W Polsce jest ponad 500 tys. aktywnych zawodników i zawodniczek w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej i Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej – grają w piłkę zarówno profesjonalnie, półprfesjonalnie, jak i zupełnie amatorsko Ponadto kolejne setki tysięcy osób grają w piłkę poza strukturami PZPN – sposób zorganizowany w ligach/turniejach klubowych, szkolnych, akademickich, zakładowych, czy organizowanych przez gminy, ośrodki sportu, stowarzyszenia lub podmioty prywatne – lub na własną rękę, po prostu na podwórku, orliku czy w hali z grupą znajomych.
Jak zacząć trenować z klubem występującym w oficjalnych rozgrywkach PZPN lub WZPN, a następnie zagrać w tych rozgrywkach?
Wejdź na mapę -> link do mapy klubów i znajdź na niej klub w swojej okolicy.
Na mapie widoczne są wszystkie kluby. W panelu widocznym po lewej można ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej płci lub wieku. Po kliknięciu na mapie w ikonkę klubu pojawią się szczegóły. Głównie informacja o tym, jakie drużyny klubu uczestniczą w rozgrywkach. Część klubów podała również dane kontaktowe oraz informacje o ewentualnych naborach. Jeśli nie znalazłeś takich danych w szczegółach mapy, wpisz po prostu nazwę klubu w wyszukiwarce internetowej – wejdź na ich stronę lub profil w social mediach i znajdź dane kontaktowe, a następnie skontaktuj się i powiedz, że chcesz dołączyć do drużyny.
Możesz też wejść na mapę boisk -> link do mapy boisk, znaleźć boiska w swojej okolicy i po prostu przejść się na nie. Być może ktoś na nich trenuje i będziesz mógł zapytać o możliwość dołączenia. Na otwartym boisku szczególnie duża szansa na spotkanie trenujących drużyn jest popołudniami w trakcie sezonu (marzec-czerwiec i sierpień-listopad). Natomiast na hale zwykle są to popołudnia w miesiącach zimowych (listopad-marzec).
W trakcie sezonu możesz też wejść na mapę meczów -> link do mapy meczów, znaleźć mecz intersującej cię drużyny i na niego pójść. Z pewnością będzie tam możliwość zapytania o możliwość dołączenia do drużyny.
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią na dołączenie do treningów i gry w oficjalnych meczach będziesz potrzebował zgody rodzica / opiekuna prawnego.
Jak zacząć grać z drużyną występującą w rozgrywkach poza strukturą PZPN i WZPN?
Rozeznaj się wśród znajomych lub w Internecie, czy w twojej okolicy funkcjonują ligi / odbywają się turnieje klubowe, szkolne, akademickie, zakładowe, czy organizowane przez gminy, ośrodki sportu, stowarzyszenia lub podmioty prywatne. Skontaktuj się z organizatorem i zapytaj go, jak można przystąpić do rywalizacji.
Jeśli wiesz lub dowiesz się o takich ligach / turniejach, daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, stworzymy listę takich organizacji, lig turniejów, żeby kolejne osoby mogły łatwiej się o nich dowiedzieć i dołączyć.
Jak zacząć grać na własną rękę?
Rozeznaj się wśród znajomych czy nie chodzą regularnie na piłkę. To znaczy, czy nie wynajmują boiska lub hali i nie grają w swoim gronie. Jeśli tak, to zapytaj ich czy możesz dołączyć. Jeśli nie, to skrzyknij znajomych, wynajmijcie boisk lub halę albo skorzystajcie z boisk ogólnodostępnych i grajcie! Nie wiesz gdzie w twojej okolicy są boiska? Znajdź je na mapie boisk -> link do mapy boisk.
Jesteś niepełnosprawny i chciałbyś grać w piłkę?
Polski Związek Piłki Nożnej na stałe współpracuje z takimi organizacjami, jak: Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą (www.fundacja-cukrzyca.pl/sport), AMP Futbol (www.ampfutbol.pl), czy Blind Football (www.blindfootball.pl)
W Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej zrzeszone są dwa kluby prowadzące na co dzień zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych – Fundacja Strefa Futbolu Olsztyn (www.facebook.com/fundacjastrefafutbolu) i Akademia Piłkarska Dynamit Ełk (www.facebook.com/apdynamit)
Jeśli wiesz lub dowiesz się o podobnych organizacjach / działaniach, daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, będziemy aktualizować powyższą listę, żeby kolejne osoby mogły łatwiej znaleźć swoje miejsce do gry w piłkę.
Inspiracje…
Kampania piłki kobiecej -> www.druzynadziewczyn.pl
Podstawowy poradnik żywieniowy dla sportowców -> plik .pdf
Znalazłeś jakąś ciekawą stronę, informację lub materiał pokazujący dlaczego warto i jak zostać piłkarzem/piłkarką? Daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, będziemy aktualizować powyższą listę inspiracji.
Przykłady zawodowych piłkarzy z naszego województwa
Rozmowy z piłkarzami (i nie tylko) wchodzącymi do zawodowej piłki -> przejdź
Rozmowy z piłkarzami, którzy zakończyli już sportowe kariery -> przejdź
Wiktor Biedrzycki
Paweł Dawidowicz
Patryk Kun
Jakub Serafin
Dawid Szymonowicz
Dominik Kun
Bartosz Białkowski
Adrian Mierzejewski
Oskar Zawada
Maciej Wolski
Rafał Gikiewicz
Łukasz Gikiewicz
Wiesz o jakimś piłkarzu/piłkarce z naszego województwa, który/która zrobił/a zawodową karierę, a nie ma jego/jej na powyższej liście? Daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, będziemy aktualizować powyższą listę piłkarzy/piłkarek.
Przykłady półzawodowych piłkarzy z naszego województwa
Wiesz o jakimś piłkarzu/piłkarce z naszego województwa, który/która łączył/a profesjonalne treningi i grę w IV lidze lub wyższej klasie rozgrywkowej z pracą zawodową i warto tu o nim / o niej wspomnieć? Daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, będziemy aktualizować powyższą listę piłkarzy/piłkarek.
Przykłady amatorskich piłkarzy z naszego województwa
Wiesz o jakimś piłkarzu/piłkarce z naszego województwa, który/która trenuje i gra czysto amatorsko i warto tu o nim / o niej wspomnieć? Daj nam znać na adres wejdzdogry@wmzpn.pl. Po otrzymaniu informacji od was, będziemy aktualizować powyższą listę piłkarzy/piłkarek.