Młodzieżowa piłka nożna w województwie olsztyńskim w latach 1981-92 cz.IV
Wiosną 1989 roku reprezentacja województwa olsztyńskiego w nagrodę za zdobycie pucharu imienia doktora Jerzego Michałowicza pojechała do Francji na międzynarodowy Turniej w miejscowości Romainville. Był to silnie obsadzony turniej. Startowały czołowe zespoły juniorów: Tottenham Londyn Sparta Rotterdam, reprezentacja Paryża, miejscowy zespół oraz drużyna z Algierii i Maroka. Nasza drużyna (trener Józef Łobocki) w swojej grupie zajęła drugie miejsce. W spotkaniu o trzecie miejsce w turnieju pokonała 1:0 drużynę z Maroka.
Puchar doktora Jerzego Michałowicza 1990 rok
W makroregionie mecze eliminacyjne rozgrywane były systemem pucharowym. Drużyna trenera Czesława Bociańskiego (rocznik 1975), jesienią 1989 roku w pierwszej rundzie pokonała reprezentację województwa łomżyńskiego. W Olsztynie wygrała 3:0, w Łomży przegrała 1:2. Wiosną 1990 roku w dwumeczu z Suwałkami uzyskała rezultaty 3:0 w Olsztynie i 2:3 w Suwałkach. W finale makroregionu Olsztyn spotkał się z Białymstokiem. W Białymstoku nasza drużyna przegrała 2:3. 16 maja 1990 roku na stadionie Warmii w Olsztynie, pokonała reprezentację województwa białostockiego 3:1 i różnicą bramek awansowała do finału ogólnopolskiego.
Wiosna 1990 roku była bardzo pracowita dla wydziału szkolenia OLZPN w Olsztynie:
-Warmii Olsztyn PZPN zlecił organizację półfinałów mistrzostw Polski juniorów
-W Bartoszycach odbył się kolejny puchar Grunwaldu. W imprezie tej uczestniczyły zespoły VPS Vaasa Żalgiris Wilno, Kaliningrad, reprezentacja Warszawy, reprezentacja Białegostoku i kadra województwa olsztyńskiego. Turniej wygrał zespół z Wilna, drugi był Olsztyn, trzecia Vaasa, czwarta Warszawa, piąty Kaliningrad, szósty Białystok.
Finał pucharu Michałowicza odbył się kilka dni po Pucharze Grunwaldu. Organizatorem był OZPN w Olsztynie, a spotkania rozgrywano w Reszlu, Karolewie koło Kętrzyna i w Garbinie. Zyskaliśmy sukces organizacyjny, gdyż jeszcze kilka lat później trenerzy i działacze uczestniczących województw dziękowali za pokazanie piękna Warmii i Mazur oraz zabytków w Świętej Lipce, Reszlu i słynnej kwatery Hitlera w Gierłoży. Sportowo było trochę gorzej. Trenerzy Bociański i Budziłek oraz zawodnicy przyznali, że zagrali gorzej, gdyż czuli zmęczenie turniejem Grunwaldu. W swojej grupie przegrali 0:1 z Katowicami, 0:2 z Łodzią i 0:3 z Krakowem. Spotkanie o siódme miejsce Olsztyn wygrał 1:0 z Lublinem bramka Gilewski.
Kaczor, Łachacz, Zega, Krztoń, Kryński, Stryżko, Łotysz grali za 7 lat w drugoligowej Warmii Olsztyn natomiast Święcki w drugoligowym Jezioraku Iława.
Puchar imienia Wacława Kucharza 1991
W sezonie 1990/91 zmieniono zasady rywalizacji w pucharach młodzieżowych. Na poziomie makroregionu grały reprezentację województw, a na poziomie finału krajowego natomiast występowała reprezentacja makroregionu. W przypadku naszego regionu była to Warszawa. Kadrę województwa olsztyńskiego prowadził wtedy Józef Łobocki. W 1 rundzie Olsztyn wyeliminował Ciechanów 3.0 i 7:0. W drugiej rundzie przeciwnikiem była reprezentacja Warszawy. W Warszawie pod wynik 2:1, rewanż w Olsztynie nasza drużyna wygrała 3:1. W trzeciej rundzie w Suwałkach reprezentacja Olsztyna wygrała 1:0 bramka Ejsmont. Rewanż zakończył się hokejowym wynikiem 9:5 dla Olsztyna. Finał makroregionu Olsztyn – Białystok 0:0, Białystok Olsztyn 1:2, gole Daniel Chruściel (Victoria Bartoszyce) Mariusz Machniak (Błękitni Garbno).
Zespół Olsztyna zwyciężył makroregion i grał tam w następującym składzie: Przemysław Andrzejczak – Warmia Olsztyn, Brych – Warmia Olsztyn, Michał Włodarski – Warfama Dobre Miasto, Radosław Łoński, Łukasz Krzewski – Gwardia Szczytno Mąka – Stomil, Daniel Chruściel – Victoria Bartoszyce, Bartłomiej Lange – Jeziorak Iława, Mariusz Machniak – Błękitni Grabno, Grzegorz Ejsmont – Huragan Morąg, Dariusz Król – Stomil Olsztyn Sławomir Kieloch – Jeziorak Iława, Zbigniew Rostocki, a także Zbigniew Małkowski – Warmia Olsztyn.
Turniej finałowy odbył się na początku lipca 1991 roku na terenie województwa katowickiego. Trener Józef Łobocki powołał skład reprezentacji makroregionu złożony z 10 zawodników z województwa olsztyńskiego, 5 w białostockiego i trzech z Warszawy. 8 zespołów podzielono na dwie grupy Warszawa (Olsztyn), Kraków, Gdańsk, Katowice II.
Druga grupa Katowice I, Wrocław, Łódź, Poznań. Spotkania odbywały się w Bytomiu, Czeladzi i Chorzowie. Pierwsze spotkanie Warszawa vs Kraków 4:0 bramki dwie Wiesław Rutkowski (Włókniarz Białystok), Grzegorz Ejsmont i Mariusz Machniak. W następnym spotkaniu Warszawa wygrała z Gdańskiem 3:1, a w kolejnym pokonała drugi zespół z Katowic 4:2.
Tabela:
1. | Warszawa | 6 pkt | 11:3 |
2. | Kraków | 4 pkt | 6:4 |
3. | Gdańsk | 3 pkt | 8:7 |
4. | Katowice | 0 pkt | 3:14 |
W drugiej grupie zwyciężyły Katowice przed Wrocławiem, Łodzią i Poznaniem. Finał odbył się na chorzowskim stutysięczniku. Drużyna Warszawy wystąpiła w następującym składzie Marcin Radziwon – Sokół Ostróda, Adam Waszkiewicz – Jagiellonia Białystok, Marcin Pochowicz – Jagiellonia Marian Trypucki – Warmia Olsztyn, Przemysław Kostyk – Polonia Warszawa, Piotr Matys – Jagiellonia Białystok. Grzegorz Ejsmont – Huragan Morąg, Wiesław Rutkowski – Włókniarz Białystok, Bartłomiej Lange – Jeziorak Iława, Zbigniew Małkowski – Warmia Olsztyn, Mariusz Machniak – Grabno, Marcin Jackowski – Jeziorak Iława, Michał Włodarski – Warfana Dobre Miasto, Jarosław Łoński i Piotr Tyczyński – Gwardia Szczytno.
Przegrana z Katowicami 0:1 została osłodzona srebrnym medalem pucharu imienia Wacława Kucharza – strzelcy bramek w tym turnieju cztery gole Wiesław Rutkowski, trzy gole Marcin Trypucki, dwa gole Grzegorz Ejsmunt i po jednym Piotr Matys i Michał Włodarski.
W 1992 roku część srebrnych medalistów pucharu kuchara z Chorzowa uczestniczyła w międzynarodowym turnieju w miejscowości Vaasa (Szwecja) Byli to Małkowski, Radziwon, Włodarski, Łoński, Krzewski, Machniak, Jackowski i Trypucki. Zespół uzupełnili zawodnicy z rocznika 1976 i o rok młodsi. Piotr Dymowski i Tomasz Radziński obaj Jeziorak Iława, Adam Orlikowski i Przemysław Zrobczyński – Huragan Morąg, Marek Filipkowski – Stomil Olsztyn, Robert Bryła – Gwardia Szczytno Piotr Kupis – Bezledy i Sławomir Popławski – Warmia Olsztyn.
Byłem trenerem tego zespołu a pomagał mi zmarły przyjaciel Ryszard Wasilewski. Nasz zespół wygrał ten turniej, a ja miałem przyjemność prowadzić młodych zdolnych piłkarzy którzy później rozsławili futbol na Warmii i Mazurach.
Wojciech Linow
Zdjęcia z turnieju w Finlandii: