Kącik historyczny Wojciecha Linowa – Młodzieżowa piłka nożna w latach 1981-1992 cz.2

Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży 1985 rok

Województwo olsztyńskie reprezentował zespół Stomil Olsztyn trener – Jerzy Budziłek. Turniej odbył się w lipcu 1985 roku w Suwałkach. Spartakiada była prestiżową imprezą dla mniejszych województw, które różnymi metodami, często niezbyt sportowymi starały się zwyciężać za wszelką cenę. Przykładem był właśnie turniej rozegrany w Suwałkach. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Dwa pierwsze zespoły z każdej grupy awansowały do finału makroregionalnego, z zaliczonym wynikiem pomiędzy sobą. Stomil w swojej grupie rozegrał trzy spotkania wygrał z ŁKS-em Łomża 3:1 zremisował z Wigrami Suwałki 1:1 i przegrał z Błękitnymi Raciąż 1:2.

Tabela:

1. Błękitni Raciąż 6 pkt 14:4
2. Stomil Olsztyn 3 pkt 5:4
3. ŁKS Łomża 2 pkt 3:9
4. Wigry Suwałki 1 pkt 5:10

Po tych spotkaniach wybuchła afera. Najpierw zdyskwalifikowano zespół Błękitnych Raciąż a następnie ŁKS Łomża. W finale Stomil pokonał Polonię Warszawa 1:0 i zremisował 2:2 z Włókniarzem Białystok.

Końcowa tabela:

1. Wigry Suwałki 4 pkt 2:1
2. Stomil Olsztyn 4 pkt 4:3
3. Włókniarz Białystok 4 pkt 4:3
4. Polonia Warszawa 0 pkt 1:4

Po dyskwalifikacjach o drugie awansujące miejsce zarządzono losowanie pomiędzy Stomilem a Włókniarzem Białystok. Wygrała to dziwne losowanie drużyna z Białegostoku i ona awansowała do finału OSM. Protest Stomilu został odrzucony. Po turnieju przeprowadzono piłkarskie śledztwo i okazało się że dwóch zawodników z Raciąża przekroczyło regulaminowy wiek. Sprawę zatuszowano, ale niesmak i krzywda młodych zawodników Stomilu pozostała.

Wyjazd do Finlandii 1985 rok

Puchar Grunwaldu organizowany przez OZPN Olsztyn w latach 80 XX wieku był ważnym elementem podwyższania poziomu piłkarstwa młodzieżowego. W okresie lipca do Olsztyna przyjeżdżały drużyny z Kaliningradu Wilna, Stendala z NRD i Kokoli w Finlandii. Turniej był przeprowadzany w kilku miastach. W 1985 roku na zaproszenie fińskiego zespołu z miejscowości Kokola, gdzie w tym czasie trenerem był Jerzy Wojtowicz, kadra juniorów województwa wyjechała na międzynarodowy Turniej.

Kadra podczas turnieju w Finlandii

Wyjazd zagraniczny szczególnie do krajów zachodnich był w tym czasie dużym elementem mobilizującym do lepszej pracy treningowej, żeby pojechać na zachód. Przeżycia związane z białymi nocami w Finlandii i serdeczna atmosfera w czasie pobytu, na długo zapadły w pamięć młodych piłkarzy. W turnieju uczestniczyło ponad 100 zespołów, w kilku kategoriach.

Kadra wyjeżdżająca do Kokolii:  Robert Kiłdanowicz, Tomasz Łukaszewski, Dariusz Wiśniewski, Tomasz Nowak, Dariusz Lisiecki, Marek Mieczykowski – Stomil Olsztyn

Mariusz Kordowiecki, Piotr Gotowiec, Piotr Szczęśniak – Warmia Olsztyn

Sławomir Opaliński, Jacek Piórkowski, Dariusz Smoliński – Gwardia Szczytno

Piotr Podgórski, Wojciech Tumanowicz – Sokół Ostróda

Maciej Lange, Krzysztof Hoffman- Jeziorak Iława

Piotr Wasilewski, Tomasz Wiśniewski – Victoria Bartoszyce

Robert Ejdys Gwardia Olsztyn i trenerzy Jerzy Budziłek i Zbigniew Lewicki.

Kadra podczas wyjazdu do Finlandii

Po wygraniu grupy Olsztyn spotkał się w półfinale z Arką Gdynia i po wyrównanym spotkaniu 1:0 wygrali zawodnicy z Gdyni – złoci medaliści Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1984 roku, byli o rok starsi od naszych zawodników. W meczu o trzecie miejsce Olsztyn pokonał wysoko 5:0 fińską drużynę w Jakobstadt. Nazwiska części zawodników grających w Finlandii będą się znajdowały w relacjach z dalszych wyników młodzieżowych drużyn województwa olsztyńskiego. Kontakty z fińskimi miastem Kokola będą trwały jeszcze kilka lat

Prezentacja drużyn turnieju w Finlandii

Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży 1986

Eliminacje do tej imprezy rozpoczęły się dopiero 9 lipca. Województwo olsztyńskie reprezentowała drużyna mistrza województwa juniorów młodszych Stomilu Olsztyn. Trenerem zespołu był Jerzy Budziłek, a pomagał mu Józef Łobocki. Turniej przeprowadzany był w Żurominie. W pierwszym spotkaniu Stomil pokonał Hutnik Warszawa 5:2 – bramki Nowak, Wiśniewski, Tyszkiewicz. Bronarski i Lisiecki. W następnych spotkaniach Stomil zremisował z Błękitnymi Raciąż 1:1 (karne 4:2) – bramka Tyszkiewicz. W trzecim meczu Stomil wygrał z Bugiem Wyszków 3:0 – bramki: Tyszkiewicz. Bronarski i Nowak.

Tabela I grupa

1. Stomil Olsztyn 5 pkt 9:3
2. Błękitni Raciąż 5 pkt 12:5
3. Hutnik Warszawa 2 pkt 7:7
4. Bug Wyszków 0 pkt 8:11

Tabela II grupa

1. Jagiellonia Białystok
2. Wigry Suwałki
3. Polonia Warszawa
4. Orzeł Kolno

Awansowały po dwa zespoły z obu grup z zaliczeniem wyników.

  • Stomil vs Jagiellonia 3:0 bramki: Chernik, Kiłdanowicz,Tyszkiewicz.
  • Stomil vs Wigry 6:0 bramki: Tyszkiewicz dwie Serewiś, Babacz, Lisiecki, Bronarski.
  • Wigry 3:1 Błękitni
  • Jagiellonia 3:0 Hutnik

Tabela finału:

1. Stomil Olsztyn 5 pkt 10:1
2. Błękitni Raciąż 5 pkt 7:2
3. Jagiellonia Białystok 2 pkt 2:7
4. Wigry Suwałki 0 pkt 2:11

Stomil i Błękitni Raciąż awansowały do finału w OSM, który odbywał się w województwie piotrkowskim w dniach 16 – 24 sierpnia. 16 drużyn zostało podzielone na cztery grupy. Stomil grał w grupie z Zagłębiem Lubin, Motorem Lublin i Stalą Brzeg.

Wyniki:

  • Stomil vs Zagłębie 2:0 bramki Mariusz Wiśniewski
  • Stomil vs Motor 1:0
  • Stomil vs Stal Brzeg 3:1
  • Motor vs Stal Brzeg 2:1
  • Zagłębie vs Stal 3:1
  • Zagłębie vs Motor 2:1

Tabela grupy:

1. Stomil Olsztyn 6 pkt 5:0
2. Zagłębie Lubin 4 pkt 5:4
3. Motor Lublin 2 pkt 3:4
4. Stal Brzeg 0 pkt 2:7

W półfinale Stomil zremisował ze zwycięzcą grupy, miejscowym zespołem Concordia Piotrków. Zespół gospodarzy od początku turnieju zaliczany był do faworytów. W drugim półfinale Błękitni Raciąż, rywal naszych piłkarzy z makroregionu, spotkał się z zespołem Iglopol Dębica. Zespoły grały w różnych miejscowościach. Trenerzy olsztyńskiego zespołu przed spotkaniem korzystali z informacji trenera Adama Polenia, który obserwował tamtą grupę.

Po zaciętym spotkaniu Stomil Olsztyn vs Concordia Piotrków zakończonym wynikiem bezbramkowym remisem, do wyłonienia finalisty konieczne były rzuty karne. Bramkarz Stomilu Piotr Szelągowski obronił pierwszy rzut karny strzelony przez rywali, kolejne karne strzelone przez Wiśniewskiego, Czerniaka, Waćkowskiego, Tyszkiewicza i Kiłdanowicza były celne i Stomil awansował do finału. Trudy całego turnieju oraz kontuzja Wiśniewskiego i Nowaka stawiały w trudnej sytuacji nasz zespół.

W finale niestety nasi zawodnicy zagrali nieco słabiej. Przespali pierwszą połowę, a na początku drugiej stracili bramkę. Chcieli szybko odrobić straty, a rywale skontrowali i zdobyli gola na 2:0. Przy wielkiej przewadze i bilansie rzutów rożnych 18:4, wywalczyli rzut karny, ale Mariusz Wiśniewski przestrzelił. Zrehabilitował się na 7 minut przed końcem i zdobył bramkę na 2:1. Przeciwnicy bronili się dzielnie i wygrali to spotkanie.

Pojechałem na ten finał, było duże rozczarowanie wręczając srebrne medale. Widziałem łzy w oczach młodych piłkarzy. Część z nich za kilka lat odniesie sukcesy z zespołami seniorów. Do niektórych nazwisk jeszcze powrócę, relacjonując ich kariery. Srebrni medaliści Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w piłce nożnej, Stomil Olsztyn grał w następującym składzie:

Bramkarze: Piotr Szelągowski, Andrzej Bohdanowicz

Obrońcy: Krzysztof Czernik, Marek Maciejewski, Tomasz Nowak, Waldemar Ząbecki, Krzysztof Gryczewski, Tomasz Michałowski

Pomocnicy: Sławomir Serewiś, Mariusz Waćkowski, Robert Kiłdanowicz, Mariusz Wiśniewski, Leszek Browarski, Marek Babacz, Piotr Dzióbek, Sławomir Hrynowiecki

Opis: Jerzy Budziłek, Tomasz Nowak, Robert Kiłdanowicz, Tomasz Michałowski, Marek Babacz, Andrzej Bogdanowicz, Piotr Szelągowski, Piotr Tyszkiewicz, Marek Maciejewski, Krzysztof Gryczewski, Sławomir Hryniewicki, Mariusz Wiśniewski, Józef Łobocki, Sławomir Serwiś, Mariusz Maciąg, Krzysztof Czernik, Dariusz Lisiecki,, Maciej Budziłek (syn Jerzego Budziłka), Leszek Browarski, Mariusz Waćkowski, Piotr Dzióbek, Waldemar Zabęcki.

W punktacji spartakiadowej Stomil Olsztyn i województwo olsztyńskie zajęło drugie miejsce, a w punktacji Szkół – Zespół Szkół Samochodowych zajął trzecie miejsce w kraju.

Puchar imienia Jerzego Michałowicza 1986 rok

Eliminacje rozpoczęły się jesienią 1985 roku. Zwycięzca grupy eliminacyjnej składającej się z sześciu województw spotkał się w ćwierćfinale turnieju. Grupa eliminacyjna składała się z reprezentacji sześciu województw podzielonych na dwie podgrupy, które grały ze sobą mecz i rewanż.

Gdańsk, Bydgoszcz i Włocławek to jedna podgrupa. Olsztyn, Elbląg i Toruń to druga podgrupa.

Olsztyn – Elbląg 4:0 bramki Kiłdanowicz, Wiśniewski, Gotowiec, Jałoszewski. Następne spotkanie w Ostródzie reprezentacja Olsztyna pokonała Toruń 3:0 – dwie bramki Wiśniewski i Nowak.

Tabela po jesieni

1. Olsztyn 4 pkt 7:0
2. Toruń 2 pkt 2:3
3. Elbląg O pkt 0:6

W okresie zimowym zorganizowano zgrupowanie w Iławie, a następnie rozegrano spotkania kontrolne, w których przeciwnikiem były zespoły seniorskie Startu Nidzica i Stomilu jedynka i dwójka. Po wygranej z Elblągiem na wyjeździe 3:0 bramki: Wiśniewski, Tyszkiewicz, Gotowiec. Następne spotkanie z Toruniem również wygrał Olsztyn 2:0. Po remisie 2:2 w Bydgoszczy, rewanż rozegrano na stadionie w Biskupcu.

28 maja Olsztyn pokonał Bydgoszcz 3:1 bramki: Kiłdanowicz, Wiśniewski, Opaliński. Po losowaniu okazało się że rywalem reprezentacji Olsztyna będzie silna drużyna z Warszawy. Wyjazdowe spotkanie z Warszawą 15 czerwca 1986 roku nasza drużyna przegrała 0:2, bramki padły w końcówce spotkania w 81 i 88 minucie. Rewanż trzy dni później w Biskupcu również wygrała Warszawa 2:0. Reprezentacja województwa olsztyńskiego zajęła miejsca 5-8 w kraju oraz pokazała duży potencjał młodych zawodników.  Robert Tyszkiewicz i Waldemar Zabęcki trafili do kadry narodowej juniorów

W kadrze trenera Jerzego Budziłka grali następujący zawodnicy:

Bramkarze Wojciech Tomasiewicz – Sokół Ostróda. Robert Flakowski- Metalowiec Mrągowo

Obrońcy: Tomasz Łukaszewski, Marek Maciejewski, Tomasz Nowak, Waldemar Zabęcki – wszyscy Stomil Olsztyn, Jacek Piórkowski – Gwardia Szczytno, Mariusz Kordowicki- Warmia Olsztyn

Pomocnicy Robert Kiłdanowicz. Dariusz Lisiecki, Robert Ejdys, Sławomir Serwis – Stomil Olsztyn, Piotr Gotowiec – Warmia Olsztyn, Marek Tchórz – Sokół Ostróda, Marek Macalewicz MZKS Nidzica.

Napastnicy – Sławomir Opaliński – Gwardia Szczytno, Krzysztof Hoffmann – Jeziorak Iława, Piotr Tyszkiewicz, Mariusz Wiśniewski – Stomil Olsztyn,  Mariusz Jałoszewski – Orlęta Reszel .

Kilku z tych zawodników, którzy byli dużo młodsi będzie świętowała zwycięstwo w pucharze Michałowicza za 2 lata w 1988 roku –  Kiłdanowicz, Kordowiecki, Ząbecki, Serwiś i Wiśniewski.