Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Młodzieżowa piłka nożna w województwie olsztyńskim w latach 1981-92 cz. IV

Młodzieżowa piłka nożna w województwie olsztyńskim w latach 1981-92 cz.IV

Wiosną 1989 roku reprezentacja województwa olsztyńskiego w nagrodę za zdobycie pucharu imienia doktora Jerzego Michałowicza pojechała do Francji na międzynarodowy Turniej w miejscowości Romainville. Był to silnie obsadzony turniej. Startowały czołowe zespoły juniorów: Tottenham Londyn Sparta Rotterdam, reprezentacja Paryża, miejscowy zespół oraz drużyna z Algierii i Maroka. Nasza drużyna (trener Józef Łobocki) w swojej grupie zajęła drugie miejsce. W spotkaniu o trzecie miejsce w turnieju pokonała 1:0 drużynę z Maroka.

Puchar doktora Jerzego Michałowicza 1990 rok

W makroregionie mecze eliminacyjne rozgrywane były systemem pucharowym. Drużyna trenera Czesława Bociańskiego (rocznik 1975), jesienią 1989 roku w pierwszej rundzie pokonała reprezentację województwa łomżyńskiego. W Olsztynie wygrała 3:0, w Łomży przegrała 1:2. Wiosną 1990 roku w dwumeczu z Suwałkami uzyskała rezultaty 3:0 w Olsztynie i 2:3 w Suwałkach. W finale makroregionu Olsztyn spotkał się z Białymstokiem. W Białymstoku nasza drużyna przegrała 2:3. 16 maja 1990 roku na stadionie Warmii w Olsztynie, pokonała reprezentację województwa białostockiego 3:1 i różnicą bramek awansowała do finału ogólnopolskiego.

Wiosna 1990 roku była bardzo pracowita dla wydziału szkolenia OLZPN w Olsztynie:

-Warmii Olsztyn PZPN zlecił organizację półfinałów mistrzostw Polski juniorów

-W Bartoszycach odbył się kolejny puchar Grunwaldu. W imprezie tej uczestniczyły zespoły VPS Vaasa Żalgiris Wilno, Kaliningrad, reprezentacja Warszawy, reprezentacja Białegostoku i kadra województwa olsztyńskiego. Turniej wygrał zespół z Wilna, drugi był Olsztyn, trzecia Vaasa, czwarta Warszawa, piąty Kaliningrad, szósty Białystok.

Finał pucharu Michałowicza odbył się kilka dni po Pucharze Grunwaldu. Organizatorem był OZPN w Olsztynie, a spotkania rozgrywano w Reszlu, Karolewie koło Kętrzyna i w Garbinie. Zyskaliśmy sukces organizacyjny, gdyż jeszcze kilka lat później trenerzy i działacze uczestniczących województw dziękowali za pokazanie piękna Warmii i Mazur oraz zabytków w Świętej Lipce, Reszlu i słynnej kwatery Hitlera w Gierłoży. Sportowo było trochę gorzej. Trenerzy Bociański i Budziłek oraz zawodnicy przyznali, że zagrali gorzej, gdyż czuli zmęczenie turniejem Grunwaldu. W swojej grupie przegrali 0:1 z Katowicami, 0:2 z Łodzią i 0:3 z Krakowem. Spotkanie o siódme miejsce Olsztyn wygrał 1:0 z Lublinem bramka Gilewski.

Od góry trener Jerzy Budziłek, Michał Łachacz, Grzegorz Gilewski, Jarosław Szlachtowicz, Mariusz Pogłód, Piotr Łotysz, Krzysztof Daniszewski, Adam Kulpa, Czerkawski, Sławomir Święcki, Kulbocki, Tomasz Zega, Trener Czesław Bociański. Dolny rząd od lewej: Rafał Kaczor, Marek Filipkowski, Korgul, Marcin Nowakowski, Rzońca, Marek Kryński, Kołacz, Adam Płotnikowski, Wojciech Stryżko.

Kaczor, Łachacz, Zega, Krztoń, Kryński, Stryżko, Łotysz grali za 7 lat w drugoligowej Warmii Olsztyn natomiast Święcki w drugoligowym Jezioraku Iława.

Puchar imienia Wacława Kucharza 1991

W sezonie 1990/91 zmieniono zasady rywalizacji w pucharach młodzieżowych. Na poziomie makroregionu grały reprezentację województw, a na poziomie finału krajowego natomiast występowała reprezentacja makroregionu. W przypadku naszego regionu była to Warszawa. Kadrę województwa olsztyńskiego prowadził wtedy Józef Łobocki. W 1 rundzie Olsztyn wyeliminował Ciechanów 3.0 i 7:0. W drugiej rundzie przeciwnikiem była reprezentacja Warszawy. W Warszawie pod wynik 2:1, rewanż w Olsztynie nasza drużyna wygrała 3:1. W trzeciej rundzie w Suwałkach reprezentacja Olsztyna wygrała 1:0 bramka Ejsmont. Rewanż zakończył się hokejowym wynikiem 9:5 dla Olsztyna. Finał makroregionu Olsztyn – Białystok 0:0, Białystok Olsztyn 1:2, gole Daniel Chruściel (Victoria Bartoszyce) Mariusz Machniak (Błękitni Garbno).

Zespół Olsztyna zwyciężył makroregion i grał tam w następującym składzie: Przemysław Andrzejczak – Warmia Olsztyn, Brych – Warmia Olsztyn, Michał Włodarski – Warfama Dobre Miasto, Radosław Łoński, Łukasz Krzewski – Gwardia Szczytno Mąka – Stomil, Daniel Chruściel – Victoria Bartoszyce, Bartłomiej Lange – Jeziorak Iława, Mariusz Machniak – Błękitni Grabno, Grzegorz Ejsmont – Huragan Morąg, Dariusz Król – Stomil Olsztyn Sławomir Kieloch – Jeziorak Iława, Zbigniew Rostocki, a także Zbigniew Małkowski – Warmia Olsztyn.

Turniej finałowy odbył się na początku lipca 1991 roku na terenie województwa katowickiego. Trener Józef Łobocki powołał skład reprezentacji makroregionu  złożony z 10 zawodników z województwa olsztyńskiego, 5 w białostockiego i trzech z Warszawy. 8 zespołów podzielono na dwie grupy Warszawa (Olsztyn), Kraków, Gdańsk, Katowice II.

Druga grupa Katowice I, Wrocław, Łódź, Poznań.  Spotkania odbywały się w Bytomiu, Czeladzi i Chorzowie. Pierwsze spotkanie Warszawa vs Kraków 4:0 bramki dwie Wiesław Rutkowski (Włókniarz Białystok), Grzegorz Ejsmont i Mariusz Machniak. W następnym spotkaniu Warszawa wygrała z Gdańskiem 3:1, a w kolejnym pokonała drugi zespół z Katowic 4:2.

Tabela:

1. Warszawa 6 pkt 11:3
2. Kraków 4 pkt 6:4
3. Gdańsk 3 pkt 8:7
4. Katowice 0 pkt 3:14

W drugiej grupie zwyciężyły Katowice przed Wrocławiem, Łodzią i Poznaniem. Finał odbył się na chorzowskim  stutysięczniku. Drużyna Warszawy wystąpiła w następującym składzie Marcin Radziwon – Sokół Ostróda, Adam Waszkiewicz – Jagiellonia Białystok, Marcin Pochowicz – Jagiellonia Marian Trypucki – Warmia Olsztyn, Przemysław Kostyk – Polonia Warszawa, Piotr Matys – Jagiellonia Białystok. Grzegorz Ejsmont – Huragan Morąg, Wiesław Rutkowski – Włókniarz Białystok, Bartłomiej Lange – Jeziorak Iława, Zbigniew Małkowski – Warmia Olsztyn, Mariusz Machniak – Grabno, Marcin Jackowski – Jeziorak Iława, Michał Włodarski – Warfana Dobre Miasto, Jarosław Łoński i Piotr Tyczyński – Gwardia Szczytno.

Przegrana z Katowicami 0:1 została osłodzona srebrnym medalem pucharu imienia Wacława Kucharza – strzelcy bramek w tym turnieju cztery gole Wiesław Rutkowski, trzy gole Marcin Trypucki, dwa gole Grzegorz Ejsmunt i po jednym Piotr Matys i Michał Włodarski.

W 1992 roku część srebrnych medalistów pucharu kuchara z Chorzowa uczestniczyła w międzynarodowym turnieju w miejscowości Vaasa (Szwecja) Byli to Małkowski, Radziwon, Włodarski, Łoński, Krzewski, Machniak, Jackowski i Trypucki. Zespół uzupełnili zawodnicy z rocznika 1976 i o rok młodsi. Piotr Dymowski i Tomasz Radziński obaj Jeziorak Iława, Adam Orlikowski i Przemysław Zrobczyński – Huragan Morąg, Marek Filipkowski – Stomil Olsztyn, Robert Bryła – Gwardia Szczytno Piotr Kupis – Bezledy i Sławomir Popławski – Warmia Olsztyn.

Byłem trenerem tego zespołu a pomagał mi zmarły przyjaciel Ryszard Wasilewski. Nasz zespół wygrał ten turniej, a ja miałem przyjemność prowadzić młodych zdolnych piłkarzy którzy później rozsławili futbol na Warmii i Mazurach.

Wojciech Linow

Zdjęcia z turnieju w Finlandii:

Z lewej Ryszard Wasilewski