Analiza możliwych awansów i spadków w rozgrywkach seniorskich 2022/23

Jesteśmy na finiszu rozgrywek II Ligi, III Ligi, forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej oraz A i B Klasy, więc przygotowaliśmy analizę możliwych spadków i awansów w tych klasach rozgrywkowych.

Poniższa analiza zakłada, że wszystkie drużyny uczestniczące w tym sezonie w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej, A Klasie oraz B Klasie zgłoszą się do rozgrywek na sezon 2023/24 (termin zgłoszeń mija 12 czerwca) Jak się zgłosić? Szczegóły na stronie: https://wmzpn.pl/?p=36333.

Ostateczna liczba spadków z poszczególnych klas rozgrywkowych uzależniona jest od liczby drużyn z naszego województwa, które spadną z III ligi. Przed nami ostatnia kolejka II ligi, ale już wiemy że nikt z tej ligi nie spadnie do naszego III-ligowego makroregionu.

W związku z tym w tym sezonu z III ligi będą spadać 3 ostatnie drużyny (miejsca 16-18). Drużyna z 15 miejsca utrzyma się w III lidze. Na chwilę obecną spadkiem zagrożone są oba nasze kluby – Sokół Ostróda i Concordia Elbląg. Wydaj się, że walka o utrzymanie będzie toczyła się do ostatniej kolejki. Możliwe są zatem 3 warianty:
– 0 spadków z III ligi (Sokół Ostróda i Concordia Elbląg utrzymują się w III lidze)
– 1 spadek z III ligi (Sokół Ostróda albo Concordia Elbląg spadają z III ligi)
– 2 spadki z III ligi (Sokół Ostróda i Concordia Elbląg spadają z III ligi)

III Liga ostatnią kolejkę rozgrywa tak, jak forBET IV Liga i Klasy Okręgowe – 17 czerwca o godz. 17:00.

Poniżej przedstawiamy analizę awansów i spadków oraz baraży o awans/spadek (3 warianty, w zależności od liczby drużyn z naszego województwa spadających z III ligi).


forBET IV Liga
Tabela -> zobacz

Z forBET IV Ligi do III ligi awansuje jedna drużyna (1 miejsce) – tu awans zapewnił już sobie GKS Wikielec. Pozostałe drużyny “z czuba” tabeli walczą o srebrne i brązowe medale oraz nagrody rzeczowe od naszego partnera technicznego – firmy R-GOL, który przygotował vouchery o wartości 3000 zł za zajęcie I miejsca, 2000 zł za zajęcie II miejsca i 1000 zł za zajęcie III miejsca.

Jeżeli chodzi o spadki, to z forBET IV Ligi musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów klas okręgowych (+2 drużyny), awansie mistrza forBET IV Ligi do III ligi (-1 drużyna), dołączeniu drużyny rezerw Stomilu Olsztyn (+1 drużyna) oraz ewentualnych spadkach drużyn z naszego województwa z III ligi (+0 drużyn, +1 drużyna lub +2 drużyny), forBET IV Liga w sezonie 2023/24 liczyła 16 drużyn.

O dołączeniu drużyny rezerw Stomilu informowaliśmy tutaj: https://wmzpn.pl/?p=26993

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn z naszego województwa spadnie z III ligi:
– 0 drużyn spadających z III ligi -> z IV ligi spadną 2 drużyny (15-16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.
– 1 drużyna spadająca z III ligi -> z IV ligi spadną 3 drużyny (14-16 miejsce), kolejne 2 (12 i 13 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.
– 2 drużyny spadające z III ligi -> z IV ligi spadną 4 drużyny (13-16 miejsce), kolejne 2 (11 i 12 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.

Nawet przy najbardziej pesymistycznym wariancie wszystkie drużyny na chwilę obecną liczą się w walce o utrzymanie.


Klasa Okręgowa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz

Z Klasy Okręgowej do forBET IV Ligi bezpośredni awans uzyskają mistrzowie obu grup – w grupie I obecnie lideruje Mazur Ełk z 6 punktami przewagi nad Victorią Bartoszyce, a w grupie II trwa zacięta walka między Constractem Lubawa i Zatoką Braniewo (1 punkt różnicy), choć matematyczne szanse na pierwsze miejsce ma też trzeci Start Nidzica.

Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych forBET IV Ligi. W grupie I poza wymienionymi powyżej drużynami szanse na drugie miejsce mają jeszcze: Vęgoria Węgorzewo, Błękitni Pasym i MKS Korsze, a w grupie II Iskra Narzym i Naki Olsztyn.

Z Klasy Okręgowej musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów A Klas (+4 drużyny), awansie mistrzów Klasy Okręgowej do forBET IV ligi (-2 drużyny), spadkach z forBET IV ligi (+2 drużyny, +3 drużyny lub +4 drużyny), Klasa Okręgowa w sezonie 2023/24 liczyła 32 drużyny (2 grupy po 16 drużyn).

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn spadnie z IV ligi, a to z kolei uzależnione jest od spadków z drużyn z naszego województwa z III ligi:
– 0 spadków z III ligi, 2 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15-16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami A klas.
– 1 spadek z III ligi, 3 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15-16 miejsce), kolejne drużyny (14 miejsce) zagrają między sobą baraż o to, która z nich spadnie do A Klasy, a która będzie uczestniczyć w dalszych barażach z wicemistrzami A Klas. Drużyny z 13 miejsc zagrają w barażach z wicemistrzami A klas, a drużyny z 12 miejsc zagrają między sobą baraż o to, która z nich się utrzyma, a która będzie musiała zagrać w barażach z wicemistrzami A klas
– 2 spadki z III ligi, 4 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 3 ostatnie drużyny (14-16 miejsce), kolejne 2 (12 i 13 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami A klas.

Przy najbardziej pesymistycznym wariancie pewien spadku jest Radomniak Radomno. Poza tą sytuacją wszyscy są w walce o utrzymanie.


A Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz
Tabela grupy 4 -> zobacz

Z A Klasy do Klasy Okręgowej bezpośredni awans uzyskają mistrzowie wszystkich czterech grup, a wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych Klasy Okręgowej.

W grupie I awans świętuje już Cresovia Górowo Iławeckie. Na miejsce barażowe matematyczne szanse ma aż 6 kolejnych drużyn w tabeli! W grupie II o awans i miejsce barażowe walczy w sumie pięć pierwszych drużyn: Wałsza Pieniężno, Tęcza Miłomłyn, MKS Miłakowo, Dąb Kadyny i Syrena Spomlek Młynary. W grupie III trzy: Gwardia Szczytno, GKS Stawiguda i Fortuna Gągławki. W grupie IV kwestia bezpośredniego awansu rozstrzyga się już tylko pomiędzy MKSem Działdowo i Orłem Janowiec Kościelny, a na miejsce miejsce barażowe ma jeszcze szansę LZS OHI Frendowy i Wel Lidzbark Welski.

Z A Klasy musi spaść tyle drużyn, aby po awansach 3 mistrzów i 3 wicemistrzów B Klas (+6 drużyn), awansie mistrzów A Klasy do Klasy Okręgowej (-4 drużyny), dołączeniu drużyny rezerw Jezioraka Iława (+1 drużyna) oraz spadkach z Klasy Okręgowej (+4 drużyny, +5 drużyn lub +6 drużyn), A Klasa w sezonie 2023/24 liczyła 54 drużyny (1 grupa 12 drużyn i 3 grupy po 14 drużyn). W obecnym sezonie 2022/23 A Klasa liczyła 53 drużyny (1 grupa 11 drużyn i 3 grupy po 14 drużyn)

O dołączeniu drużyny rezerw Jezioraka informowaliśmy tutaj: https://wmzpn.pl/?p=26993

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn spadnie z Klasy Okręgowej, a to z kolei uzależnione jest od spadków drużyn z naszego województwa z III ligi i następnie liczby spadków z IV ligi:
– 0 spadków z III ligi, 2 spadki z IV ligi, 4 spadki z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadnie po jednej ostatniej drużynie (11 miejsce w grupie I oraz 14 miejsca w grupach II, III i IV), a kolejne drużyny (10 miejsce w grupie I oraz 13 miejsca w grupach II, III i IV) będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 2 drużyny spadną do B Klasy, a 2 utrzymają się w A Klasie.
– 1 spadek z III ligi, 3 spadki z IV ligi, 5 spadków z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadnie po jednej ostatniej drużynie (11 miejsce w grupie I oraz 14 miejsca w grupach II, III i IV), a kolejne drużyny (10 miejsce w grupie I oraz 13 miejsca w grupach II, III i IV) będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 3 drużyny spadną do B Klasy, a 1 utrzyma się w A Klasie.
– 2 spadki z III ligi, 4 spadki z IV ligi, 6 spadków z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadną po 2 ostatnie drużyny (10 i 11 miejsce w grupie I oraz 13 i 14 miejsca w grupach II, III i IV)

W kwestii spadków, w żadnej z grup nie mamy jeszcze matematycznie pewnych rozstrzygnięć – cały czas trwa walka o utrzymanie – każdy zespół może się jeszcze utrzymać.


B Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz

Z B Klasy do A klasy awansują pierwsze i drugie zespoły w przypadku grup przynajmniej 8 drużynowych oraz pierwsze zespoły w przypadku grup 7 i mniej drużynowych. W tym sezonie wszystkie grupy są wystarczająco liczne, aby mieć po 2 miejsca awansowe, więc awans do A Klasy uzyskają zarówno mistrzowie jak i wicemistrzowie każdej z grup.

Patrząc na tabele, w żadnej z grup nie mamy jeszcze matematycznie pewnych rozstrzygnięć – cały czas trwa walka o awans. W grupie I toczy się ona pomiędzy Dajtkami Olsztyn, Perkunem Orżyny i Pomarańczami Korsze. W grupie II pomiędzy Zalewem Frombork, Polonią Markusy, Spartą Kwietniewo i Żabianką Żabi Róg. W grupie III pomiędzy Drewneksem Sampława, Olimią Kisielice, Zamkiem Szymbark, Agricolą Mierki i Leśnikiem Nowe Ramuki.


Terminy baraży:
– baraże między IV ligą a Klasą Okręgową (pierwszy mecz sobota 24 czerwca, rewanż środa 28 czerwca)
– baraże wstępne o utrzymanie w klasie okręgowej, jeśli będą potrzebne (jeden mecz – środa 21 czerwca)
– baraże między Klasą Okręgową a A Klasą (pierwszy mecz sobota 24 czerwca, rewanż środa 28 czerwca)

Baraże między IV ligą a klasą okręgową zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy klasy okręgowej oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających z IV ligi,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami klasy okręgowej o to, który z nich zagra z wyżej sklasyfikowanym spadkowiczem, a który zagra z niżej sklasyfikowanym spadkowiczem,
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna IV ligi, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z kl. okr.,
d) zwycięzcy baraży (2 drużyny) awansują do IV ligi / utrzymują się w IV lidze; przegrani baraży (2 drużyny) pozostają w IV lidze / spadają do klasy okręgowej,
e) jeśli drużyna klasy okręgowej, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy klasy okręgowej, jeśli i ona odmówi w IV lidze utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży, a w drugiej parze barażowej gra niżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży z drugim zespołem z drugiej grupy klasy okręgowej; jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze spadkowiczów zakwalifikowanych do baraży, to spada on do klasy okręgowej, a do IV ligi awansuje zespół klasy okręgowej z jego pary barażowej,
f) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. klasie okręgowej (np. liczba zmian, limit młodzieżowców).

Baraże między A klasą a klasą okręgową zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy A klasy oraz po dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających w każdej z grup klasy okręgowej,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami A klasy o to, który z nich zagra z którym spadkowiczem; przy losowaniu uwzględnia się podział terytorialny w celu ograniczenia kosztów dojazdu (drużyny z 1 i 3 grupy A klasy będą losowane z drużynami 1 grupy klasy okręgowej, a drużyny z 2 i 4 grupy A klasy będą losowane z drużynami 2 grupy klasy okręgowej),
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna klasy okręgowej, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z A klasy ,
d) zwycięzcy baraży (4 drużyny) awansują do klasy okręgowej / utrzymują się w klasie okręgowej; przegrani baraży (4 drużyny) pozostają w A klasie / spadają do A klasy,
e) jeśli drużyna A klasy, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy A klasy, jeśli i ona odmówi w klasie okręgowej utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży (w przypadku dwóch drużyn decyduje kolejno: współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, mecz barażowy); jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze spadkowiczów zakwalifikowanych do
baraży, to spada on do A klasy, a do klasy okręgowej awansuje zespół A klasy z jego pary barażowej,
f) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. A klasie (np. liczba zmian, limit młodzieżowców),
g) jeżeli drużynę do baraży o utrzymanie w klasie okręgowej trzeba będzie wyłonić spośród dwóch drużyn, które zajęły to samo miejsce w swoich grupach klasy okręgowej, przeprowadza się wstępny baraż o prawo gry w barażu o utrzymanie w klasie okręgowej. Taki baraż zostanie rozegrany w formule jednego meczu na boisku tej drużyny, która ma wyższy współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów (w razie równego współczynnika decyduje kolejno korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, losowanie).

W przypadku rezygnacji któregokolwiek zespołu z prawa bezpośredniego awansu, jego miejsce zajmie ta drużyna, która w grupie, z której wywodził się zespół rezygnujący z awansu zajęła miejsce kolejne tj. drugie przy jednym zespole awansującym lub trzecie przy dwóch zespołach awansujących. W przypadku zaś jeśli i ona zrezygnuje z prawa awansu jej miejsce zajmie drużyna, która spośród zespołów spadających z ligi zajęła najwyższe miejsce