Relacja z Konferencji Trenerskiej WMZPN

Za nami pierwsza w tym roku Konferencja Trenerska WMZPN, zorganizowana w Olsztyńskiej Hali Urania. Udział w niej wzięło 300 trenerów z naszego województwa (i nie tylko), którzy przez cały weekend mieli okazję podszkolić swój warsztat trenerski, uczestnicząc w wykładach i zajęciach praktycznych.

Sobotnie zajęcia zostały podzielone na dwa panele. Pierwszy panel teoretyczny składał się z trzech wykładów. Jako pierwszy swoje wystąpienie wygłosił Konrad Bania – Koordynator Kształcenia i Licencjonowania Trenerów, który opowiadał o systemie kształcenia i licencjonowania trenerów PZPN. Podkreślił przede wszystkim, by trenerzy regularnie i w terminie przedłużali swoje licencje trenerskie. Jako drugi wykład poprowadził Łukasz Becella, trener z licencją UEFA PRO, pracujący w Pogoni Szczecin, który starał się zainspirować zgromadzonych trenerów, opowiadając o Nowoczesnych Trendach w obronie indywidualnej. Trener podkreślił, jak ważnym elementem gry w piłkę nożną jest defensywa oraz jak często trzeba trenować ten aspekt gry, by wypracować wśród piłkarzy jakiekolwiek schematy dotyczące gry w obronie. Panel Teoretyczny zakończyło wystąpienie trenerów Olimpii Elbląg – Karola Przybyły i Szymona Wagi, którzy ukazali organizację oraz program szkolenia zawodników Akademii Piłkarskiej drużyny z Elbląga. Zwrócili uwagę na ważną rzecz, jaką jest sprawne działanie akademii piłkarskiej w każdym klubie.

Drugi panel praktyczny składał się z dwóch przeprowadzonych treningów. Ponownie w roli prowadzącego wystąpił Łukasz Becella, który wraz z młodymi piłkarzami Stomilu Olsztyn starał się przekazać, na czym polega doskonalenie gry obronnej. Sobotnie zajęcia zwieńczył trening młodych graczy Olimpii Elbląg, którzy pod okiem trenera Rafała Starzyńskiego ćwiczyli przyjęcia kierunkowe w grach techniczno-taktycznych oraz zadaniowych.

Niedzielna część konferencji została podzielona na trzy panele. Część teoretyczną otworzył były trener m.in. Lecha Poznań, Zawiszy Bydgoszcz, Śląska Wrocław oraz Termalici Nieciecza – Mariusz Rumak. Trener przedstawił zgromadzonym czym jest i na czym polega Periodyzacja Taktyczna. Jak ważnymi elementami w pracy trenera jest filozofia gry, pomysł na taktykę oraz odpowiedni dobór założeń taktycznych na każdy mecz. Następnie wystąpił trener z licencją UEFA B, Damian Jarzembowski, na co dzień pracujący w drużynie futsalowej Constract Lubawa. Trener opowiedział o futsalu i jego wpływie, jaki ma na obecne szkolenie dzieci i młodzieży grających w piłkę nożną.

Potem nadszedł czas na panel dyskusyjny, w którym gośćmi prowadzącego trenera Adama Łopatko byli Mariusz Rumak, Damian Jarzembowski i szkoleniowiec Huraganu Morąg Czesław Żukowski. W dyskusji padły pytania dotyczące polskich trenerów pracujących za granicą, pracy z młodzieżą w klubach czy atmosferze, jaka panuje w szatni podczas przerwy meczowej.

Trzecim panelem konferencji trenerów WMZPN były zajęcia praktyczne, które najpierw z juniorami Stomilu Olsztyn przeprowadził trener Rumak. Były trener Lecha skupił się na działaniach taktycznych, które są wykorzystywane w grach na małej przestrzeni. Trzeba przyznać, że przy takiej formie treningu głównym atrybutem każdego piłkarza powinno być odpowiednie zagospodarowanie wolną przestrzenią, by móc ją jak najlepiej wykorzystać. Ostatnim akcentem był trening przeprowadzony przez trenera Jarzembowskiego, który wraz z juniorami Constractu Lubawa pokazywał, jak można doskonalić swoją technikę w formie różnych gier.

Paweł Rodziewicz