Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Elbląskie sukcesy i postać Lecha Strembskiego

Olimpia Elbląg – wicemistrz Polski juniorów w 1989 roku oraz trener tego zespołu Lech Strembski

W okrutnie zniszczonym w styczniu i lutym 1945 roku Elblągu, pierwszym klubem sportowym była powstała w lipcu 1945 roku MKS „Syrena”

Klub ten zgłosił się od Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku i zaczął grać w B Klasie. Syrena przekształciła się w klub „Stocznia, aby od maja 1946 roku występował pod nazwą KS Olimpia Elbląg.

W 1950 roku w wyniku zmiany w sporcie, utworzono kluby związkowe związane z zakładami pracy. Klub Budowalni awansował do Klasy Okręgowej.

Juniorzy klubu Turbina występują w 1957 roku w klasie wojewódzkiej.

W 1959 roku w wyniku fuzji klubów Turbina z KS Polonia powstaje wielosekcyjny klub ZKS Olimpia Elbląg.

W 1960 roku Olimpia awansuje do Klasy Okręgowej, natomiast juniorzy zajmują 7 miejsce w lidze wojewódzkiej juniorów.

Dużym sukcesem Olimpii był awans w 1976 roku do II Ligi (obecnie I liga) – Trener Wojciech Łazarek.

Sukcesem juniorów było zajęcie w 1978 roku, pod wodzą Janusza Jakuszewskiego miejsc 5-8 w Mistrzostwach Polski.

Nazwiska tych chłopaków podam po otrzymaniu składu tej drużyny.

W sezonie 1984/85 powołana została Liga Międzywojewódzka juniorów „Pomorze”. Olimpia rywalizowała z czołowymi zespołami 6 województw – gdańskiego, bydgoskiego, toruńskiego, inowrocławskiego, słupskiego.

Już w pierwszym sezonie tej ligi Olimpia trenowana przez Lecha Strembskiego liderowała po rundzie jesiennej. Wiosną, po powołaniu kilku zawodników do pierwszej drużyny, ukończyła rozgrywki na 4 miejscu – wyprzedzona przez Gryf Słupsk, Zawiszę Bydgoszcz, Stoczniowiec Gdańsk. W następnych sezonach zajmowała miejsca w środku tabeli. W sezonie 1988/89 trener w uzgodnieniu z OZPN w Elblągu wzmocnił drużynę perspektywicznymi zawodnikami z Malborka i Nowego Dworu.

Olimpia wygrała ligę pomorze rywalizując z silnymi drużynami – Lechii Gdańsk, Bałtyku Gdynia, Zawiszy Bydgoszcz i Elany Toruń.

Trenerowi Leszkowi pomagali Bogusław Kołodziejski II trener oraz niezastąpiony kierownik drużyny Lech Rokczy. Obaj przyjaciele Leszka niestety już nie żyją.

Zwycięstwo w lidze makroregionalnej gwarantowało udział w turniej półfinałowym, który został rozegrany w Warszawie w dniach  2 – 6.07.1989 r. Wyniki elblążan:

„Drukarz” Warszawa vs Olimpia Elbląg 0:1 (bramka: Wojciech Łojek)

„Zagłębie” Lubin vs  Olimpia Elbląg 1:2 (bramki: Dariusz Misarko i Marek Kwiatkowski)

„Hutnik” Kraków vs  Olimpia Elbląg 2:2 (bramki: Leszek Bieliński 2)

Tabela końcowa:

(W tabeli – wygrane, porażki i gole)

  1. Olimpia 5 – 1, 5 – 3
  2. Drukarz 4 – 2, 7 – 3
  3. Hutnik 3 – 3, 5 – 4
  4. Zagłębie 0 – 6, 2 – 9

W finale „Olimpia” dwukrotnie przegrywa z bardzo silną drużyną Górnika Zabrze. W Zabrzu 0:5. Na śląskim boisku nie pomogły elblążanom świetne interwencje grającego w bramce Jarka Talika. Natomiast mecz w Elblągu 4:6, miał bardzo ciekawy przebieg, gdyż już po niespełna 10 minutach juniorzy „Olimpii” prowadzili 2:0 po bramkach Jacka Ptaka i Marka Kwiatkowskiego.

Zresztą Jacek zdobył jeszcze w tym meczu dwa gole. Dla Zabrzan po dwie bramki zdobyli: Henryk Bałuszyński, Mieczysław Agafon i Jacek Szymała (cała trójka już wtedy była w kadrze ekstraklasowego zespołu seniorów Górnika Zabrze).

|Jarosław Talik- 48 spotkań w II lidze, 11 spotkań w Stomilu w I lidze, Marek Kwiatkowski w Stomilu 76 spotkań i 10 bramek – I laga w sezonach 96/99|

ZKS „Olimpia” Elbląg Wicemistrz Polski Juniorów 1989 r. – Od lewej stoją: Lech Rakoczy – kierownik drużyny, Leszek Bieliński, Marcin Zatówka, Adam Brac, Andrzej Misarko – kapitan, Piotr Sieńczak, Piotr Łojek, Jacek Ptak, Lech Strembski – I trener, Bogusław Kołodziejski – II trener, Lech Obuchowicz – dyrektor klubu. Rząd dolny od lewej: Andrzej Nowogrodzki, Sławomir Erber, Marek Grudziński, Dariusz Misarko, Mariusz Malinowski, Jarosław Talik, Mariusz Wroński, Marek Kwiatkowski, Grzegorz Łukasik.

Przez kolejne dziesięć lat trener Strembski nadal pracuje w elbląskiej „Olimpii”, szkoląc młodzież oraz III ligowy zespół tego klubu.

Lech Marek Strembski ur. 26.07.1953 r. w Elblągu

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach w 1980 roku. Trener UEFA A , nauczyciel wychowania fizycznego oraz Trener Edukator PZPN. Można powiedzieć, że od zawsze był związany ze Związkowym Klubem Sportowym „Olimpia” w Elblągu. Określenie „od zawsze” nie jest tu przypadkowe, gdyż rodzinne tradycje sportowe sięgają lat pięćdziesiątych. Tak się złożyło, że ojciec trenera Bogusław od 1959 roku przez blisko 30 lat był prezesem „Olimpii” Elbląg. Za jego prezesury klub miał największe sukcesy sportowe i organizacyjne. W 1960 roku Helena Pilejczyk zdobyła brązowy medal w łyżwiarstwie. W krajowej czołówce byli ciężarowcy, a piłkarze trzykrotnie awansowali do II ligi. Za zasługi na rzecz Olimpii przyznano mu tytuł Prezesa honorowego. Zmarł w 2013 roku w wieku 93 lat. Leszek był wychowany w atmosferze sportowej. Rozpoczął grać w futbol i przeszedł wszystkie kategorie wiekowe aż do juniora starszego. Jak sam wspomina był średniej klasy piłkarzem. Już w szkole średniej planował zostać trener. Po maturze zaliczył wojsko i ukończył kurs instruktorski piłki nożnej.

W 1973 roku Lech Strembski rozpoczął pracę jako trener dzieci i młodzieży, a przez kolejne sześć lat szkoli piłkarzy „Olimpii” na poziomie III i II ligi  samodzielnie lub jako asystent. W sezonie 1983/84 zostaje delegowany do prowadzenia drużyny seniorów „Pomowca” Gronowo Elbląskie występującego w lidze międzywojewódzkiej.

Lech Strembski trzeci z lewej. ZKS „Olimpia” awans do II ligi 1981 r.

Juniorzy Olimpii na turnieju w Essen – 1992 rok. Od lewej: Arek Matz, Grzegorz Szucki, Marcin Czarnuch, Krzysztof Król, Piotr Stankiewicz, Maciej Bykowski, Tomasz Domański, Robert Jasiński, Marek Zawada, Lech Strembski, Bogusław Kołodziejski, Cezary Brzóska, Paweł Parszuto, Radosław Konczyński, Jacek Graczyk, Sebastian Cierlicki, Jacek Górski, Radosław Dmowski, Marcin Borsukowicz.

Juniorzy na turnieju we Francji 1991. Na zdjęciu m.in. bramkarze Sylwester Wyłupski i Jarosław Talik.

„Polonia – Olimpia” Elbląg. Trener Lech Strembski pierwszy z lewej.

Od 1997 do 2006 roku jest trenerem różnych zespołów seniorów: „Zalewu” Frombork, „Zatoki” Braniewo, „Powiśla” Dzierzgoń, „Rodła” Kwidzyn, „Syreny” Młynary, „Pomezanii” Malbork, „Ewingi” Zalewo i „Polonii” Pasłęk.

W międzyczasie, latem 2004 roku z inicjatywy kibiców współorganizuje nowy klub piłkarski ZKS „Olimpia” Elbląg (w przyszłości Olimpia 2004), którego jest pierwszym trenerem.

BP „Pomezania” Malbork. Trener trzeci z prawej.

Wiosną 2006 roku zostaje trenerem MMKS „Concordia” Elbląg, z którym kolejno awansuje do IV i III ligi. W „Concordii” pracuje do 2010 roku.  Lech Strembski na poniższej fotografii drugi z lewej.

W 2011 roku zostaje trenerem koordynatorem grup młodzieżowych I – ligowej wówczas „Olimpii”, a następnie przez sześć lat jest trenerem w powstałym w Elblągu Gimnazjalnym Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży. W latach 2001 – 2018 wykonuje obowiązki konsultanta ds. wychowania fizycznego w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.  Jest współwychowawcą wielu piłkarzy występujących na poziomie I i II ligi oraz czterech w seniorskich i młodzieżowych reprezentacjach Polski (Adam Fedoruk, Maciej Bykowski, Grzesiek Łukasik, Jarosław Talik – dwaj ostatni to brązowi medaliści mistrzostw Europy U16, które odbyły się w Berlinie w 1990 roku).

Trener Lech Strembski z trenerem Maciejem Bykowskim.

Za swoją pracę w obszarze sportowym i oświatowym został wielokrotnie nagradzany. Odznaczony został „Brązowym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” oraz „Medalem za zasługi w rozwoju Kultury Fizycznej woj. Elbląskiego”. Otrzymał również  „Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej”, „Złotą Odznakę Honorową W-MZPN w Olsztynie” i „Złotą Odznakę Honorową OZPN w Elblągu”. Ponadto PZPN przyznał Lechowi Strembskiemu „Medal 75 – lecia”. Również ZKS „Olimpia” Elbląg przyznał mu „Medale 40, 60 i 70 – lecia”.

Trener Lech Strembski mieszka w Elblągu i od dwóch lat przebywa na emeryturze, udzielając się  w sekcji Oldboy ZKS Olimpia Elbląg oraz w Elbląskim Sportowym Klubie Nestor. Z żoną Małgorzatą posiada dwie córki Magdalenę i Annę oraz dwie wnuczki Michalinę i Marysię.

Serdecznie dziękuję Leszkowi za aktywną pomoc w napisaniu tej relacji oraz deklarację współpracy przy przekazaniu dalszych sukcesów młodzieżowej piłki nożnej w Elblągu.

Wojciech Linow