Zbigniew Kubelski – Zawodnik, trener i sędzia piłkarski -ur. 3.10.1955 roku w Olsztynie – zmarł 16.03.2020 roku w Olsztynie.
Zbyszek wychował się na ulicy Gietkowskiej w Olsztynie. Stadion Garnizonowy, na którym trenował i grał spotkania Olsztyński Klub Sportowy widział z okien domu, w którym mieszkał. W wieku 12/13 lat z grupą kolegów założyli drużynę podwórkową i grali całymi dniami. Gospodarz stadionu w czasie wolnym od treningów puszczał tą drużynę na boczne boisko i tam rozgrywali swoje mecze. Za tą usługę pomagali gospodarzowi przy przygotowaniu boiska do spotkań. Do sekretariatu klubu OKS było kilka kroków, gdyż mieścił się w budynku na skarpie stadionu (obecnie szkoła Mistrzostwa Sportowego). Z grupy tych młodych miłośników futbolu, kilku zgłosiło się do klubu. Wśród nich byli między innymi Jerzy Budziłek, Andrzej Pacocha i Zbigniew Kubelski. Zbyszek bardzo szybko potwierdził swój piłkarski talent. W 1973 roku jako reprezentant województwa olsztyńskiego brał udział w ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Krakowie. Po tym turnieju wraz z kilkoma kolegami z reprezentacji województwa został powołany do kadry polskiej juniorów.
Zagrał kilka spotkań oficjalnych w reprezentacji Polski, a kolegami w tej reprezentacji byli Kupcewicz, Sikorski, Szczech oraz Marek Dziuba i Stanisław Terlecki (przyszły reprezentant kraju seniorów). Ciekawostka jest taka że kadrę juniorów prowadził pochodzący z Ornety trener Marian Szczechowicz.
Rok 1974 to wielki sukces juniorów OKS Stomilu Olsztyn, w którym to zespole Zbigniew Kubelski był czołowym zawodnikiem. W sezonie 1974-75 w zespole drugoligowego Stomilu Olsztyn rozegrał 29 spotkań. W ostatniej kolejce w decydującym o utrzymaniu się w tej klasie rozgrywkowej spotkaniu z Motorem Lublin wygranym 1:0, właśnie Zbyszek zdobył ważną bramkę. Górniczy klub z Rybnika grał w tym czasie w pierwszej lidze i dostrzegł duży potencjał piłkarski młodego Zbigniewa. Dla 20-letniego chłopaka przejście do tej najwyższej klasy rozgrywkowej było dużym sukcesem i przeżyciem. Jak sam wspominał przez kilka tygodni w szatni nie bardzo rozumiał co mówią koledzy, gdyż używali śląskiej gwary.
Kubelski w latach 1975-77 rozegrał w klubie ROW-u Rybnik 28 spotkań w pierwszej lidze (obecnie ekstraklasa). Po spadku do drugiej ligi w sezonie 1976-77 powrócił do Olsztyna i grał w trzecioligowym Stomilu Olsztyn. W latach 1977/79 o miano najlepszego klubu futbolowego województwa olsztyńskiego rywalizował Stomil Olsztyn z Gwardią Szczytno. Zbyszek wraz z kilkoma kolegami przyjął ofertę Gwardii Szczytno. Mógł grając w piłkę zaliczyć służbę wojskową oraz ukończyć Wyższą Szkołę, zdobywając zawód. W sezonie 1980/81 drużyna Gwardii Szczytno, w której grał Zbigniew Kubelski zajęła drugie miejsce w grupie drugiej trzeciej ligi i wraz z Olimpią Elbląg awansowała do drugiej ligi. W drugiej lidze grał z kolegami z reprezentacji województwa juniorów i Stomilu: Tadeuszem Sosnowskim, Krzysztofem Zielińskim i Jackiem Pobiedzińskim.
Po roku gry w trudnym dla milicji sezonie 1981-82, Gwardia Szczytno spadła do III ligi. Kubelski skończył uczelnie w Szczytnie i w stopniu oficerskim rozpoczął pracę w Olsztynie. Wrócił także do gry i w sezonach 1986-88 rozegrał III-ligowym Stomilu Olsztyn 24 spotkania w których zdobył pięć bramek. Ukończył Kurs Instruktora Piłki Nożnej, a także kurs sędziego piłkarskiego. W latach 1983-93 poprowadził kilkaset spotkań piłkarskich w klasach A i Klasie Okręgowej oraz III lidze. Jako trener prowadził zajęcia z juniorami oraz seniorami Warmii i kilku innych klubów w województwie.
Podwyższył swoje kwalifikacje szkoleniowe. Skończył kurs i został trenerem drugiej klasy. W czasie pracy w Policji ukończył studia magisterskie na Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Po przejściu na emeryturę był w latach 2004-2015 trenerem w Gimnazjalnym Ośrodku Szkolenia Młodzieży w Olsztynie. Trenował chłopców uczących się w gimnazjum nr.3 przy ul Sybiraków. Pracował z rocznikami 1991, 1994, 1997 i 2000. Dużo zawdzięcza mu reprezentant Polski Daniel Łukasik. Zdolny młody chłopak z Miłek koło Giżycka przyszedł do ośrodka dopiero po specjalnym wyjeździe Zbyszka do Miłek i przekonaniu opiekunów do szkolenia w Olsztynie. Indywidualne treningi przeprowadzone z Arturem Siemaszko i Wiktorem Biedrzyckim znacznie poprawiły ich technikę i grają dalej w zawodowym futbolu – Wiktor w Bruk-Bet Termalica Nieciecza, a Artur w Puszczy Niepołomice. Zbigniew Kubelski aktywnie działał w Wydziale Szkolenia WMZPN w Olsztynie. Był trenerem kadry WMZPN rocznika 1991, która w 2007 roku awansowała do finałów Pucharu im Kazimierza Deyny w ramach Ogólnopolski Olimpiady Młodzieży.
Zespół sklasyfikowany został tylko na 7/8 miejscu w Polsce, ale kilku zawodników z tej drużyny jeszcze teraz kontynuuje karierę zawodową:
Daniel Łukasik uczestnik Mistrzostw Europy w 2012 roku – 5 występów w kadrze, gra obecnie w Śląsku Wrocław
Bramkarz Filip Kurto – grał w lidze holenderskiej, uznany został w 2019 roku za najlepszego piłkarza ligi australijskiej na tej pozycji. Obecnie gra w klubie Macarthur FC
Piotr Głowacki – obecnie ŁKS Łódź.
Zbyszek był zawodnikiem bardzo solidnym i ambitnym. Grał twardo i pracował w środku pola. Potrafił kierować zespołem. Był bardzo zaangażowany podczas treningów i spotkań. Jako trener wymagający lubił dyscyplinę, ale w stosunku do niektórych zawodników był cierpliwy. Prowadził zajęcia z juniorami Stomilu Olsztyn oraz seniorami Warmii Olsztyn. W życiu był dobrym kolegą i przyjacielem. Bardzo rodzinny i opiekuńczy. Wychował z żoną Barbarą dwie córki Beatę i Agnieszkę. Młodsza Agnieszka grała w koszykówkę w Łączności Olsztyn. Chorował dosyć długo, ale dzielnie walczył ze swoimi dolegliwościami. Zmarł kilka dni przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa w Polsce. W skromnym pogrzebie pożegnali Zbyszka koledzy, trenerzy, przyjaciele i wychowankowie. Pochowany został na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie.