Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Młodzieżowa piłka nożna w latach 1981-1992 cz.3

Puchar imienia Jerzego Michałowicza 1987 rok

Trener Zbigniew Kieżun oraz pomagający trener okręgowy Józef Szpakiewicz mieli do wyboru wielu uzdolnionych zawodników. W okresie spotkań w makroregionie przewinęło się ponad 20 zawodników.

Jesienią 1986 roku Olsztyn rozegrał trzy spotkania: Olsztyn vs Białystok 1:0, Suwałki vs Olsztyn 0:2, Olsztyn vs Ostrołęka 5:0.

1. Olsztyn 6 pkt 8:0
2. Białystok 4 pkt 10:2
3. Suwałki 2 pkt 4:4
4. Ostrołęka 0 pkt 1:17

Wiosną 1987 roku nasza reprezentacja wyjeżdżała na bardzo ważne spotkanie w Białymstoku. Wygrana umocniła drużynę na pierwszym miejscu w grupie. Białystok vs Olsztyn 0:2 bramki: Prucheński i Wiśniewski. Drużyna grała w następującym składzie: Flakowski, Maculewicz, Serewiś, Ząbecki, Kordowicki, Michalak, Lange, Kopaczewski, Prucheński  (Lisiecki), Lolaj, Tyszkiewicz, (Wazia) i Wiśniewski.

Następne spotkania: Olsztyn vs Suwałki w Biskupcu 2:1, Ostrołęka vs Olsztyn 0:3 bramki: Serewiś, Wiśniewski i Tyszkiewicz.

Tabela grupy

1. Olsztyn 12 pkt 15:1
2. Białystok 6 pkt 17:8
3. Suwałki 4 pkt 9:10
4. Ostrołęka 2 pkt 3:25

W finale makroegionu Olsztyn spotkał się z Warszawą. Już pierwszy mecz z 11 czerwca w Ostródzie rozpoczął się pechowo. Sędziowie z Bydgoszczy spóźnili się na spotkanie ponad pół godziny. Zawodnicy rozgrzewali się dwukrotnie. Olsztyn zagrał zachowawczo i przegrał to spotkanie 0:1. Zarówno trener Kieżun jak i sami zawodnicy mówili, że zagrali słabsze spotkanie

Skład zespołu: Flakowski, Maculewicz, Serewiś. Kordowicki. Ząbęcki, Lange, Michalak, Wiśniewski, Kiłdanowicz (Prucheński), Lolaj (Wazia), Tyszkiewicz i Lisiecki.

17 czerwca 1997 roku na stadionie Drukarza w Warszawie odbyło się spotkanie rewanżowe. Trenerowi Kieżunowi towarzyszył tym razem Józef Łobocki. Zmotywowany ambitny zespół olsztyński zagrał doskonałe spotkanie. Prawie do końca prowadził 2:0. W końcówce zespół z Warszawy zdobył bramkę na 1:2. Skład zespołu podobny jak w Ostródzie został uzupełniony o Antosa i Kopaczewskiego. Dwie bramki w tym meczu zdobył Tyszkiewicz. Nasi zawodnicy cieszyli się bardzo ze zwycięstwa i awansu do finału krajowego.

Wykąpali się i przebrali do wyjazdu, ale wtedy do akcji wkroczyli działacze z Warszawy, ich trener oraz sprzyjający im sędziowie z Bydgoszczy. Pomimo protestu trenera Kieżuna, że bramki na wyjeździe są premiowane sędziowie, grożąc karami dyskwalifikacji, nakazali wyjść na boisko i uczestniczyć w konkursie jedenastek, w celu wyłonienia zwycięzcy. Nasi zawodnicy płacząc z jawnego okrucieństwa przegrali te wymyślone rzuty karne.

Po przyjeździe do Olsztyna trener przedstawił sytuację i OZPN wysłał protest do Wydziału Gier i Dyscypliny PZPN. Oczywiście protest został odrzucony przez to gremium złożone większości z działaczy ze stolicy. Gdy już zawodnicy odpoczywali spokojnie na wakacjach, Prezydium PZPN wydało salomonowy wyrok. Nakazało powtórzenie meczu na neutralnym terenie. Po otrzymaniu tej decyzji zaczęto szukać zawodników na spotkanie w Mławie.

Piotr Tyszkiewicz najlepszy strzelec zespołu był w tym czasie na turnieju reprezentacji Polski juniorów w Budapeszcie. Mecz odbył się. Olsztyn w osłabionym składzie przegrał 0:1. Ciekawe, że wracając po latach, w działach sportowych olsztyńskich gazet, nie znalazłem ani śladu tego spotkania. Nawet w sporcie prawdopodobnie działała wtedy cenzura.

Kadra Olsztyna: Sławomir Serewiś, Mariusz Wiśniewski, Robert Kiłdanowicz, Dariusz Lisiecki, Piotr Tyszkiewicz, Waldemar Ząbecki – Stomil Olsztyn

Arkadiusz Gołębiewski, Piotr Antos, Mariusz Kordowicki, Krzysztof Wazia, Janusz Prucheński – Warmia Olsztyn.

Jacek Kopaczewski, Robert Flakowski, Jacek Chorążyk , Paweł Lola – Tęcza Biskupiec

Marek Maculewicz, Zbigniew Michalak – MZKS Nidzica.

Maciej Lange – Jeziorak Iława

Mariusz Jałoszewski – Orlęta Reszel.

Za rok aż 10 z nich będzie świętować zdobycie Pucharu Michałowicza i Superpucharu.

Złoty medal w Pucharze imienia Jerzego Michałowicza 1988 rok

Rozgrywki w makroregionie rozpoczęły się jesienią 1987 roku. Olsztyn rywalizował w grupie z Białymstokiem Łomżą i Ciechanowem. Głównym rywalem była reprezentacja województwa białostockiego.

Jesienią w Olsztynie spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Wyjazd na spotkanie rewanżowe w dniu 19 maja 1988 roku mógł zdecydować, który z tych zespołów odpadnie z dalszej rywalizacji. Spotkanie to zakończyło się znów remisowo Białystok vs Olsztyn 2:2 bramki: Wiśniewski i Michalak.

Po zakończeniu spotkania rozgrywane były rzuty karne, w których Olsztyn wygrał 5:2. W ostatniej kolejce Białystok wygrał walkowerem 3:0 z Ciechanowem. Olsztyn chcąc wyprzedzić Białystok, różnicą bramek, musiał wygrać wysoko. Wiedzieli o tym trenerzy Józef Łobocki I Jerzy Wojtowicz. Spotkanie Olsztyn vs Łomża zakończyło się wynikiem 7:1. Bramki zdobyli Tyszkiewicz 3, Włodarczyk Lolaj i Kiłdanowicz.

Tabela grupy:

1. Olsztyn 10 pkt 23:6
2. Białystok 10 pkt 18:5
3. Łomża 4 pkt 9:21
4. Ciechanów 0 pkt 0:18

Pierwszy mecz finału makroregionu Olsztyn vs Warszawa odbył się w Iławie. Mecz oglądało ponad 1000 widzów. Po emocjonującym spotkaniu padł wynik 2:1 dla Olsztyna bramki: Tyszkiewicz z karnego oraz samobójcza zawodnika z Warszawy.

Olsztyn grał w składzie: Gołębiewski,  Antos (Kiłdanowicz), Kalinowski, Kordowicki, Magnuszewski Michalak (Ząbecki), Lange, Serewiś, Lolaj (Tyszkiewicz), Pruchenski, Gawrzalski (Wasiak).

W rewanżu w Warszawie drużyna olsztyńska była zmuszona grać bez czterech zawodników Stomilu. W tym samym dniu Stomil rozgrywał decydujące spotkanie w III lidze. W wypadku wygranej z Narwią w Ostrołęce wchodził do drugiej ligi. W Stomilu zagrali wtedy: Wiśniewski, Kiłdanowicz, Tyszkiewicz i Ząbecki.

Osłabiony zespół Olsztyna pokazał wielką ambicję i uzyskał wymarzony remis 2:2 z Warszawą, zapewniający awans do finałów Pucharu Michałowicza, bramki zdobyli Ireneusz Sobieski, Mariusz Kordowicki z rzutu karnego. Był to szczęśliwy dzień dla piłkarstwa olsztyńskiego gdyż Stomil wygrał 5:0 z Narwią i zajął pierwsze miejsce w trzeciej Lidze, co było premiowane awansem do drugiej ligi.

Trenerzy Józef Łobocki i pomagający mu trener koordynator OZPN Jerzy Wojtowicz mieli tylko kilka dni na przygotowania do finałów. W dniach 3-8 lipca 1988 roku odbył się turniej finałowy w miastach Płock i Kutno. Olsztyn grał w Płocku a rywalami byli reprezentacja województw tarnobrzeskiego szczecińskiego i gospodarze reprezentacja województwa płockiego. Olsztyn dobrze rozpoczął turniej. W pierwszym spotkaniu na stadionie Stoczniowca Płock pokonał swoich rówieśników z Tarnobrzega 1:0, a zwycięską bramkę w 34 minucie zdobył Robert Kiłdanowicz. W drugim spotkaniu Olsztyn spotkał się ze Szczecinem, który zdaniem dziennikarzy był faworytem do wygrania grupy.

Szczecinianie przez pierwszą połowę posiadali przewagę, ale po kontrataku Olsztyna rywale sfaulowali naszego napastnika i sędzia podyktował rzut karny. Pechowym egzekutorem był Piotr Tyszkiewicz. Bramkarz wybił piłkę na rzut rożny.

W 44 minucie Szczecin po pięknym strzale wyszedł na prowadzenie. Olsztynianie zaatakowali w 70 minucie i Mariusz Wiśniewski wyrównał na 1:1. Taki wynik utrzymał się do końca spotkania.

W dniu przerwy wiadomo było, że o pierwszym miejscu w grupie zdecyduje spotkanie z gospodarzami, ekipą Płocka. Mecz oglądało dużo widzów i dopingowali swój zespół. Po równanym spotkaniu bramka Mariusza Wiśniewskiego zdecydowała, że Olsztyn pokonał Płock 1:0.

Tabela grupy I

1. Olsztyn 5 pkt 3:1
2. Płock 3 pkt 2:1
3. Tarnobrzeg 2 pkt 1:2
4. Szczecin 2 pkt 2:4

Tabela grupy II

1. Kraków 4 pkt 3:3
2. Katowice 4 pkt 5:1
3. Wrocław 2 pkt 2:3
4. Gdańsk 2 pkt 4:7

*O pierwszym miejscu w grupie zdecydował wynik meczu bezpośredniego Kraków vs Katowice 1:0.

W finale zmierzyły się reprezentacje Olsztyna i Krakowa. Zespół olsztyński wystąpił w następującym składzie Gołębiewski, Kalinowski, Serewiś, Kordowicki, Lolaj, Lange, Kiłdanowicz, Wiśniewski, Tyszkiewicz, Prucheński, Michalak i Sobieski.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie bardzo nerwowo i widać było że na piłkarzach ciąży duża odpowiedzialność. Po kilku minutach zespołu olsztyński opanował nerwy i w 18 minucie pięknym słyszałem z rzutu wolnego z około 25 metrów popisał się Robert Kiłdanowicz. Olsztyn miał prowadzenie 1:0. Po przerwie w 43 minucie z rzutu karnego na 2:0 podwyższył wynik Mariusz Wiśniewski.

Zespół krakowski zaatakował i w 59 minucie zdobył bramkę kontaktową. Olsztynianie grali uważnie w obronie, ale w końcówce nie ustrzegli się błędów. W 76 minucie zawodnik z krakowskiej drużyny wyszedł sam na sam w naszym bramkarzem, ale strzelił tylko w słupek. Końcówka była nerwowa, ale olsztyniacy obronili wynik i spotkanie zakończyło się zwycięstwem 2:1.

Radość naszych młodych piłkarzy była duża. Kompletnie wykończeni, ale w radości podrzucili kilka razy trenera Łobeckiego, który ważył niemało. Kapitan drużyny Mariusz Wiśniewski wniósł Puchar. Olsztyński OZPN otrzymał dwa komplety sprzętu. Robert Kiłdanowicz otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika zespołu Olsztyna, a Puchar króla strzelców trzema zdobytymi bramkami otrzymał Mariusz Wiśniewski.

Puchar imienia doktora Jerzego Michałowicza dla województwa olsztyńskiego zdobyli:

 • Arkadiusz Gołębiowski – Warmia Olsztyn
 • Mariusz Kordowicki- Warmia Olsztyn
 • Cezary Kalinowski – Stomil Olsztyn
 • Sławomir Serewiś – Stomil Olsztyn
 • Paweł Lolaj – Tęcza Biskupiec
 • Paweł Typa – Tęcza Biskupiec
 • Maciej Lange – Jeziorak Iława
 • Andrzej Bohdanowicz – Stomil Olsztyn
 • Robert Kiłdanowicz – Stomil Olsztyn
 • Mariusz Wiśniewski – Stomil Olsztyn
 • Leszek Browarski – Stomil Olsztyn
 • Piotr Tyszkiewicz – Stomil Olsztyn
 • Piotr Antos – Warmia Olsztyn
 • Janusz Prucheński – Warmia Olsztyn
 • Ireneusz Sobieski – Warmia Olsztyn
 • Zbigniew Michalak – Stomil Olsztyn
 • Marek Maculewicz – Start Nidzica
 • Krzysztof Wazia – Warmia Olsztyn
 • Witold Gawrzyalski – Jeziorak Iława
 • Włodarczyk – Łyna Sępopol
 • Norbert Gołębiowski – Olimpia Olsztynek
 • Trener Jerzy Łobocki
 • Trener koordynator Jerzy Wojtowicz
 • Kierownik drużyny Bronisław Wlazło

Ponadto w eliminacjach oraz Superpucharze grali:

 • Leszek Chorużyk – Tęcza Biskupiec
 • Dariusz Magnuszewski – Gwardia Szczytno
 • Norbert Grabowski – Stomil Olsztyn
 • Waldemar Ząbecki – Stomil Olsztyn

Kilka dni po turnieju finałowym  drużyna reprezentacji województwa olsztyńskiego, zdobywca pucharu imienia Jerzego Michałowicza, wyjechała do Białegostoku, gdzie o Superpuchar juniorów spotkała się z drużyną Jagiellonii – Mistrzem Polski.

Reprezentacja Olsztyna wygrała 2:1

Zdjęcie przedstawia drużynę zdobywcyuperpucharu podczas powitania w Olsztynie.

Od góry: Jerzy Zając Masażysta, Bohdanowicz, Antos, Jan Wiśniewski Prezes OZPN, Jerzy Konecki założyciel OKS, Czesław Bociański trener, Józef Łobocki trener, Szymon Czyżewski sekretarz OLOZPN, Kordowicki, Kalinowski, Kiłdanowicz, Mieczysław Bania trener Warmii, Wazia, Bronisław Wlazło kierownik drużyny, Andrzej Arcyz przewodniczący rady trenerów, Jerzy Wojtowicz trener okręgowy. Dół: Browarski, Lolaj, Tyszkiewicz, Sobieski, Serewiś, Gawrzyalski, Wiśniewski, Prucheński, Michalak, Włodarczyk, Lange.

W wywiadzie udzielonym dziennikowi Pojezierza trener Jerzy Łobocki powiedział – Większość tych chłopaków kończy wiek juniora. Mam nadzieję, że chociaż kilku z nich zostanie dobrymi piłkarzami. Jeżeli mógłbym im czegoś życzyć, to tego żeby zbyt szybko nie uwierzyli, że są wielkimi zawodnikami. Mam nadzieję, że nasze najlepsze kluby zainteresują się poszczególnymi zawodnikami i stworzą im warunki do podnoszenia umiejętności piłkarskich. Marzy mi się żeby nikt z nich nie musiał wyjeżdżać z województwa olsztyńskiego.

Niestety te życzenia nie spełniły się w pełni. Jedni zostali, inni wyjechali. Sylwetki tych najlepszych przedstawię w najbliższych odcinkach.

.