Juniorzy MOKS Stomil Olsztyn w Lidze Międzywojewódzkiej juniorów w latach 1990-2000 oraz sylwetka i dorobek szkoleniowy trenera Zbigniewa Wodniaka.
Po spadku w 1989 roku z Ligi międzywojewódzkiej juniorzy Stomilu Olsztyn w sezonie 1989-90 wygrali ligę wojewódzką i powrócili do gry w makroregionie. W sezonie 1990- 1991 od samego początku rozgrywek rywalizowali z faworytem Polonią Warszawa. Do ostatniej kolejki ważyły się losy pierwszego miejsca w tabeli końcowej – Polonia Warszawa miała 44 punkty, Stomil Olsztyn 43, piąte miejsce zajął Jeziorak Iława, a 14 Warmia Olsztyn i spadła. Polonia w finale przegrała w Krakowie i została wicemistrzem Polski.
W kolejnym sezonie rywalizację w lidze wygrała Jagiellonia Białystok, Stomil był czwarty, Jeziorak Iława zajął bardzo dobre piąte miejsce. Jagiellonia została Mistrzem Polski juniorów. Gazeta Olsztyńska relacjonując te rozgrywki podawała wyniki, strzelców, bramek i tabele. Stomil grał z Jeziorakiem w maju 1992 roku a gazeta podała składy obu zespołów. Jeziorak trener Marek Czachorowski, Jankowski, Fijałkowski, Brzeski, Witkiewicz, Kwiatkowski, Święcki, Czarzasty, Mozarczyk, Bączek, Romanowski ,Sobociński oraz Pesta, Krajnik Arciszewski – Święcki i Sobociński grali za dwa lata w drugiej lidze, a Sobociński również w pierwszej.
Stomil (trener Rudolf Berger) wygrał z Jeziorakiem 3:0 bramki Piotr Łotysz 2 i Michał Łachacz skład: Kaczor, Daniszewski, Bigoszewski, Nowakowski, Abramczyk, Łotysz, Kwiatkowski, Rzońca, Gilewski, Łachacz, Krztoń.
Kaczor, Łotysz i Krztoń grali w drugiej lidze.
W sezonie 1992-93 Stomil miał ogromną szansę wygrania tej ligi niestety w pierwszej części sezonu – jesienią stracił zbyt wiele punktów i to zdecydowało, że nie był w stanie dogonić Jagiellonii Białystok. W końcowej tabeli Jagiellonia miała 39 punktów, a Stomil 37. Drużyna z Białegostoku zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski juniorów.
W sezonie 93/94 do rozgrywek makroregionalnych dotarły klubowe zespoły juniorów młodszych. W tej kategorii wiekowej wygrała Legia Warszawa 44 punkty, drugie miejsce i jeden punkt mniej Stomil Olsztyn – trener Zbigniew Wodniak. Legia zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski. Ligę juniorów starszych wygrała ponownie Jagiellonia, druga była Polonia, trzeci Stomil.
W sezonie 1994-95 trener Wodniak ze swoją drużyną przeszedł do juniorów starszych. Był jednym z faworytów do wygrania ligi.
Wyniki z jesieni: Stomil 1:0 Hetman Białystok, Stomil 0:2 Jagiellonia, Stomil 2:0 Włókniarz Białystok (br. Pabich, Roszkowski), Stomil 2:0 Jeziorak.
Wyniki z wiosny: Stomil 3:0 Agrykola, Jagiellonia 1:1 Stomil (br. Machniak), Stomil 2:1 Świt (br.Błażejewski x2), Jeziorak 1:1 Stomil (br. Jackowski, Machniak), Stomil 3:1 Mławianka.
Tabela: 1) Stomil 40 punktów 2) Jagiellonia 38 punktów 11) Jeziorak
Przed turniejem półfinałowym w Pabianicach zespół Stomilu przez kilka dni przebywał na dochodzeniowym zgrupowaniu w Olsztynie 27 czerwca przegrał 0:3 Widzewem Łódź, 28 czerwca 0:1 ze Stalą Rzeszów, a 30 czerwca 0:0 z Siarką Tarnobrzeg.
Zajęcie miejsc 7/8 w Mistrzostwach Polski juniorów starszych w 1995, było postrzegane jako bardzo dobry wynik, gdyż żaden z zespołów juniorów starszych tego klubu nie miał nigdy wyższego miejsca. Skład tego zespołu nie został podany. Jeżeli któryś z zawodników grających w turnieju potrafi przekazać nazwiska, to je zaprezentujemy.
W następnym sezonie 1995/96 Jagiellonia wygrała i miała 60 punktów, Agrykola Warszawa 57, a Stomil Olsztyn 56.
W sezonie 1996/97 Polonia wyprzedziła Jagiellonię, 4 miejsce zajął Jeziorak, piąte miejsce Stomil a siódme miejsce Warmia Olsztyn, której trenerem był Wiesław Lendzion. W lidze juniorów młodszych Stomil zajął czwarte miejsce.
Sezon 1997-98 juniorzy młodsi: Polonia Warszawa pierwsze miejsce, Stomil Olsztyn drugie – trener Radosław Wenta.
Juniorzy starsi: Polonia Warszawa pierwsze, Warmia Olsztyn czwarte, Stomil ósme.
Sezon 1998-99 juniorzy młodsi: Polonia Warszawa pierwsze miejsce, Stomil Olsztyn trzecie Warmia Olsztyn piąte, Sokół Ostróda dziewiąte – trener Marian Puchalski.
Juniorzy starsi: Polonia Warszawa pierwsze, Jeziorak Iława piąte, Warmia Olsztyn dziesiąte Stomil Olsztyn jedenaste.
W sezonie 1999-2000 zakończyła się ta liga makroregionalna, która obfitowała w końcowej fazie w wiele spotkań oddanych walkowerem.
Juniorzy starsi: Polonia Warszawa pierwsze miejsce, Stomil Olsztyn czwarte, Sokół Ostróda siódme, Jeziorak Iława dziewiąte, Warmia Olsztyn trzynaste.
Juniorzy młodsi: Jagiellonia pierwsze miejsce, Stomil Olsztyn szóste, Warmia Olsztyn jedenaste, Jeziorak Iława dwunaste, Sokół Ostróda piętnaste.
Liga międzywojewódzka juniorów prowadzona była przez 15 lat w kategorii juniorów i 7 lat juniorów młodszych. Odegrała znaczącą rolę w podniesieniu poziomu sportowego drużyn województwa olsztyńskiego. Wielu zawodników grających później w ligowych zespołach seniorskich Stomilu, Jezioraka i Warmii Olsztyn, w tej lidze zdobywało większe umiejętności, grając zacięte spotkania ze swoimi rówieśnikami z czołowych zespołów innych województw. Dla wielu z nich był to początek kariery piłkarskiej.
Złoci medaliści Pucharu im. Kazimierza Deyna
Od sezonu 1994/95 wprowadzono rozgrywki młodzieżowe, w których grali zawodnicy do lat 16. Rozgrywki w makroregionie prowadzono tylko 3 lata. Od sezonu 1997/98 od razu rozgrywano mecze na poziomie centralnym z udziałem reprezentacji makroregionu. W przypadku makroregionu mazursko-warszawskiego była to drużyna występująca pod nazwą Warszawa.
8 zespołów podzielono na 2 grupy. Warszawa grała z Łodzią, Poznaniem i Gdańskiem.
Warszawa dwukrotnie pokonała Łódź 2:0 i 1:0. Wygrała 2:0 i zremisowała 1:1 z Poznaniem i zremisowała 1:1, a także przegrała 0:1 z Gdańskiem.
Końcowe rezultaty: 1) Warszawa 2) Łódź 3) Gdańsk 4) Poznań
W meczu o pierwsze miejsce w regulaminowym czasie Warszawa zremisowała z Krakowem 1:1. W serii rzutów karnych wygrała 3:1 i zdobyła Puchar, a zawodnicy złote medale.
W reprezentacji makroregionu grali Łukasz Górski, Jacek Gabrusiewicz, Andrzej Majkowski, Rafał Ciupiński – Stomil Olsztyn. Trenerzy Radosław Wenta i Krzysztof Połujański. Szymon Rapacki i Paweł Bartnikowski – Gwardia Szczytno – trener Zdzisław Moczydłowski, Rafał Pryk – Warmia Olsztyn trener Janusz Czerniewicz.
Zbigniew Wodniak urodzony 26 sierpnia 1948 rok w Szczecinie. Piłkarską przygodę rozpoczął jako trampkarz w MKS Chrobry Szczecin. Uczył się w Technikum Kolejowym w Szczecinie. W 1967 roku reprezentując swoją szkołę uczestniczył w mistrzostwach Techników Kolejowych w Olsztynie.
Zbigniew Wodniak pierwszy z lewej
Następnie w latach 1967-69 grał w KKS Pionier Szczecin i w drugim zespole pierwszoligowej Pogoni Szczecin. W 1970 roku został zaproszony przez wzmacniający się klub OKS OZOS Olsztyn na zgrupowanie zimowe. Sprawdzony przez trenera Aleksandra Kupcewicza z umiejętnościami piłkarskimi przeniósł się do Olsztyna, wspólnie z kolegą Henrykiem Grabickim z Pogoni Szczecin.
Jako zawodnik wyróżniał się na boisku pomysłowością zagrań i dobrym wyszkoleniem technicznym. Drużyna OKS OZOS została mistrzem okręgu w sezonie 1969-70 i awansowała do trzeciej ligi.
Zbigniew Wodniak do 1976 roku grał w barwach fabrycznego klubu Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. W latach 1974-83 po ukończeniu kursu instruktorów piłki nożnej szkolił zespoły młodzieżowe OKS Stomil Olsztyn.
W 1978 roku ukończył magisterskie studia trenerskie na AWF w Warszawie i otrzymał tytuł trenera drugiej klasy piłki nożnej. Szkoląc się podwyższył status trenerski i został trenerem pierwszej klasy.
Przez dwa lata 1983 – 85 był trenerem III – ligowego zespołu Sokoła Ostróda. Jak pisał dziennikarz w Gazecie Olsztyńskiej „Obecnemu trenerowi ostródzkiego zespołu udało się stworzyć dobry trzecioligowy zespół, który w 1984 roku zajął czwarte miejsce – najwyższe Sokoła Ostróda do tego czasu”.
Po powrocie do Stomilu w okresie trzech lat 1986-88 był pierwszym trenerem i w 1988 roku awansował do drugiej ligi. Zespół prowadzony przez Zbigniewa Wodniaka wygrał trzecią ligę tocząc niezwykle zaciętą rywalizację z drużyną Bugu Wyszków. Awans dla Stomilu wywalczyli: Wojciech Tomasiewicz, Ireneusz Waćkowski, Roman Sowiński, Waldemar Ząbecki, Andrzej Biedrzycki, Krzysztof Iwanowski, Tomasz Łukaszewicz, Bogdan Michalewski, Mirosław Romanowski, Andrzej Jankowski, Zbigniew Wojnicki, Mariusz Wiśniewski, Robert Kiłdanowicz. Janusz Gall, Marian Mierzejewski, Wojciech Tarnowski, Piotr Tyszkiewicz i Zbigniew Kubelski.
Po awansie z drużyny odeszło kilku zawodników. Zbigniew Wodniak prowadził Stomil w drugiej lidze jesienią 1988 roku, wiosną zastąpił go Wojciech Niedźwiecki. Stomil zajął 11 miejsce i w wyniku kolejnej organizacji spadł do trzeciej ligi. W kolejnych latach Zbigniew z powodzeniem prowadził drużyny juniorów w międzywojewódzkiej lidze. W sezonie 1994-95 drużyna wygrała tą ligę i uczestniczyła w rozgrywkach mistrzostw Polski juniorów – zajęła 7/8 miejsce w Polsce.
Zbigniew Wodniak w latach 2002-2004 był trenerem Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie – w 2002 roku 7 miejsce i w 2003 roku pierwsze miejsce w czwartej lidze i awans do trzeciej ligi. Kolejnym klubem była Rominta Gołdap w latach 2006-2007 prowadził treningi w IV ligowym zespole. W latach 2006-2016 był nauczycielem i trenerem gimnazjalnym i licealnym ośrodku szkolenia sportowego młodzieży w Olsztynie aktywnie działał w olsztyńskim i Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej w latach 1980-91. W latach 2004- 2012 członek Wydziału Szkolenia – przewodniczący tego wydziału w latach 2008-2012.
Wielokrotnie prowadził kadry województwa. W kadrze rocznika 1995 był drugim trenerem. Drużyna ta w 2009 roku zdobyła brązowy medal, a w 2011 srebrny medal Pucharu Kazimierza Deyny. Zbigniew Wodniak jest znany z dużej wiedzy trenerskiej, którą zawsze chętnie przekazywał młodszym kolegom. Spokojny rozważny w wypowiedziach, szanowany i lubiany w środowisku trenerskim. Jest członkiem Rady Trenerów WMZPN w Olsztynie oraz klubu seniora. Za zasługi wyróżniony srebrną i złotą odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej. Brązowym i srebrnym medalem za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej.