Zarząd WMZPN przyjął regulaminy rozgrywek WMZPN na sezon 2023/24.

Regulaminy rozgrywek WMZPN na sezon 2023/24 (zobacz)

W treści regulaminów zielonym kolorem oznaczono istotne zmiany, jakie zaszły w stosunku do poprzedniego sezonu.

Opis najważniejszych z nich poniżej:

§ 4 ust. 4 –  na potrzeby wymogów licencyjnych przyjmuje się, że za 11-osobową drużynę młodzieżową uznaje się również drużynę seniorską danego klubu, w szczególności drużynę rezerw, w której przez cały sezon w każdym meczu przez cały mecz na boisku będzie przebywać minimum 6 zawodników kategorii junior A1 (U-19) lub młodszych.

§ 18 ust. 16 – dodano cały ustęp opisujący procedurę wymiany zawodników. W szczególności uregulowano, kwestię rozróżnienia w dokumentacji meczowej zmian dokonywanych w przerwie meczu i w pierwszej minucie drugiej połowy.

§ 22 ust. 10 – zapisano, że sędziowie muszą wprowadzić sprawozdanie do systemu Extranet z meczów weekendowych najpóźniej do poniedziałku do godz. 8:00, dla meczów środowych najpóźniej do czwartku do godz. 8:00.

§ 31 ust. 6 – dodano cały ustęp opisujący zasady wyłaniania zwycięzców meczów barażowych – do tej pory nie było tego zapisu i posiłkowano się ogólnymi przepisami PZPN

§ 31 ust. 7 – dodano cały ustęp opisujący zasady uzupełniania w rozgrywkach seniorskich wakatów powstałych w letniej przerwie między sezonami

§ 32 ust. 6 – wprowadzono zapis regulujących używanie dronów podczas meczów.
zał. 3 pkt. 17 – wprowadzono zniżkę w opłacie transferowej przy zmianie przynależności klubowej ze względu na wycofanie poprzedniego klubu zawodnika z rozgrywek

zał. 4 pkt. 21A – dodano zapis wprowadzający możliwość ubiegania się o zwrot kosztów od klubu, z którego winy nie odbył się mecz

zał. 5 pkt. 9 – zwiększono liczbę zawodników rezerwowych w forBET IV Lidze z 7 do 9 wzorem wyższych lig. Nie zmienia się liczba wymian zawodników, która w dalszym ciągu będzie wynosić 7.

zał. 5 pkt. 19 – wprowadzono zapis o pilotażu systemu wielopiłkowego w forBET IV Lidze

zał. 5 – wprowadzono kilka zmian w kategorii młodzik i młodszych wynikających ze znowelizowania przez PZPN unifikacji. Główne zmiany to:
– zwężenie boiska w kategorii młodzik i gra 2 x 40minut
– możliwość gry w młodziku starszym na duże bramki (konieczna konsultacja z klubami i decyzja WMZPN)
– dopuszczalność gry w orliku 7×7 lub 6×6 w zależności od wielkości boiska

zał. 5 pkt. 33 – na podstawie odgórnych przepisów PZPN dodano zapisy dotyczące gry zawodników późnodojrzewających.

WPP pkt. 12.4 – w rundzie wstępnej Wojewódzkiego Pucharu Polski za zgodą obu drużyn przekazaną sędziemu przed meczem dopuszcza się zmiany powrotne. Przepis ma zachęcić do startu w WPP nowych drużyn, do tej pory niezrzeszonych w WMZPN.

WPP pkt. 12.6 – po rozegraniu 1/4 Finału kasuje się ewidencję żółtych kartek – żółte kartki od 1/2 Finału liczone są od nowa – nie kasuje się natomiast kar (pauzy) za żółte kartki