#WarteNaśladowania- „Orlęta Reszel- Ocalić od Zapomnienia”

Przypominamy, że wystartowaliśmy z cyklem #WarteNaśladowania. W pierwszym tekście z tego cyklu opisaliśmy, w jaki sposób młodzież z Olimpii Elbląg zmienia swoje złe nawyki. Teraz zajmiemy akcją zorganizowaną przez pasjonatów z klubu Orlęta Rema Reszel.

W naszym cyklu #WarteNaśladowania, przedstawiamy ciekawe akcje czy inicjatywy tworzone przez członków lub sympatyków warmińsko-mazurskich klubów. Takich inicjatyw pojawia się coraz więcej, dlatego postanowiliśmy, że chcemy je wyróżniać na naszej stronie internetowej. Cykl nie będzie miał żadnych ram czasowych. Jeżeli jakieś interesujące inicjatywy będą się pojawiać, to wtedy będziemy je opisywać.

Klub Orlęta Rema Reszel w tym roku obchodzi 60. rocznicę powstania. Z tej okazji trzy osoby bardzo sympatyzujące z klubem postanowiły wyjść z inicjatywą, którą nazwano „Orlęta Reszel- Ocalić od Zapomnienia”. Na Youtube wystartował kanał, na którym pojawiają się rozmowy z piłkarzami, trenerami, działaczami i kibicami, którzy tworzyli historię klubu.

Pomysł utrwalenia historii klubu powstał tak naprawdę jakieś 10 lat temu, przy okazji 50-lecia Orląt. Historia reszelskiego klubu to pasja Rafała Romańczuka, który poświęcił wiele czasu w poszukiwaniu notatek, informacji prasowych, zdjęć i innych informacji o klubie i poszczególnych sezonach. Dzięki jego pracy zdobyliśmy podstawę, czyli wyniki, tabele i sporą część zawodników, którzy grali w Orłach. Wtedy, 10 lat temu, chcieliśmy stworzyć coś na kształt książki o historii, jednak projekt przerósł nas przede wszystkim czasowo. Odłożyliśmy go aż do teraz – mówił Andrzej Adamiak, jeden z inicjatorów akcji.

Skoro z książką się udało, to inicjatorzy akcji zdecydowali się pójść z duchem czasu i nagrywać rozmowy w formie wideo- Dziś jesteśmy trochę lepiej przygotowani sprzętowo, technologia i dostęp do niej też poszła do przodu dlatego stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem pokazania historii klubu i osób, które go tworzyły będą wywiady w formie wideo. Być może uda się kiedyś spisać to wszystko na papier, ale póki co skupiamy się na tym, by co tydzień pokazywać osoby ważne w historii Orląt – dodaje Andrzej Adamiak.

Do tej pory porozmawiano z Jerzym Paukszto, czyli założycielem Orląt Reszel, Marianem Pakulskim piłkarzem Orląt Reszel w latach 60-tych i 70-tych, a także z Zuzanną Bartosiak, która mieszka tuż przy stadionie i była zawsze częścią klubu.

Projekt dopiero wystartował, ale widzimy fajny odzew środowiska Orląt. W zasadzie każdy z kim chcemy rozmawiać chętnie zgodził się, by przyjść i opowiedzieć nam swoją historię. Mamy nadzieję, że tak będzie do samego końca. Założyliśmy sobie, że w pierwszej fazie skupimy się na najstarszych osobach i stopniowo będziemy przesuwać się do czasów obecnych. Już dziś mamy też sygnały od innych byłych zawodników, którzy czekają na swoją kolej i deklarują udział w projekcie – kończy Andrzej Adamiak.

Oprócz Andrzeja Adamiaka inicjatorami tej akcji są: Kamil Jankiewicz i Rafał Romańczuk. Wszystkie nagrane odcinki są umieszczane na kanale: https://www.youtube.com/channel/UCYu3p485YUzq6OIY9MwPDqQ