Prezes PZPN, Cezary Kulesza spotkał się z przedstawicielami lokalnej piłki

Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej odwiedził dziś Olsztyn. Była to kolejna wizyta Prezesa w ramach objazdu po wszystkich województwach naszego kraju. Wcześniej odwiedził województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, łódzkie, opolskie, lubelskie, mazowieckie i podlaskie. Do końca lutego odwiedzi pozostałe siedem województw.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z działaczami olsztyńskiego Stomilu i spaceru po Stadionie Miejskim. Spacer o tyle sentymentalny, że w 1989 roku Cezary Kulesza grał tutaj w barwach Jagiellonii Białystok w Finale Pucharu Polski z Legią Warszawa. Jak zauważył wtedy był to jeden z lepszych stadionów w Polsce, o czym świadczyło powierzenie meczu finałowego. Dziś niestety wymaga nawet nie gruntownego remontu, a zburzenia i wybudowania od nowa.

Następnie Prezes przeszedł do siedziby Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie przywitał się z pracownikami Biura Związku oraz rozpoczął cykl spotkań z przedstawicielami lokalnej piłki. Najpierw odbyło się spotkanie z Prezydium Zarządu WMZPN. Następnie z przedstawicielami klubów uczestniczących w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach centralnych (Stomil Olsztyn, Olimpia Elbląg, Constract Lubawa, Stomilanki Olsztyn, Mamry Giżycko). Na koniec Prezes spotkał się z całym Zarządem WMZPN, Przewodniczącymi Komisji i pracownikami Biura Związku.

W trakcie spotkań Prezes zaprezentował działania zrealizowane przez PZPN od początku obecnej kadencji, czyli przez ostatnie 2,5 roku. Prezes odpowiadał również na pytania przedstawicieli lokalnej piłki oraz zanotował zgłaszane przez nich problemy i wnioski na przyszłość.

W szczególności rozmawiano o:

 • Przekazywaniu przez PZPN środków finansowych dla klubów, szczególnie w kontekście II Ligi oraz Orlen Ekstraligi Kobiet (prawa telewizyjne, sponsorzy, PJS), jak i wspracia udziału w rozgrywkach młodzieżowych (CLJ-tki chłopców i dziewcząt, MMP w Futsalu)
 • Dobrej infrastrukturze stadionowej w Polsce i niewystarczającej bazie treningowej, szczególnie pełnowymiarowe sztuczne boiska i boiska przykrywane na zimę balonami
 • Scoutingu młodych zawodników grających regularnie w rozgrywkach seniorskich III i IV ligi
 • Poziomie wychowania fizycznego w szkołach, szczególnie w klasach I-III
 • Zmianach zasad naliczania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników
 • Kwestiach licencyjnych, szczególnie w rozgrywkach kobiecych
 • Organizacji rozgrywek młodzieżowych, w szczególności CLJ-tki
 • Zasadach kwalifikacji na kursy trenerskie, w szczególności UEFA PRO
 • Konieczności (zdaniem klubów WMZPN) rozszerzenia Certyfikacji Szkółek Piłkarskich o piłkę 11-osobową – przynajmniej trampkarz
 • Wymianie doświadczeń między poszczególnymi regionami, np. cykliczne spotkania Przewodniczących Komisji Rozgrywek poszczególnych WZPNów
 • Konieczności (zdaniem klubów WMZPN) zmiany zasad Pro Junior System, aby nagród finansowych nie dostawały drużyny, które spadną z ligi (teraz otrzymują 50% nagrody)
 • Potrzebie wprowadzenia baraży między wicemistrzami IV lig o dodatkowy awans do III lig

for. Dominik Radzimiński / WMZPN