Awanse i spadki w rozgrywkach młodzieżowych oraz dyskusja nad ich dalszym kształtem

Zgodnie z Regulaminem Rozgrywek, po rundzie jesiennej, w ligowych rozgrywkach młodzieżowych A1 junior, B1 junior młodszy, C1 trampkarz, C2 trampkarz, D1 młodzik i D2 młodzik następują awanse i spadki, a ligi i grupy tworzone są na nowo.

W związku z powyższym Dział Rozgrywek WMZPN prezentuje podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2020/21 w rozgrywkach młodzieżowych, które zawiera:
• opis awansów i spadków w poszczególnych kategoriach wiekowych,
• tabele końcowe rundy jesiennej dla poszczególnych rozgrywek,
• aktualny skład poszczególnych lig na rundę wiosenną.

Komunikat -> zobacz

Kluby na tym etapie mają możliwość dokonania zmian w zgłoszeniach drużyn młodzieżowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Istnieje możliwość wycofania drużyn bez nakładania kar finansowych lub zgłoszenia dodatkowych zespołów. Wnioski w tej kwestii należy wysyłać do 31 stycznia 2021 roku na adres e-mail: marcin.zylka@wmzpn.pl. Przy podejmowaniu decyzji należy pamiętać o wymogach licencyjnych dotyczących minimalnej wymaganej liczby zespołów młodzieżowych jakie narzuca Podręcznik Licencyjny.

W uzupełnieniu komunikatu przedstawiamy również propozycję kalendarza rozgrywek na rundę wiosenną sezonu 2020/21 -> zobacz

Rozgrywki wiosenne planujemy rozpocząć w następujących terminach:
– Ekstraklasa i I Liga Juniora Młodszego B1 oraz Ekstraklasy Trampkarza C1 i Trampkarza C2 – 20 marca
– Pozostałe rozgrywki młodzieżowe – 10 kwietnia

Propozycje zmian do kalendarza rozgrywek można zgłaszać na adres e-mail: marek.lukiewski@wmzpn.pl do niedzieli 20 grudnia. W poniedziałek 21 grudnia Zarząd WMZPN zatwierdzi ostateczny kształt kalendarza rozgrywek na rundę wiosenną sezonu 2020/21.

Ponadto zachęcamy do udziału w dyskusji nad kształtem rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez WMZPN. Swoje zdanie można wyrazić wysyłając maila na adres marek.lukiewski@wmzpn.pl lub podczas grudniowych spotkań z klubami (więcej o spotkaniach z klubami -> tutaj).

W szczególności prosimy Państwa o opinię w następujących kwestiach:

  • W rozgrywkach Juniora A1, po awansie drużyn do MLJ U-19, pozostają 23 drużyny. Czy podzielić je na 2 grupy (12 i 11 drużyn – po jednym meczu z każdym przeciwnikiem), czy na 4 grupy (6, 6, 6 i 5 drużyn – system szkocki, mecz i rewanż z każdym przeciwnikiem)? A może na 3 grupy (8, 8 i 7 drużyn – system szkocki, mecz i rewanż z każdym przeciwnikiem)?
  • Czy w Ekstraklasie Juniora Młodszego B1, zgodnie z regulaminem wracać wiosną do 8 drużyn i systemu każdy z każdym mecz i rewanż (14 meczów), czy pozostawić wprowadzony wyjątkowo w rundzie jesiennej nowy system z 10 drużynami? Nowy system zakładał w pierwszej fazie grę każdy z każdym po jednym meczu (9 meczów). Na tej podstawie Ekstraklasa była dzielona na grupę mistrzowską – pierwsze 4 drużyny (mecz i rewanż – 6 meczów) i grupę spadkową – ostatnie 6 drużyn (po jednym meczu z każdą drużyną – 5 meczów).
  • Jeżeli ocenimy, że nowy system zastosowany jesienią w Ekstraklasie Juniora Młodszego B1 się sprawdził i pozostawimy go wiosną w Ekstraklasie Juniora Młodszego B1, to czy wprowadzać go od rundy wiosennej również do Ekstraklas młodszych roczników?
  • Czy w Ekstraklasie Młodzika D1 pozostawić dwie grupy, czy zrobić jedną na całe województwo?
  • Czy najlepszym drużynom rozgrywek Trampkarzy C1 z rundy wiosennej dać możliwość gry jesienią w Ekstraklasie lub I Lidze Juniora Młodszego B1, jeżeli klub nie posiada miejsca w tej klasie rozgrywkowej? Po sezonie wszystkie drużyny z danej kategorii wiekowej  przechodzą z zachowaniem podziału na ligi do starszej kategorii wiekowej (np. po sezonie 2020/21 rocznik 2008 z Młodzika D1 przejdzie do Trampkarza C2). Ma to miało miejsce w Młodziku D2, Młodziku D1 i Trampkarzu C2. Niestety nie jest to możliwe w Trampkarzu C1. Tu, jeżeli w klubie starszy rocznik nie wywalczył miejsca w Ekstraklasie lub I Lidze Juniora Młodszego B1, najlepsze drużyny kończące wiek Trampkarza C1 muszą zacząć nowy sezon w II Lidze Juniora Młodszego B1.