Ponad 30 tys. piłkarek i piłkarzy wzięło udział w I edycji Turnieju Gry 1×1

Od wiosny największe talenty piłkarskie w wieku 8-12 lat rywalizowały w pilotażowej edycji Turnieju Gry 1×1, organizowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Łącznie w rozgrywkach klubowych wzięło udział ponad 30 tys. zawodniczek i zawodników, natomiast w rozgrywkach regionalnych ponad 3 tys., a w finałach wojewódzkich ponad 1400 osób.

Umiejętność minięcia przeciwnika oraz skuteczna gra ofensywna – tymi zdolnościami wyróżniają się uczestnicy Turnieju Gry 1×1, rozgrywek skierowanych do piłkarek i piłkarzy w wieku 8-12 lat. Pilotażowe zawody mają na celu przede wszystkim promocję rozwoju indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej.

W poszukiwaniu najlepszych dryblerów!

Od wiosny br. w 13 województwach, które zgłosiły chęć dołączenia do I edycji Turnieju Gry 1×1, zawodnicy w czterech kategoriach wiekowych (U-8, U-9, U-10, U-11) brali udział w klubowych turniejach eliminacyjnych – rozgrywkach, mających na celu wyłonienie reprezentantów klubów do kolejnych etapów rozgrywek. Następnie ponad 3 tys. zawodniczek i zawodników walczyło podczas turniejów regionalnych o awans do finałów wojewódzkich. Najwięcej kandydatów do miana najlepszego dryblera w kraju zgłosiło się w województwie małopolskim, śląskim i mazowieckim. Najwięcej zawodniczek, bo aż 85 we wszystkich kategoriach wiekowych, rywalizowało w województwie śląskim.

Cieszy nas fakt, że powstał projekt Turnieju Gry 1×1, ponieważ to świetna inicjatywa, która spotkała się z dużą aprobatą zawodników, trenerów i rodziców na Śląsku. Imponująca liczba zgłoszonych zawodników i zawodniczek napawa optymizmem na kolejne edycje. Każdy z uczestników finału wojewódzkiego dysponował dobrymi umiejętnościami gry 1×1, co dodawało emocji całym rozgrywkom, które stały na naprawdę wysokim poziomie. Bardzo cieszy nas również fakt, że tak duża liczba zawodniczek z naszego regionu wzięła udział w turnieju. Na etapie klubowym były to aż 373 uczestniczki – mówi Rafał Wita, organizator Turnieju Gry 1×1 w województwie śląskim. – Piłka nożna kobiet cieszy się coraz większą popularnością, dlatego zawsze chętnie ją promujemy w naszym województwie i jesteśmy otwarci na podobne inicjatywy w przyszłości – dodaje.

Rozgrywki wojewódzkie – krok od Finału Ogólnopolskiego

We wrześniu i październiku br. w 13 województwach rozegrano finały wojewódzkie, do których przystąpiło ponad 1400 pasjonatów piłki nożnej. Następnie w każdej kategorii wiekowej wyłoniono zwycięzców. Rywalizacja zawodników w kategoriach U-8 i U-9, podobnie jak w Pucharze Tymbarku, zakończyła się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy (U-10 i U-11) zmierzą się w listopadzie w Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Województwa, w których na etapie regionalnym uczestniczyło najwięcej piłkarek i piłkarzy, będą mogły zgłosić do Finału Ogólnopolskiego po dwóch przedstawicieli w kategorii U-10 i U-11.

Turniej Gry 1×1 to bardzo potrzebna inicjatywa, ponieważ polskim zawodnikom, niezależnie od wieku, często brakuje indywidualnych umiejętności. Niewątpliwie turniej ten uczy gry technicznej, indywidualnej, dzięki czemu zawodnicy w trakcie meczów w pełnym składzie mogą tworzyć przewagę dla całej drużyny. Chociaż była to dopiero pilotażowa edycja, to rozgrywki regionalne i wojewódzkie na Pomorzu były na bardzo wysokim poziomie. Z tego też względu tym bardziej jesteśmy dumni, że nasz klub w Finale Ogólnopolskim będzie reprezentowany przez dwójkę zawodników – Oliwię i Marcela. Mamy nadzieję, że mecze w Warszawie również przyniosą nam dużo satysfakcji z gry – mówi Maciej Przyszlak, trener Piasta Człuchów.  

Finał Ogólnopolski I edycji Turnieju Gry 1×1 zaplanowano na 17 listopada 2023 r. w Warszawie. Po rozegranym turnieju wszyscy uczestnicy rozgrywek oraz ich trenerzy będą mieli również okazję kibicować na PGE Narodowym reprezentacji Polski w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy z Czechami.

Źródło: PZPN