Kącik historyczny Wojciecha Linowa- Młodzieżowa piłka nożna w latach 1981-1992 cz.1

Młodzieżowa piłka nożna w województwie olsztyńskim w latach 1981-1992 cz.1

Po sukcesach naszych reprezentacji narodowych w Mistrzostwach Świata organizowanych w 1974 i 78, dzieci i młodzież garnęła się do futbolu. Duże zmiany nastąpiły w szkoleniu. Najlepszych młodych instruktorów skierowano na zaoczne studia trenerskie w AWF Warszawa i WSWF w Katowicach. OZPN  Olsztyn organizował kursy instruktorów i instruktorów pierwszej klasy. Futbol młodzieżowy uzyskiwał wsparcie z Federacji Sportu i Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Oprócz licznych rozgrywek ligowych w kategorii młodzika i juniora młodszego juniora, organizowano turnieje w celu szerokiej selekcji do kadr Wojewódzkich. Organizowany corocznie Puchar Grunwaldu kategorii juniora młodszego, w którym startowały reprezentację województw, drużyny zagraniczne, a nawet reprezentacje juniorów kraju.

Najważniejsze, że pojawiła się grupa młodych trenerów, która społecznie zajmowała się szkoleniem poszczególnych reprezentacji województwa. Ich zaangażowanie oraz sukcesy szkoleniowe opiszę w dalszych odcinkach. W tych latach ogólnopolskie Spartakiady Młodzieży organizowane były corocznie dla klubowych mistrzów województw w kategorii juniora młodszego do 17 lat. Puchar dr. Jerzego Michałowicza był rozgrywkami corocznymi dla reprezentacji województwa do lat 18. W sezonie 1986-87 wprowadzono rozgrywki dla reprezentacji województw do lat 14. Był to turniej imienia Wacława Kucharza, wybitnego sportowca i trenera kadry Polski. Turniej ten pozwalał na wcześniejszą selekcję i prowadzenie najlepszych piłkarzy w kilkuletnim cyklu. Drużyny klubowe reprezentacji województwa wyjeżdżały na turnieje międzynarodowe. Dużym szkoleniowym wezwaniem było powołanie w 1986 roku ligi międzywojewódzkiej juniorów dla grupujących siedem województw makroregionu. Możliwość rywalizacji z silnymi zespołami z Warszawy, Białegostoku i innych miast przyczyniła się do wychowania talentów z mniejszych klubów. Wszystkie te przemyślone działania w następnych latach zaowocowały sukcesami piłkarskimi  Warmii i Mazur w połowie lat 90 XX wieku.

Przedstawiając relacje z imprez w tym okresie chciałbym zwrócić uwagę nie tylko na same wyniki sportowe, ale na trudną drogę tych młodych w tym czasie piłkarzy do dalszej kariery. Nie wszystkim się ona udała jak myśleli w momencie sukcesu, ale ich sportową przygodę po latach przypominam.

Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży 1981 rok

Stomil zdobył mistrzostwo województwa olsztyńskiego juniorów młodszych w sezonie 1980-81.

Turniej eliminacyjny do finałów OSM odbył się w Słupsku. W grupie rywalizował Stomil z Lechią Gdańsk, Elaną Toruń i Gryfem Słupsk i uzyskał następujące rezultaty:

Stomil vs Toruń 2:0 bramki Mierzejewski i Dwórznicki,  Stomil vs Lechia Gdańsk 1:1, bramka Sender i Stomil vs Słupsk 0:3.

W Finale B Stomil zajął pierwsze miejsce: wygrał 3:0 z Jantarem Ustka, zremisował 1:1 z Polonią Bydgoszcz.

Trener Jerzy Budziłek dysponował następującymi zawodnikami:

Bramkarze: Jarosław Bako, Andrzej Niewiadomski

Obrońcy: Piotr Szymczak, Krzysztof Burzyński, Bogdan Michalewski, Krzysztof Kotas

Rozgrywający/ napastnicy: Leszek Licki, Dariusz Kołakowski, Józef Sender, Grzegorz Olendrzyński, Cezary Kasprowicz, Marian Mierzejewski, Waldemar Marfeld, Mariusz Dwórzynicki, Bogdan Łazarczyk.

Miejsce w turnieju niezbyt wysokie, ale kariery sportowe Jarosława Bako, Bogdana Michalewskiego, Mariana Mierzejewskiego są dobrze znane sympatykom futbolu.

Puchar imienia Jerzego Michałowicza 1981 rok

Rozgrywki reprezentacji wojewódzkich były prowadzone dla zawodników do 18 roku życia. W sezonie 1979-80 rozgrywki zostały odwołane, natomiast jesienią 1980 roku odbywały się eliminacje do finałów w 1981 roku. Eliminacje prowadzono w grupach terytorialnych. Olsztyn grał w strefie północno-wschodniej. Reprezentacja województwa olsztyńskiego grała w grupie z Elblągiem i Suwałkami. Drużyna województwa suwalskiego nie przystąpiła do rozgrywek. Odbyły się dwa spotkania w których Olsztyn pokonał Elbląg w Olsztynie oraz w Elblągu 1:0 bramka: Szulżycki. Do międzystrefowej drugiej rundy awansowała reprezentacja województwa olsztyńskiego. Przeciwnikiem była reprezentacja Skierniewic. Po wygranej 2:0 w Olsztynie bramki Walc i Zieja. W spotkaniu tym z powodu kontuzji nie grał Adam Zejer. W Skierniewicach Olsztyn wygrał 3:1 bramki: Cieszyński, Szulżycki i Zejer. Po meczu kibice miejscowi uderzyli sędziego spotkania. Trenerowi Ryszardowi Muszyńskiemu pomagał Jerzy Budziłek.

Przed wyjazdem na finały drużyna trenowała na zgrupowaniu w Malborku. Krajowe finały odbyły się w województwie szczecińskim w dniach 2-9 sierpnia 1981 roku. Olsztyn grał w grupie z Rzeszowem, Tarnobrzegiem, Białymstokiem. Wygrał wysoko 6:2 z Białymstokiem, natomiast z Rzeszowem i Tarnobrzegiem przegrał 1:3.

Tabela:

1. Rzeszów 6 pkt 7:0
2. Tarnobrzeg 4 pkt 10:5
3. Olsztyn 2 pkt 8:8
4. Białystok 0 pkt 2:14

W spotkaniach o miejsca uzyskano rezultaty:

O miejsce pierwsze: Kielce wygrały z Rzeszowem 2:1

O miejsce trzecie: Poznań z Tarnobrzegiem 3:2

O miejsce piąte: Olsztyn z Sieradzem 3:0

O miejsce siódme: Białystok z Włocławkiem 2:0

Trener Ryszard Muszyński powołał na ten turniej następujących zawodników z rocznika 1963 urodzonych po 31 lipca i młodszych:

Roman Bałdyga

Mirosław Cieszyński – Stomil Olsztyn

Władysław Gruchawka – Warmia Olsztyn

Krzysztof Iwanowski – Stomil Olsztyn

Dariusz Kornat – Gwardia Szczytno

Sławomir Łyczko – Granica Kętrzyn

Mirosław Miller – Granica Kętrzyn

Dariusz Matusiak – Stomil Olsztyn

Dariusz Piechota –

Ireneusz Rogulski – Metalowiec Mrągowo

Czesław Skumiał – Gwardia Szczytno

Mariusz Szulżycki – Victoria Bartoszyce

Arkadiusz Walc – Gwardia Szczytno

Jarosław Więcek – Gwardia Szczytno

Andrzej Zawieska – Start Nidzica

Adam Zejer – Stomil Olsztyn

Dariusz Zieja – Start Nidzica

Bogdan Michalewski – Stomil Olsztyn

Zdobycie 5 miejsca w kraju dawało nadzieję, że kilku z tych zawodników pokaże się na arenie krajowej. Mariusz Szulżycki, Bogdan Michalewski i Adam Zejer, to piłkarze których sylwetki i dokonania są znane i jeszcze do nich powrócimy. Natomiast Mirosław Miller jako trener i wiceprezes w MZPN jest znany w województwie. Dla młodego 25-letniego w tym czasie trenera Ryszarda Muszyńskiego piąte miejsce w kraju było ogromnym sukcesem, szkoda tylko że z tych rozgrywek nie posiadamy zdjęcia.

Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży 1983 rok

Zbigniew Wodniak z lewej i Jerzy Budziłek z prawej

Mistrzem województwa został zespół Stomilu Olsztyn – Trener Jerzy Budziłek, natomiast na turnieju drużynę prowadził Zbigniew Wodniak. Drużyna Stomilu do turnieju przygotowała się na zgrupowaniu w Malborku. Organizatorem rozgrywek w makroregionie był Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Olsztynie. Półfinały odbywały się w Olsztynie na stadionie Warmii i Stomilu oraz w Ostródzie na obiektach Sokoła i Kormorana Wałdowo. Awans do finału uzyskiwały po dwie najlepsze drużyny z grup z zaliczeniem wyników pomiędzy sobą. W Ostródzie grały zespoły Agrykola Warszawa, Orzeł Kolno, Włókniarz Białystok i MKS Przasnysz. Do finału awansowała Agrykola i Włókniarz Białystok. Agrykola vs Włókniarz 4:0.

W pierwszym spotkaniu w grupie Stomil rozgromił Narew Ostrołęka 9:0.
Drugie spotkanie Stomil wygrał 3:1 z Błękitnymi Raciąż bramki: Andrelczyk dwie i Kiłdanowicz. Z zespołem tym drużyna Stomilu będzie spotykała się w następnych latach. Trzecie spotkanie Stomil wygrał 2:0 z Mazurem Ełk i ten wynik później miał duże znaczenie w turnieju. W finale Stomil 1:1 zremisował z Włókniarzem Białystok.  Agrykola pokonała 2:0 Mazura Ełk. W ostatniej kolejce Stomil przegrał nieszczęśliwie z Agrykolą 0:1. Cały zespół oraz widownia czekała na wieści z drugiego stadionu. Włókniarz Białystok znając wynik Stomilu wygrał 5:0 z Mazurem Ełk i różnicą jednej bramki wyprzedził Stomil.

Tabela:

1. Agrykola Warszawa 6 pkt 7:0
2. Włókniarz Białystok 3 pkt 6:5
3. Stomil Olsztyn 3 pkt 3:1
4. Mazur Ełk 0 pkt 0:10

Kadra Stomilu: Jerzy Kunic, Szymankowski, Robert Pieślak,  Waldemar Ząbecki, Krzysztof Kapuściński, Maciej Korzeniewski, Figurski, Lelo, Andrelczyk, Wiśniewski Maciejewski, Witkowski.

Był to turniej niewykorzystanej szansy.

Puchar imienia Jerzego Michałowicza 1984 rok

Rywalami reprezentacji województwa w makroregionie były drużyny województwa łomżyńskiego, suwalskiego i białostockiego. Drużyna, której trenerem był Zbigniew Kieżun współpracował z Jerzym Budzikiem. Zawodnicy z rocznika 1966 po lipcu i młodsi.

Przygotowując się do rozgrywek rozegrała jesienią 1983 roku szereg sparingów z Warmią seniorami 1:3, Warmią juniorami 1:1 i Sokołem Ostróda 1:1.

Pierwsze spotkanie w Łomży, Olsztyn wygrał 5:0 – bramki Kaczanowski, Biedrzycki dwie i Jeka dwie. Następnie Olsztyn w Giżycku wygrał z Suwałkami 1:0 bramka Wojciech Tarnowski i w Ostródzie, Olsztyn wygrał z Białymstokiem 3:0 – bramki 3 Andrelczyk. Wiosną 1984 roku Olsztyn vs Łomża 5:0 w Morągu i Białystok vs Olsztyn 2:2.

W kolejnej rundzie eliminacji Olsztyn spotkał się z Tarnobrzegiem. W spotkaniu w Ostródzie zakończonym wynikiem 0:0, Olsztyn zagrał w następującym składzie: Kielin, Bendyk, Kisiel. Siedlar, Biedrzycki (Ilczuk), Witkowski, Bałon, Reginis, Andrelczyk (Tarnowski), Wiśniewski.

Spotkanie oglądało 800 widzów. Rewanż w Stalowej Woli – Tarnobrzeg vs Olsztyn 2:2 bramkami zdobytymi na wyjeździe Olsztyn awansował do finałów Pucharu imienia Jerzego Michałowicza. Organizatorem było województwo opolskie, a spotkania w dniach 4-10 sierpnia 1984 roku odbywały się na stadionach w Kluczborku, Ozimku i Byczynie.

W pierwszym spotkaniu reprezentacja Olsztyna przegrała 1:2 z Krakowem.  W drugim spotkaniu Olsztyn pokonał Leszno 4:2. W ostatnim spotkaniu w grupie Olsztyn przegrał 0:1 z Bydgoszczą. Tym samym olsztynianie zajęli trzecie miejsce w grupie.

Tabela II grupy:

1. Kraków 4 pkt 5:4
2. Bydgoszcz 4 pkt 4:3
3. Olsztyn 2 pkt 5:5
4. Leszno 2 pkt 7:9

W meczu o pierwsze miejsce: Kraków wygrał z Warszawą 1:0

W meczu o trzecie miejsce: Opole z Bydgoszczą 2:0

W meczu o piąte miejsce: Łódź z Olsztynem 2:0

W meczu o siódme miejsce: Radom z Lesznem 6:0.

Drużyna z Olsztyna zajęła szóste miejsce, ale kilku grających zawodników na długie lata stało się czołowymi futbolistami województwa. Biedrzycki Andrzej to wielka ikona Stomilu Olsztyn. Sankowski Jarosław i Wojciech Tarnowski, to czołowi trenerzy województwa.

Trenerami tej kadry byli Zbigniew Kieżun i Jerzy Budziłek. Kierownikiem Śp. Marek Orzechowski.

1984 rok Puchar Michałowicza – Drużyna reprezentacji na wycieczce podczas przerwy w turnieju przed katowickim Spodkiem. 

Skład:

Kielin Bogdan –  Gwardia Szczytno

Tarnowski Wojciech –  MLKS Korsze

Witkowski Jarosław – Huragan Morąg

Bendyk Jacek – Stomil Olsztyn

Ilczuk Ireneusz – Stomil Olsztyn

Kaczanowski Dariusz – Gwardia Olsztyn

Waćkowski Piotr –  Warmia Olsztyn

Sankowski Jarosław –  Gwardia Olsztyn

Bałon Andrzej –  Stomil Olsztyn

Andrelczyk Dariusz – Stomil Olsztyn

Wiśniewski Roman – Stomil Olsztyn

Kuniec Jerzy – Stomil Olsztyn

Kisiel Krzysztof – Stomil Olsztyn

Biedrzycki Andrzej – Tęcza Biskupiec

Rutkowski Dariusz – Victoria Bartoszyce

Siedler Mirosław – Warmia Olsztyn

Reginis Dariusz – Stomil Olsztyn