Regulaminy rozgrywek na sezon 2024/25

Zarząd WMZPN przyjął regulaminy rozgrywek WMZPN na sezon 2024/25.

Regulaminy rozgrywek WMZPN na sezon 2024/25 (zobacz)

W treści regulaminów zielonym kolorem oznaczono istotne zmiany, jakie zaszły w stosunku do poprzedniego sezonu.

Opis najważniejszych z nich poniżej:

§ 9 ust. 8 i 9 – w związku z kilkoma konfliktami, które powstały przy rozgrywaniu meczów na boiskach ze sztuczną nawierzchnią postanowiono bardziej szczegółowo uregulować tą kwestię

§ 11 ust. 1 lit. a. – podkreślono, że od sezonu 2024/2025 zgłaszania nowych zawodników do systemu Extranet odbywa się wyłącznie w wersji on-line w formie tzw. „samorejestracji” na stronie: https://www.laczynaspilka.pl/mzawodnik/. Zgodnie z komunikatem PZPN dotychczasowa ścieżka rejestracji przez klub w aplikacji Kluby24 zostanie zastąpiona rejestracją w aplikacji mZawodnik. Wniosek o przyjęcie do klubu będzie wypełniał sam zawodnik lub, w przypadku osób niepełnoletnich, rodzic.
Dalsza ścieżka rozpatrywania wniosku pozostaje bez zmian. Wypełniony wniosek będzie dostępny w systemie Kluby24 w zakładce “Wnioski o przyjęcie do klubu”. Po jego akceptacji przez klub, zostanie elektronicznie przesłany do właściwego Wojewódzkiego Związku Piłkarskiego (WZPN). Jeśli WZPN zatwierdzi wniosek, zawodnik zostanie potwierdzony w klubie i będzie widoczny w systemie Kluby24 w zakładce “Lista zawodników”.
Instrukcja samorejestracji dostępna jest pod adresem: https://wmzpn.pl/wp-content/uploads/2024/07/mZawodnik.pdf

§ 14 ust. 14 – w związku z wprowadzaniem w systemie Extranet nowej funkcjonalności, w sezonie 2024/25 w wybranych klubach/rozgrywkach może być pilotażowo stosowane rozwiązania polegającego na braku „papierowej” deklaracji gry amatora i wniosku o uprawnienie zawodnika w systemie Extranet (na pewno jeszcze nie w letnim oknie transferowym, jak coś, to raczej od rundy wiosennej). W tych sytuacjach pojawienie się zawodnika potwierdzonego do klubu w protokole meczowym będzie powodowało uznanie tego faktu za podpisanie deklaracji gry amatora oraz będzie generowało uprawnienie w systemie Extranet do danej rozgrywki. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie opracuje Dział Rozgrywek WMZPN.

§ 18 ust. 9 – doprecyzowano, że w związku z tym, że podczas meczu zespół młodzieżowy musi posiadać pełnoletniego trenera lub opiekuna, to jeśli w trakcie meczu okaże się, że taka osoba stanie się nieobecna, sędzia będzie zobowiązany do przerwania meczu.

§ 18 ust. 13 i zał. 5 pkt. 13 – w rozgrywkach B klasy pilotażowo na sezon 2024/2025 wprowadzono zmiany powrotne. Po zakończeniu sezonu, po konsultacji z klubami, zostanie podjęta decyzja czy ta zmiana zostanie wprowadzona na stałe, czy wrócimy w kolejnym sezonie do zmian tradycyjnych. Procedura zmiany powrotnej:
a. zawodnik rezerwowy znajdując się poza boiskiem podchodzi do linii bocznej boiska na wysokości linii środkowej
b. osoby funkcyjne lub zawodnicy informują sędziego o gotowości do przeprowadzenia wymiany (jeżeli jest związkowy sędzia asystent, to informuje się sędziego asystenta)
c. w przerwie w grze sędzia zarządza przeprowadzenie wymiany – zawodnik wymieniany schodzi z boiska w najbliższym miejscu przez linię boczną lub bramkową, zawodnik rezerwowy wchodzi na boisko przy linii środkowej.

§ 18 ust. 20 – w związku z wprowadzaniem w systemie Extranet nowej funkcjonalności, w sezonie 2024/25 w wybranych rozgrywkach i meczach może być pilotażowe stosowane sprawozdania meczowe w aplikacji mPZPN24 (tzw. sprawozdanie meczowe on-line, „bez papierów”). Na pewno jeszcze nie od pierwszych kolejek, ale prawdopodobnie już w trakcie trwania rundy jesiennej. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie opracuje Dział Rozgrywek WMZPN.

§ 19 ust. 1 i 2 – doprecyzowano, że dokumenty potwierdzające tożsamość mogą być przedstawiane w elektronicznej wersji w aplikacji mObywatel

§ 22 ust. 18 lit. c. – w rozgrywkach młodzieżowych zniesiono obowiązek okazywania sędziemu przed meczem dokumentów potwierdzających tożsamość zawodników

§ 25 ust. 1 – w Klasie A i B oraz w pozostałych rozgrywkach juniorów, juniorów młodszych, trampkarzy i młodzików szatnia musi być udostępniona na co najmniej 45 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów. Do tej pory było to 30 minut.

§ 33 ust. 4 – wprost określono, że w ramach opieki medycznej gospodarz zawodów musi posiadać odpowiednio wyposażoną apteczkę, gdyż na meczach zdarzało się tak, że opieka medyczna miała do dyspozycji jedynie zamrarzacz, nie mając nawet żadnego plastra, czy bandażu

§ 33 ust. 6 – doprecyzowano, że osoba sprawująca opiekę medyczną wpisując się do sprawozdania meczowego musi okazać sędziemu dokument tożsamości oraz dokument poświadczający posiadanie uprawnień do sprawowania opieki medycznej

§ 33 ust. 8 – określono, że dokumenty poświadczające posiadanie uprawnień do sprawowania opieki medycznej innej osoby niż lekarz, ratownik medyczny i pielęgniarka, ważne są 3 lata od daty ich wydania. Przepis ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku, a okres rundy jesiennej jest okresem przejściowym – kluby w tym okresie powinny zwrócić uwagę na zmianę regulacji i przygotować się do bezwzględnego stosowania tego przepisu w rundzie wiosennej.

§ 34 ust. 23 – zgodnie z tym, jak żółte kartki i kary liczy system Extranet, określono że żółte kartki i kary zawodników w rozgrywkach młodzieżowych liczą się łącznie dla całej kategorii wiekowej, bez względu na poziomy rozgrywek

§ 34a – dodano cały paragraf zawierający zasady organizacji meczu bez udziału publiczności

zał. 5 pkt. 9 – wzorem wyższych lig w klasie okręgowej rozszerzono maksymalną liczbę zawodników rezerwowych z 7 do 9 osób

zał. 5 pkt. 19 – w forBET IV Lidze we wszystkich meczach wprowadzono system wielopiłkowy (rozwiązanie to był testowane w sezonie 2023/2024)

zał. 7 pkt. 2 – zgodnie z niedawną decyzją Zarządu PZPN, wpisano, że wicemistrz forBET IV Ligi awansuje do baraży o awans do III ligi.

WPP pkt. 7.3 – wprowadzono drabinkę od 1/8 finału