Jak zostać profesjonalnym piłkarzem?

Droga do tego, aby stać się profesjonalnym zawodnikiem wymaga poświęcenia, mądrej i ciężkiej pracy, talentu oraz odrobiny szczęścia. To trudna ścieżka, ale jak najbardziej realna do przejścia. W jaki sposób? – odpowiedzi na to pytanie w poniższym tekście z cyklu PZPN „Trener radzi” udziela Michał Trzeciakiewicz.

Większość piłkarzy klasy światowej swój sukces w pierwszej kolejności opiera na ciężkiej pracy i codziennych poświęceniach, a w mniejszym stopniu na czystym talencie. Dla młodych zawodników zastanawiających się, jak można przejść tę wymagającą ścieżkę i dojść do zawodowstwa przygotowaliśmy przewodnik możliwy do wprowadzenia od zaraz. Są to kroki, które możesz wprowadzić w swój plan dnia, jeżeli marzysz o tym, aby kiedyś rywalizować na boisku z najlepszymi.

Przygotuj się na długą podróż

Profesjonalizm wymaga ogromnej ilości „krwi, potu i łez”. Od początku podróży bądź w nią zaangażowany w 100 procentach. Dla większości zawodników ten wysiłek (codzienne poranne rozruchy, praca nad indywidualnymi umiejętnościami przed i po treningu, odpowiednie odżywianie itd.) jest nie do zaakceptowania. Kiedy dopadną Cię wątpliwości, nie poddawaj się, trzymaj się wyznaczonego szlaku i rób wszystko, co w Twojej mocy, by spełnić swoje marzenia.

Przygotuj swoje ciało fizycznie

Pewnie zastanawiasz się, czy musisz być tak umięśniony jak Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo, by zostać profesjonalnym graczem? To może pomóc, ale nie musi. Przede wszystkim, masz być na tyle przygotowany fizycznie, by biegać po boisku najdłużej jak się da, czyli brać udział w jak największej ilości akcji co najmniej przez 90 minut. Piłkarze potrzebują być atletami i mieć wysoki poziom wytrzymałości. Na szczęście są to zdolności, które każdy może sobie wyrobić, jeżeli zainwestuje w to odpowiednią ilość czasu i wysiłku. Piłka nożna to przede wszystkim praca interwałowa. Zawodnik musi być gotowy do wielokrotnych sprintów, zmian kierunku, skoków itp. Istnieje mnóstwo różnych ćwiczeń, które możesz włączyć do swojej rutyny treningowej, aby to osiągnąć i zyskać przewagę fizyczną nad przeciwnikami.

Zwróć uwagę na jedzenie, które dostarczasz swojemu ciału

Prawidłowe odżywianie jest niestety pomijane przez wielu początkujących sportowców. Pamiętaj, że to jeden z głównych czynników, które mogą dać Ci przewagę nad konkurencją. Oczywiście bardzo ciężko jest monitorować każdy rodzaj pożywienia, który wpada do naszego żołądka, ale świadomość znaczenia zrównoważonej diety pomaga w selekcjonowaniu pokarmów obecnych na talerzu. To, co jesz przekłada się na ilość energii, jaką będziesz miał na boisku. Wiedza, kiedy i jakie składniki spożywać przed meczem jest kluczowa, aby wycisnąć z siebie maksymalne możliwości.

Traktuj poważnie wypoczynek i regenerację

Kiedy trenujesz i grasz kilka razy w tygodniu, na pewno odbija się to na Twoim ciele. Każdy sportowiec powinien słuchać swojego ciała, odczytywać niepokojące sygnały z niego dopływające i odpowiednio reagować na wszelkie problemy pojawiające się przed, w trakcie czy po wysiłku. Jeżeli nie weźmiesz ich na poważnie, może to zakończyć się nieprzyjemną kontuzją i dłuższym rozbratem z futbolem. Warto wziąć pod uwagę działania zapobiegawcze i wprowadzić je do tygodniowego rozkładu zajęć. Mamy tu na myśli m.in. streching, zimne kąpiele, masaże czy dodatkowy sen. Zarezerwuj czas na chwilę relaksu, co będzie miało przełożenie na stan Twojego ciała podczas sesji treningowych i meczów.

Studiuj strategie i taktyki meczowe

Możesz być wspaniałym atletą ze świetną techniką i ogromnym repertuarem trików, ale w dalszym ciągu nie będzie dla Ciebie miejsca w wyjściowej jedenastce, jeżeli nie będziesz miał odpowiedniej inteligencji boiskowej, taktycznego zrozumienia wydarzeń na boisku i prawidłowej dyscypliny taktycznej dotyczącej Twojej pozycji. Każdy zawodnik aspirujący do poziomu mistrzowskiego powinien zdobywać wiedzę odnośnie strategii i taktyki gry, co pomoże przechytrzyć przeciwnika w każdej sytuacji i warunkach meczowych. Dodatkowo świadomy zawodnik będzie doskonale wiedział, jakie wymagania wobec niego ma trener.

Jedną z dróg prowadzących do poprawy tego elementu jest oglądanie meczów swoich ulubionych drużyn i zawodników. Robienie notatek na temat ich zachowań w zależności od tego, gdzie znajduje się piłka, przeciwnik, partnerzy czy wolna przestrzeń. Pomoże to doskonalić grę, ponieważ będziesz wiedział, kiedy atakować, a kiedy bronić. Poznasz też wiele innych aspektów tej pięknej gry.

Na rozwój inteligencji boiskowej świetnie wpływa też nauka w szkole. Większość przedmiotów z pozoru nie ma zbyt wiele wspólnego z wydarzeniami boiskowymi, ale to właśnie szkoła wpływa na rozwój mózgu, a co za tym idzie na łatwiejsze przyswajanie wiedzy i poszerzanie horyzontów. A to już jak najbardziej ma bezpośrednie przełożenie na boisko!

Doskonal swoje umiejętności techniczne każdego dnia

Gracze mają obowiązek doskonalić swoje umiejętności techniczne każdego dnia. Nawet jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę taktyczną podpartą przygotowaniem motorycznym, to nie zajdziesz daleko, jeżeli Twoja technika będzie na niskim poziomie. Od wczesnego wieku powinieneś jak najczęściej obcować z piłką, czy to na treningu, meczu, czy podwórkowych lub szkolnych grach i zabawach. Jeżeli chcesz przejść kiedyś na zawodowstwo, powinieneś opanować: kiwanie, zwody, przyjęcie kierunkowe (pierwszy kontakt), kontrolę piłki, podania na krótką i długą odległość, dośrodkowania, uderzenia na bramkę każdą częścią stopy, grę głową itd. Cały repertuar techniki specjalnej powinien być opanowany do tego stopnia, żebyś czuł się na tyle pewnie, że każdy element wykonujesz prawidłowo pod presją czasu, przestrzeni czy przeciwnika. Topowi gracze używają odpowiedniej techniki w danej sytuacji, w trudnych warunkach meczowych.

Bądź konsekwentny w realizacji celu

Jednym z kluczowych aspektów bycia piłkarskim profesjonalistą jest umiejętność wykonywania wielu rzeczy na stałym wysokim poziomie. Kiedy wychodzisz na boisko, cała ciężka praca i przygotowania powinny dawać Tobie i Twojemu zespołowi duże szanse na odniesienie sukcesu.

Przed zawodami wizualizuj sobie, co chcesz osiągnąć. Zobacz oczami wyobraźni, jak precyzyjnie dośrodkowujesz piłkę na głowę kolegi z ataku. Zobacz, jak mocno Ty i Twoi koledzy jesteście zaangażowani w przebieg meczu. Wyobraź sobie, że z ogromną precyzją umieszczasz piłkę w siatce obok bezradnego bramkarza lub jak skutecznie odbierasz piłkę i rozpoczynasz celnym podaniem akcję ofensywną swojego zespołu. Takie mentalne rozgrywanie zawodów pomoże Ci być w pełni przygotowanym do działań na boisku, ponieważ będą to obrazy, które są Ci już znane. Na boisku nic Cię nie zaskoczy.

Po meczu natomiast miej otwartą głowę do analizy swoich działań boiskowych. Nie bój się zadawania pytań, czy to trenerowi, czy koledze z zespołu. Razem możecie dojść do naprawdę wartościowych wniosków, które wzniosą na kolejny poziom Wasze rozumienie sytuacji boiskowych. Będziecie wiedzieli, co mogliście zrobić lepiej, jakie zagrania wyszły Wam dobrze, a wszystko to można poprawić lub wzmocnić podczas następnych jednostek treningowych.

Szukaj okazji do pokazania się

Regularne pokazywanie się z dobrej strony może mieć wpływ na to, że ktoś Cię zauważy i poleci do lepszego klubu. By zwiększyć swoje szanse na pozostanie profesjonalnym piłkarzem, musisz być aktywny i szukać potencjalnych szans na pokazanie się. Dobrym pomysłem jest stworzenie swojego piłkarskiego CV, gdzie w formie skrótów zamieścisz swoje najlepsze występy. Dodatkowo taki dokument powinien zawierać kluby, w których do tej pory grałeś, osiągniecia indywidualne i drużynowe, ważne statystyki dotyczące poszczególnych pozycji, np. strzelone gole, asysty, liczba występów, udane odbiory itd. Kompilacja wideo Twoich akcji w każdej fazie gry również wpłynie na Twoją korzyść.

Poszukuj też okazji do wyjazdów na testy do innych klubów, aby móc się sprawdzać na tle innych zawodników. Wystarczy śledzić strony internetowe i portale społecznościowe klubów, zapisać się mailowo lub telefonicznie i podjąć wyzwanie. W tego typu sytuacjach kluczem jest cierpliwość. Nie zawsze bowiem dostaniesz odpowiedź. Nie przejmuj się tym i skup się na każdym kolejnym treningu. Nigdy się nie poddawaj na drodze do mistrzostwa sportowego. Na temat swojej przyszłości i ewentualnej pomocy w kwestii dalszego rozwoju możesz również porozmawiać z własnym trenerem. 

Niech Twoje codzienne wysiłki mają znaczenie

Pewność siebie i wiara we własne umiejętności są kluczowe. Jeżeli już dostaniesz szansę pokazania się w lepszym klubie to jest to czas, aby wieloletnia praca włożona w treningi przyniosła wymierny skutek. Świadomość tego, że dałeś z siebie wszystko i odpowiednio się przygotowałeś pozwoli Ci być zrelaksowanym i skoncentrowanym. Wówczas będziesz w stanie pokazać swoją najlepszą grę. Zaprezentuj swój talent, potencjał i umiejętności w trakcie gry. Nie komplikuj rozwiązań ani nie próbuj robić zbyt wiele. Staraj się grać prosto, pokaż swoje największe atuty, wywiązuj się ze swoich zadań i wspieraj członków drużyny. Trenerzy zwracają w pierwszej kolejności uwagę na Twoje umiejętności techniczne, etykę pracy, mentalność i zdolność do rywalizacji.

Wynik testów powinien być dla Ciebie tylko informacją o stanie Twojego wytrenowania i poziomie umiejętności na tym konkretnym etapie.  W żadnym wypadku nie powinien wpływać na Twój poziom zaangażowania w rozwijanie potencjału. Pozytywny feedback to motywacja do dalszej pracy i stawianie sobie kolejnych celów szkoleniowych. Informacja negatywna powinna dać Ci materiał do analizy i wyciągnięcia odpowiednich wniosków na przyszłość.

Nigdy nie przestawaj się rozwijać

Jeżeli uda Ci się zrealizować marzenia i podpisać profesjonalny kontrakt, potraktuj to jako początkowy etap na drodze do wielkiej kariery. Musisz ciężko pracować i stale zwiększać swoją rolę w zespole, by mieć miejsce w pierwszej jedenastce. Kontynuuj ścieżkę rozwoju, prawidłowo się odżywiaj. Kiedy trzeba, zwróć uwagę na wypoczynek i regenerację. Dbaj o rozwijanie relacji z innymi zawodnikami i członkami sztabu szkoleniowego, którzy mogą być dla nieocenioną pomocą w trudnych chwilach piłkarskiej przygody. Aby w pełni skoncentrować się na szkoleniu i grze, możesz pomyśleć o nawiązaniu współpracy z wiarygodnym i wykwalifikowanym agentem.

A na koniec…

Ścieżka profesjonalnego sportowca jest trudna i wymaga mnóstwo poświęcenia. Jeżeli jesteś zawodnikiem, który zastanawia się, jak zostać lepszym zawodnikiem, to po tym artykule masz już pogląd, jak to zrobić. Jeśli poświęcisz się temu procesowi i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami opisanymi tutaj, zdecydowanie zwiększysz swoje szanse.

Miej jednak zawsze w pamięci, że profesjonalna kariera może się błyskawicznie zmieniać. Możesz zostać wypożyczony lub sprzedany do innego klubu, możesz doznać kontuzji na treningu lub meczu. Kariera piłkarza jest krótka i krucha, dlatego już teraz rozwijaj się wszechstronnie, pomyśl o tym, co będziesz robił w kolejnych latach życia.

***Autorem tekstu jest Michał Trzeciakiewicz, trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów w województwie warmińsko-mazurskim, mogący pochwalić się licencją UEFA A. W swojej trwającej od 2016 roku karierze trenerskiej pracował w klubie Stomil Olsztyn SA, Akademii Żuri Football oraz kadrze WMZPN z rocznikiem 2006.

źródło: laczynaspilka.pl