Analiza spadków i awansów od III ligi do B klasy

Przed nami ostatni miesiąc grania w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej oraz A i B Klasie, więc przygotowaliśmy analizę spadków i awansów w tych klasach rozgrywkowych.

Poniższa analiza zakłada, że wszystkie drużyny uczestniczące w tym sezonie w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej oraz A Klasie zgłoszą się do rozgrywek na sezon 2021/22.

Ostateczna liczba spadków z poszczególnych klas rozgrywkowych uzależniona jest od liczby drużyn z naszego województwa, które spadną z III ligi.

Z III ligi spadnie 7 ostatnich drużyn (16-22 miejsce). Drużyna z 15 miejsca utrzyma się w III lidze. Ponadto jeżeli z II ligi spadnie, któraś z drużyn z naszego makroregionu (łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), to powoduje spadek kolejnej drużyny z III ligi. Obecnie najbardziej zagrożone spadkiem są drużyny Znicza Pruszków i Olimpii Elbląg.

UWAGA! Ewentualny spadek Olimpii Elbląg do III ligi nie powoduje automatycznego spadku drużyny rezerw z forBET IV Ligi. W zeszłym roku PZPN zmienił w tym zakresie przepisy i nie ma już wymogu dwóch klas różnicy między pierwszą a drugą drużyną danego klubu.

Na chwilę obecną pewny spadku z III ligi jest Huragan Morąg. O utrzymanie w dalszym ciągu walczy Concordia Elbląg i GKS Wikielec, ale w tym momencie zajmują miejsca w strefie spadkowej.

Spadek 3 naszych drużyn z III ligi to najbardziej czarny scenariusz dla niższych lig. Poniższa analiza zakłada właśnie taką sytuację, aby pokazać ile maksymalnie drużyn może spadać z poszczególnych klas rozgrywkowych. Utrzymanie którejś z naszych drużyn z grupy spadkowej III ligi będzie pomniejszało liczbę spadkowiczów w niższych klasach rozgrywkowych.

forBET IV Liga
Tabela -> zobacz

Z forBET IV Ligi do III ligi awansuje jedna drużyna (1 miejsce).

Z forBET IV Ligi musi zatem spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów klas okręgowych (+2 drużyny), awansie mistrza forBET IV Ligi do III ligi (-1 drużyna) oraz spadkach drużyn z naszego województwa z III ligi (+3 drużyny), forBET IV Liga w sezonie 2021/22 liczyła 16 drużyn.

W związku z tym z IV ligi spadnie 6 drużyny (13-18 miejsce), kolejne 2 (11 i 12 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.

Klasa Okręgowa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz

Z Klasy Okręgowej do forBET IV Ligi bezpośredni awans uzyskają mistrzowie obu grup. Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych forBET IV Ligi.

Z Klasy Okręgowej musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów A Klas (+4 drużyny), awansie mistrzów Klasy Okręgowej do forBET IV ligi (-2 drużyny) oraz spadkach z IV ligi (+6 drużyn), Klasa Okręgowa w sezonie 2021/22 liczyła 32 drużyny (2 grupy po 16 drużyn).

W związku z tym z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 4 ostatnie drużyny (13-16 miejsce), kolejne drużyny z 11-12 miejsc zagrają w barażach z wicemistrzami A klas.

A Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz
Tabela grupy 4 -> zobacz

Z A Klasy do Klasy Okręgowej bezpośredni awans uzyskają mistrzowie wszystkich czterech grup. Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych Klasy Okręgowej.

Od sezonu 2021/22 zwiększamy liczbę drużyn w A Klasach. W grupie 1 pozostaje 12 drużyn, ale grupę 2, 3 i 4 poszerzamy do 14 drużyn.

Z A Klasy musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów i wicemistrzów B Klas (+6 drużyn), awansie mistrzów A Klasy do Klasy Okręgowej (-4 drużyny) oraz spadkach z Klasy Okręgowej (+8 drużyn), A Klasa w sezonie 2021/22 liczyła 54 drużyny.

W związku z tym z każdej grupy A klasy spadnie po 1 ostatniej drużynie (12 miejsce w grupie 1 oraz 13 miejsca w grupach 2-4), przedostatnie drużyny (11 miejsce w grupie 1 oraz 12 miejsca w grupach 2-4) będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 3 drużyny spadną do B Klasy, a 1 utrzymają się w A Klasie.

B Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz

Z B Klasy do A Klasy bezpośredni awans uzyskają mistrzowie i wicemistrzowie każdej z grup.