku wypożyczony został do Zawiszy Bydgoszcz. W okresie 1988-89 rozegrał w tym klubie 24 spotkania i zdobył jedną bramkę.

W sezonie 1989/90 był zawodnikiem Lecha Poznań. Na boisku wystąpił w siedmiu spotkaniach i świętował Mistrzostwo Polski. Sezon 1990/91 spędził w KSZO Ostrowiec, następnie grał dwa sezony w Chemiku Bydgoszcz – 30 spotkań i dwie bramki.

Następne piłkarskie lata spędził w Petrochemii Płock. Tam rozegrał 180 spotkań i zdobył 6 bramek z czego 66 spotkań w pierwszej lidze. W sezonach 1999-2001 grał w Śląsku Wrocław i wystąpił w 34 meczach strzelając dwa gole. Z czego 11 spotkań zagrał w pierwszej lidze. Następnie grał w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki – 16 spotkań i jedna bramka. Zawodnikiem Stomilu był w sezonie 2001/02. Rozegrał 8 spotkań w pierwszej lidze – 720 minut. Ogółem w pierwszej lidze rozegrał 98 spotkań.

Kolejnymi klubami były Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Jagiellonia Nieszawa, Goplania Inowrocław, Zdrój Ciechocinek, Sparta Janowiec Wielkopolski, Włocławia Włocławek, gdzie w sezonie 2006/07 zakończył karierę. Był trenerem następujących zespołów: Włocławek, Mazowsze Płock, Wisła Płock Zdrój Ciechocinek, Lech Rypin, Kujawia Inowrocław Natocianka Pakość i Gopło Kruszwica.

 Piotr Bajera urodzony 16 listopad 1977 roku w Chełmnie. (Napastnik). Wychowanek klubu Fam Chełmno.

W sezonach 1995-98 grał w Zawiszy Bydgoszcz. W sezonie 1999/2000 w Petrochemii Płock i w 2000 roku w MKS Mława.

W Stomilu Olsztyn sezonie 2001/02 rozegrał 15 spotkań i zdobył dwie bramki. Po spadku Stomilu z pierwszej ligi w sezonie 2002/2003 grał w Bałtyku Gdynia. W 2003 roku wyjechał do Grecji i w klubie APS Atromitos rozegrał 9 spotkań i zdobył jedną bramkę. Po powrocie do kraju grał w Ruchu Chorzów w drugiej lidze – 14 spotkań i 6 bramek, a także w Koronie Kielce, Świcie Nowy Dwór Mazowiecki – 33 spotkania i 11 bramek, Zagłębiu Sosnowiec 9 spotkań, Odrze Opole 16 spotkań, a także w Zawiszy Bydgoszcz i GLKS Nadarzyn.

Karierę zakończył w sezonie 2014/15 w klubie Mewa Krubin. W polskiej ekstraklasie zagrał w 15 spotkaniach i zdobył dwie bramki. Oskarżony w aferze korupcyjnej gdy grał w Koronie Kielce. Poddał się dobrowolnie karze. We wrześniu 2009 roku został skazany na półtorej roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 7.8 tysiąca grzywny.

 Artur Szymczyk urodzony 16 czerwca 1976 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim (Obrońca). Wychowanek klubu OKS Opatów. W sezonie 1993/94 w wieku 18 lat rozegrał trzy spotkania w pierwszej lidze w zespole Siarki Tarnobrzeg. W latach 1995-97 reprezentował barwy klubu GKS Czeladź. Natomiast w sezonie 1996/97 grał w klubie Rozwój Katowice.

Przez cztery sezony w latach 1997-2001 reprezentował barwy GKS-u Katowice. Rozegrał w tym czasie 59 spotkań w pierwszej lidze. W sezonie 2000/2001 wypożyczony do Widzewa Łódź – 13 spotkań w pierwszej lidze oraz Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski – 9 spotkań w pierwszej lidze.

W Stomilu Olsztyn pojawił się w sezonie 2001/2002 wiosną rozegrał 8 spotkań, a na boisku przebywał przez 67 minut. W sezonie 2002/2003, gdy Stomil był już w drugiej lidze rozegrał 12 spotkań.

Rundę wiosenną sezonu 2002/03 spędził w Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie. Po powrocie do Widzewa w sezonie 2003/ 04 nie zagrał żadnego spotkania. W sezonie 2004/05 grał w Unii Skierniewice oraz Kotwicy Kołobrzeg. W latach 2006-2009 przebywał w słonecznej Grecji i grał w trzech lokalnych klubach. Po powrocie do kraju w sezonach 2009-11 grał w Unii Skierniewice. Następnie w sezonach 2011-13 w Zagłębie Sosnowiec a karierę zakończył w sezonie 2012/13 w MKS-ie Skierniewice. W ekstraklasie rozegrał 92 spotkania.

FOT. JACEK SMARZ

                               Ihenacho Kielehi urodzony 12 lipca 1981 roku (Napastnik). Nigeryjski piłkarz, który grał w klubie Enyimba FC Aba. W Polsce pierwszym klubem była Wisła Kraków, następnie został wypożyczony do Wawelu Kraków. W kolejnym sezonie ponownie był w Wiśle Kraków. Rozegrał 8 spotkań i zdobył mistrzostwo Polski. Sezon 2001/02 spędził w dwóch klubach: Orlenie Płock oraz Stomilu Olsztyn. Był na boisku w dziewięciu spotkaniach i zdobył jedną bramkę. Gola strzelił w meczu przeciwko Groclinowi Grodzisk Wielkopolski.

Po spadku Stomilu z pierwszej ligi, Nigeryjczyk powrócił do Wisły Kraków i grał większość spotkań w rezerwach Wisły. W roku 2004.05 był w kadrze Wisły. Grał po jednym meczu w sezonie, w którym klub zdobywał mistrzostwo Polski. W sezonie 2005/06 był w Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie oraz próbował swoich sił w Widzewie Łódź, ale tam zagrał tylko dwa mecze w pierwszej lidze. Sezony 2007-2009 spędził w KSZO Ostrowiec. Sezony 2009 – 2011 w Sokole Aleksandrów Łódzki. W Polsce swoją karierę zakończył w Elanie Toruń. Ogółem w ekstraklasie rozegrał 25 spotkań strzelił jedną bramkę.

 Rafał Berliński urodzony 7 sierpnia 1977 roku w Białymstoku (Obrońca). Wychowanek klubu OKF Czeladź. W klubie tym grał do 1996 roku. W sezonie 1996 /97 próbował swoich sił w Rakowie Częstochowa, ale nie zagrał spotkania oficjalnego. Następnie grał w Warcie Namysłów i w sezonach 1998-2001 w Odrze Opole. Do Stomilu trafił w ostatnim sezonie olsztyńskiego klubu w pierwszej lidze. Na boisku zagrał pięć spotkań i spędził na placu gry tylko 177 minut.

Kolejnymi klubami były Szczakowianka Szczeków, a także GKS Bełchatów, gdzie grał przez cztery sezony. Następnie wyjechał do Norwegii i grał w klubie FK Haugesund. W 2008 roku w ekstraklasowym Zagłębiu Sosnowiec rozegrał 23 spotkania. W latach 2008-2012 grał w pierwszoligowej drużynie Sandecja Nowy Sącz – 38 spotkań i jedna bramka.

Następnie występował w Górniku Czeladź, Pilicy Koniecpol i Szczakowiance Jaworzno. W ekstraklasie rozegrał 40 spotkań. Karierę piłkarską kontynuował do 2019 roku w niemieckich klubach.

 Maciej Lewna urodzony 20 stycznia 1974 roku w Gdańsku (Pomocnik). Wychowanek klubu Lechia Gdańsk. W latach 1984-93 grał w zespołach młodzieżowych Lechii. W sezonie 1993/94 w Lechii II Gdańsk. W 1991 roku z zespołem juniorów Lechii zdobył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów.

W następnych sezonach grał w klubach wybrzeża czyli Gryfie Wejherowo, Bałtyku Gdynia, Kaszubi Kościerzyna, Arce Gdynia, Lechii/Polonii Gdańsk. Do Stomilu trafił w ostatnim sezonie pobytu w pierwszej lidze. Zagrał w 8 spotkaniach, a na boisku przebywał 460 minut. Zagrał tylko jeden pełny mecz. W sezonie 2002/03 grał w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki. W latach 2003-2015 przebywał w Austrii i grał w kilku lokalnych klubach. Wydział dyscypliny PZPN zdyskwalikował  dożywotnio 6 zawodników Świtu. Wśród nich był Maciej Lewna.

 Dragan Ilić urodzony 24 marca 1977 roku (Napastnik).Piłkarz serbski wychowanek Vojevodiny Nowy Sad. Przed przyjazdem do Polski grał w klubach: OFK Belgrad, Spartak Subotica, FK Vibas, FK Sloven. W Stomilu pojawił się wiosną 2002 roku. Debiutował w spotkaniu Stomil Olsztyn vs Śląsk Wrocław 1:1.

W sezonie 2001/02 rozegrał 8 spotkań. W sezonie 2002/03 grał w Górniku Zabrze. Rozegrał jedno spotkanie w pierwszej lidze.

Eddy Lord Dombraye urodzony 11 listopad 1979 rok (Napastnik). Wychowanek klubu Premiers. Mistrz Afryki U19. W 1999 roku przyjechał do Polski i rozegrał 11 spotkań w pierwszej lidze. W sezonie 1999/2000 spotkań w pierwszej lidze. W sezonie 2000/01 w Stomilu uczestniczył w siedmiu spotkaniach. Na boisku był przez 144 minuty. Następnie grał w OFK Belgrad, Wołyń Łuck i Zakarpatia Użhorod. W ekstraklasie polskiej zagrał 28 spotkań i strzelił dwa gole.

* Zdjęcia przy imionach i nazwiskach pochodzą ze stron stomil.olsztyn.pl i 90minut.pl

Wojciech Linow