Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Młodzieżowa piłka nożna w latach 1981-1992 cz.3

Puchar imienia Jerzego Michałowicza 1987 rok

Trener Zbigniew Kieżun oraz pomagający trener okręgowy Józef Szpakiewicz mieli do wyboru wielu uzdolnionych zawodników. W okresie spotkań w makroregionie przewinęło się ponad 20 zawodników.

Jesienią 1986 roku Olsztyn rozegrał trzy spotkania: Olsztyn vs Białystok 1:0, Suwałki vs Olsztyn 0:2, Olsztyn vs Ostrołęka 5:0.

1. Olsztyn 6 pkt 8:0
2. Białystok 4 pkt 10:2
3. Suwałki 2 pkt 4:4
4. Ostrołęka 0 pkt 1:17

Wiosną 1987 roku nasza reprezentacja wyjeżdżała na bardzo ważne spotkanie w Białymstoku. Wygrana umocniła drużynę na pierwszym miejscu w grupie. Białystok vs Olsztyn 0:2 bramki: Prucheński i Wiśniewski. Drużyna grała w następującym składzie: Flakowski, Maculewicz, Serewiś, Ząbecki, Kordowicki, Michalak, Lange, Kopaczewski, Prucheński  (Lisiecki), Lolaj, Tyszkiewicz, (Wazia) i Wiśniewski.

Następne spotkania: Olsztyn vs Suwałki w Biskupcu 2:1, Ostrołęka vs Olsztyn 0:3 bramki: Serewiś, Wiśniewski i Tyszkiewicz.

Tabela grupy

1. Olsztyn 12 pkt 15:1
2. Białystok 6 pkt 17:8
3. Suwałki 4 pkt 9:10
4. Ostrołęka 2 pkt 3:25

W finale makroegionu Olsztyn spotkał się z Warszawą. Już pierwszy mecz z 11 czerwca w Ostródzie rozpoczął się pechowo. Sędziowie z Bydgoszczy spóźnili się na spotkanie ponad pół godziny. Zawodnicy rozgrzewali się dwukrotnie. Olsztyn zagrał zachowawczo i przegrał to spotkanie 0:1. Zarówno trener Kieżun jak i sami zawodnicy mówili, że zagrali słabsze spotkanie

Skład zespołu: Flakowski, Maculewicz, Serewiś. Kordowicki. Ząbęcki, Lange, Michalak, Wiśniewski, Kiłdanowicz (Prucheński), Lolaj (Wazia), Tyszkiewicz i Lisiecki.

17 czerwca 1997 roku na stadionie Drukarza w Warszawie odbyło się spotkanie rewanżowe. Trenerowi Kieżunowi towarzyszył tym razem Józef Łobocki. Zmotywowany ambitny zespół olsztyński zagrał doskonałe spotkanie. Prawie do końca prowadził 2:0. W końcówce zespół z Warszawy zdobył bramkę na 1:2. Skład zespołu podobny jak w Ostródzie został uzupełniony o Antosa i Kopaczewskiego. Dwie bramki w tym meczu zdobył Tyszkiewicz. Nasi zawodnicy cieszyli się bardzo ze zwycięstwa i awansu do finału krajowego.

Wykąpali się i przebrali do wyjazdu, ale wtedy do akcji wkroczyli działacze z Warszawy, ich trener oraz sprzyjający im sędziowie z Bydgoszczy. Pomimo protestu trenera Kieżuna, że bramki na wyjeździe są premiowane sędziowie, grożąc karami dyskwalifikacji, nakazali wyjść na boisko i uczestniczyć w konkursie jedenastek, w celu wyłonienia zwycięzcy. Nasi zawodnicy płacząc z jawnego okrucieństwa przegrali te wymyślone rzuty karne.

Po przyjeździe do Olsztyna trener przedstawił sytuację i OZPN wysłał protest do Wydziału Gier i Dyscypliny PZPN. Oczywiście protest został odrzucony przez to gremium złożone większości z działaczy ze stolicy. Gdy już zawodnicy odpoczywali spokojnie na wakacjach, Prezydium PZPN wydało salomonowy wyrok. Nakazało powtórzenie meczu na neutralnym terenie. Po otrzymaniu tej decyzji zaczęto szukać zawodników na spotkanie w Mławie.

Piotr Tyszkiewicz najlepszy strzelec zespołu był w tym czasie na turnieju reprezentacji Polski juniorów w Budapeszcie. Mecz odbył się. Olsztyn w osłabionym składzie przegrał 0:1. Ciekawe, że wracając po latach, w działach sportowych olsztyńskich gazet, nie znalazłem ani śladu tego spotkania. Nawet w sporcie prawdopodobnie działała wtedy cenzura.

Kadra Olsztyna: Sławomir Serewiś, Mariusz Wiśniewski, Robert Kiłdanowicz, Dariusz Lisiecki, Piotr Tyszkiewicz, Waldemar Ząbecki – Stomil Olsztyn

Arkadiusz Gołębiewski, Piotr Antos, Mariusz Kordowicki, Krzysztof Wazia, Janusz Prucheński – Warmia Olsztyn.

Jacek Kopaczewski, Robert Flakowski, Jacek Chorążyk , Paweł Lola – Tęcza Biskupiec

Marek Maculewicz, Zbigniew Michalak – MZKS Nidzica.

Maciej Lange – Jeziorak Iława

Mariusz Jałoszewski – Orlęta Reszel.

Za rok aż 10 z nich będzie świętować zdobycie Pucharu Michałowicza i Superpucharu.

Złoty medal w Pucharze imienia Jerzego Michałowicza 1988 rok

Rozgrywki w makroregionie rozpoczęły się jesienią 1987 roku. Olsztyn rywalizował w grupie z Białymstokiem Łomżą i Ciechanowem. Głównym rywalem była reprezentacja województwa białostockiego.

Jesienią w Olsztynie spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Wyjazd na spotkanie rewanżowe w dniu 19 maja 1988 roku mógł zdecydować, który z tych zespołów odpadnie z dalszej rywalizacji. Spotkanie to zakończyło się znów remisowo Białystok vs Olsztyn 2:2 bramki: Wiśniewski i Michalak.

Po zakończeniu spotkania rozgrywane były rzuty karne, w których Olsztyn wygrał 5:2. W ostatniej kolejce Białystok wygrał walkowerem 3:0 z Ciechanowem. Olsztyn chcąc wyprzedzić Białystok, różnicą bramek, musiał wygrać wysoko. Wiedzieli o tym trenerzy Józef Łobocki I Jerzy Wojtowicz. Spotkanie Olsztyn vs Łomża zakończyło się wynikiem 7:1. Bramki zdobyli Tyszkiewicz 3, Włodarczyk Lolaj i Kiłdanowicz.

Tabela grupy:

1. Olsztyn 10 pkt 23:6
2. Białystok 10 pkt 18:5
3. Łomża 4 pkt 9:21
4. Ciechanów 0 pkt 0:18

Pierwszy mecz finału makroregionu Olsztyn vs Warszawa odbył się w Iławie. Mecz oglądało ponad 1000 widzów. Po emocjonującym spotkaniu padł wynik 2:1 dla Olsztyna bramki: Tyszkiewicz z karnego oraz samobójcza zawodnika z Warszawy.

Olsztyn grał w składzie: Gołębiewski,  Antos (Kiłdanowicz), Kalinowski, Kordowicki, Magnuszewski Michalak (Ząbecki), Lange, Serewiś, Lolaj (Tyszkiewicz), Pruchenski, Gawrzalski (Wasiak).

W rewanżu w Warszawie drużyna olsztyńska była zmuszona grać bez czterech zawodników Stomilu. W tym samym dniu Stomil rozgrywał decydujące spotkanie w III lidze. W wypadku wygranej z Narwią w Ostrołęce wchodził do drugiej ligi. W Stomilu zagrali wtedy: Wiśniewski, Kiłdanowicz, Tyszkiewicz i Ząbecki.

Osłabiony zespół Olsztyna pokazał wielką ambicję i uzyskał wymarzony remis 2:2 z Warszawą, zapewniający awans do finałów Pucharu Michałowicza, bramki zdobyli Ireneusz Sobieski, Mariusz Kordowicki z rzutu karnego. Był to szczęśliwy dzień dla piłkarstwa olsztyńskiego gdyż Stomil wygrał 5:0 z Narwią i zajął pierwsze miejsce w trzeciej Lidze, co było premiowane awansem do drugiej ligi.

Trenerzy Józef Łobocki i pomagający mu trener koordynator OZPN Jerzy Wojtowicz mieli tylko kilka dni na przygotowania do finałów. W dniach 3-8 lipca 1988 roku odbył się turniej finałowy w miastach Płock i Kutno. Olsztyn grał w Płocku a rywalami byli reprezentacja województw tarnobrzeskiego szczecińskiego i gospodarze reprezentacja województwa płockiego. Olsztyn dobrze rozpoczął turniej. W pierwszym spotkaniu na stadionie Stoczniowca Płock pokonał swoich rówieśników z Tarnobrzega 1:0, a zwycięską bramkę w 34 minucie zdobył Robert Kiłdanowicz. W drugim spotkaniu Olsztyn spotkał się ze Szczecinem, który zdaniem dziennikarzy był faworytem do wygrania grupy.

Szczecinianie przez pierwszą połowę posiadali przewagę, ale po kontrataku Olsztyna rywale sfaulowali naszego napastnika i sędzia podyktował rzut karny. Pechowym egzekutorem był Piotr Tyszkiewicz. Bramkarz wybił piłkę na rzut rożny.

W 44 minucie Szczecin po pięknym strzale wyszedł na prowadzenie. Olsztynianie zaatakowali w 70 minucie i Mariusz Wiśniewski wyrównał na 1:1. Taki wynik utrzymał się do końca spotkania.

W dniu przerwy wiadomo było, że o pierwszym miejscu w grupie zdecyduje spotkanie z gospodarzami, ekipą Płocka. Mecz oglądało dużo widzów i dopingowali swój zespół. Po równanym spotkaniu bramka Mariusza Wiśniewskiego zdecydowała, że Olsztyn pokonał Płock 1:0.

4. Gdańsk 2 pkt 4:7

*O pierwszym miejscu w grupie zdecydował wynik meczu bezpośredniego Kraków vs Katowice 1:0.

W finale zmierzyły się reprezentacje Olsztyna i Krakowa. Zespół olsztyński wystąpił w następującym składzie Gołębiewski, Kalinowski, Serewiś, Kordowicki, Lolaj, Lange, Kiłdanowicz, Wiśniewski, Tyszkiewicz, Prucheński, Michalak i Sobieski.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie bardzo nerwowo i widać było że na piłkarzach ciąży duża odpowiedzialność. Po kilku minutach zespołu olsztyński opanował nerwy i w 18 minucie pięknym słyszałem z rzutu wolnego z około 25 metrów popisał się Robert Kiłdanowicz. Olsztyn miał prowadzenie 1:0. Po przerwie w 43 minucie z rzutu karnego na 2:0 podwyższył wynik Mariusz Wiśniewski.

Zespół krakowski zaatakował i w 59 minucie zdobył bramkę kontaktową. Olsztynianie grali uważnie w obronie, ale w końcówce nie ustrzegli się błędów. W 76 minucie zawodnik z krakowskiej drużyny wyszedł sam na sam w naszym bramkarzem, ale strzelił tylko w słupek. Końcówka była nerwowa, ale olsztyniacy obronili wynik i spotkanie zakończyło się zwycięstwem 2:1.

Radość naszych młodych piłkarzy była duża. Kompletnie wykończeni, ale w radości podrzucili kilka razy trenera Łobeckiego, który ważył niemało. Kapitan drużyny Mariusz Wiśniewski wniósł Puchar. Olsztyński OZPN otrzymał dwa komplety sprzętu. Robert Kiłdanowicz otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika zespołu Olsztyna, a Puchar króla strzelców trzema zdobytymi bramkami otrzymał Mariusz Wiśniewski.

Puchar imienia doktora Jerzego Michałowicza dla województwa olsztyńskiego zdobyli: