Aktualna analiza spadków i awansów od III ligi do B klasy

Przed nami ostatnia kolejka forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej oraz A i B Klasy, więc przygotowaliśmy aktualną analizę spadków i awansów w tych klasach rozgrywkowych.

W dniu 12 czerwca 2019 roku minął termin zgłaszania drużyn na kolejny sezon. Wszystkie drużyny seniorów forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej oraz A Klasy potwierdziły swój udział w sezonie 2019/20.

W dalszym ciągu ostateczna liczba spadków z poszczególnych klas rozgrywkowych uzależniona jest od liczby drużyn z naszego województwa, które spadną z III ligi.

Z III ligi spadną 3 ostatnie drużyny (16, 17 i 18 miejsce). Drużyna z 15 miejsca utrzyma się w III lidze. Na chwilę obecną realnie zagrożone spadkiem są dwie drużyny z naszego województwa: MKS Mazur Ełk (16 miejsce) i MKS Kaczkan Huragan Morąg (15 miejsce). Możliwe są zatem 3 warianty:
– brak spadków z III Ligi (KS Mazur Ełk i MKS Kaczkan Huragan Morąg utrzymują się w III lidze)
– 1 spadek z III ligi (KS Mazur Ełk lub MKS Kaczkan Huragan Morąg spadają z III ligi)
– 2 spadki z III ligi (KS Mazur Ełk i MKS Kaczkan Huragan Morąg spadają z III ligi)

III Liga rozgrywa jeszcze 3 kolejki (14-16 czerwca, 19 czerwca, 22 czerwca), więc tak naprawdę o tym ile drużyn spada, a kto gra w barażach prawdopodobnie dowiemy się już po zakończeniu rozgrywek forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej oraz A i B Klasy.

Komunikat w sprawie terminów meczów barażowych -> przejdź

Poniżej przedstawiamy analizę awansów i baraży o awans (niezależna od rozstrzygnięć w III lidze) oraz analizę spadków i baraży o utrzymanie (3 warianty, w zależności od liczby drużyn z naszego województwa spadających z III ligi).

forBET IV Liga
Tabela -> zobacz

Z forBET IV Ligi do III ligi awansuje jedna drużyna (1 miejsce) – awans wywalczyła już Concordia Elbląg.

Do forBET IV Ligi od sezonu 2019/20 przystępuje zespół rezerw I-ligowego Stomilu, o czym informowaliśmy tu: http://wmzpn.pl/?p=1713.

Z forBET IV Ligi musi zatem spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów klas okręgowych (+2 drużyny), dołączeniu zespołu rezerw Stomilu (+1 drużyna), awansie mistrza forBET IV Ligi do III ligi (-1 drużyna) oraz ewentualnych spadkach drużyn z naszego województwa z III ligi (+x drużyn), forBET IV Liga w sezonie 2019/20 liczyła 16 drużyn.

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn z naszego województwa spadnie z III ligi:
– brak spadków z III ligi -> z IV ligi spadną 2 drużyny (15 i 16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.
– 1 drużyna spadająca z III ligi -> z IV ligi spadną 3 drużyny (14, 15 i 16 miejsce), kolejne 2 (12 i 13 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.
– 2 drużyny spadające z III ligi -> z IV ligi spadną 4 drużyny (13, 14, 15 i 16 miejsce), kolejne 2 (11 i 12 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami klas okręgowych.

Pewne spadku są już Drwęca Nowe Miasto Lubawskie i Tęcza Miłomłyn. Z kolei zamieszane w spadek lub baraże o utrzymanie w forBET IV Lidze są Czarni Olecko, Unia Susz, Rominta Gołdap, a przy czarnym scenariuszu (2 spadki z III ligi) nawet Zatoka Braniewo i Granica Kętrzyn.

Klasa Okręgowa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz

Z Klasy Okręgowej do forBET IV Ligi bezpośredni awans uzyskają mistrzowie obu grup – awans wywalczyła już Polonia Lidzbark Warmiński i Warmia Olsztyn.

Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych forBET IV Ligi – w II grupie pewni barażu są już Błękitni Orneta, natomiast w I grupie o miejsce barażowe walczą Śniardwy Orzysz i Pisa Barczewo. Na chwilę obecną Śniardwy mają 3 punkty przewagi nad Pisą, ale gorszy bilans bezpośrednich spotkań. W związku z tym Śniardwom awans do baraży daje zdobycie przynajmniej 1 punktu. Z kolei Pisa awansuje do baraży tylko, gdy wygra swój mecz, a jednocześnie Śniardwy przegrają.

Z Klasy Okręgowej musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów A Klas (+4 drużyny), awansie mistrzów Klasy Okręgowej do forBET IV ligi (-2 drużyny) oraz spadkach z IV ligi (+x drużyn), Klasa Okręgowa w sezonie 2019/20 liczyła 32 drużyny (2 grupy po 16 drużyn).

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn spadnie z IV ligi, a to z kolei uzależnione jest od spadków z drużyn z naszego województwa z III ligi:
– brak spadków z III ligi, 2 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15 i 16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami A klas.
– 1 spadek z III ligi (MKS Mazur Ełk), 3 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15 i 16 miejsce), kolejne drużyny (14 miejsce) zagrają między sobą baraż o to, która z nich spadnie do A Klasy, a która będzie uczestniczyć w dalszych barażach z wicemistrzami A Klas, drużyny z 13 miejsc zagrają w barażach z wicemistrzami A klas, a drużyny z 12 miejsc zagrają między sobą baraż o to, która z nich się utrzyma, a która będzie musiała zagrać w barażach z wicemistrzami A klas.
(edit) – 1 spadek z III ligi (MKS Kaczkan Huragan Morąg), 3 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15 i 16 miejsce), kolejne 2 (13 i 14 miejsce) zagrają w barażach z wicemistrzami A klas; dodatkowo z Klasy Okręgowej spadnie drużyna rezerw Huraganu Morąg
(edit) – 2 spadki z III ligi, 4 spadki z IV ligi -> z każdej grupy Klasy Okręgowej spadną po 2 ostatnie drużyny (15 i 16 miejsce), kolejne drużyny (14 miejsce) zagrają między sobą baraż o to, która z nich spadnie do A Klasy, a która będzie uczestniczyć w dalszych barażach z wicemistrzami A Klas, drużyny z 13 miejsc zagrają w barażach z wicemistrzami A klas, a drużyny z 12 miejsc zagrają między sobą baraż o to, która z nich się utrzyma, a która będzie musiała zagrać w barażach z wicemistrzami A klas; dodatkowo z Klasy Okręgowej spadnie drużyna rezerw Huraganu Morąg

W I grupie pewne spadku są już Pojezierze Prostki i Mazur Wydminy. Z kolei zamieszane w spadek lub baraże o utrzymanie w Klasie Okręgowej są: SKS Szczytno, Cresovia Górowo Iławeckie, Wilczek Wilkowo, Błękitni Pasym i Vęgoria Węgorzewo.

W II grupie pewna spadku jest Polonia Markusy. Z kolei zamieszane w spadek lub baraże o utrzymanie w Klasie Okręgowej są: Gmina Kozłowo, Radomniak Radomno, Ewingi Zalewo i GKS Stawiguda.

A Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz
Tabela grupy 4 -> zobacz

Z A Klasy do Klasy Okręgowej bezpośredni awans uzyskają mistrzowie wszystkich czterech grup – z pierwszych trzech grup awans wywalczyły już: Żagiel Piecki, Barkas Tolkmicko i Fortuna Gągławki. Do końca trwa walka w IV grupie, gdzie o bezpośredni awans walczą Polonia Iłowo i Grunwald Gierzwałd. Obie drużyny mają po tyle samo punktów, ale Polonia Iłowo ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Polonia na pewno awansuje jeśli wygra swój mecz, w przeciwnym razie musi oglądać się na wynik meczu Grunwaldu.

Wicemistrzowie zagrają w barażach o awans z drużynami z miejsc barażowych Klasy Okręgowej – w I i III grupie miejsce barażowe wywalczyły już Kłobuk Mikołajki i KS Wojciechy. Walka o baraże trwa w II grupie między Pomowcem Gronowo Elbląskie a GLKS Jonkowo, w dodatku terminarz ułożył się tak, że te drużyny w ostatniej kolejce grają ze sobą i stoczą bezpośredni pojedynek o miejsce barażowe. Na chwilę obecną Pomowiec ma 1 punkt przewagi nad Jonkowem, więc zwycięstwo lub remis dają mu awans do baraży. Jonkowo awansuje do baraży tylko, gdy wygra mecz. Natomiast IV grupie miejsce barażowe zajmie drużyna, która nie wywalczy bezpośredniego awansu, tj. Polonia Iłowo lub Grunwald Gierzwałd.

Do A Klasy od sezonu 2019/20 przystępuje zespół rezerw III-ligowego Sokoła, o czym informowaliśmy tu: http://wmzpn.pl/?p=1713.

Z A Klasy musi spaść tyle drużyn, aby po awansach mistrzów i wicemistrzów B Klas (+7 drużyn), dołączeniu drużyny rezerw Sokoła (+1 drużyna), awansie mistrzów A Klasy do Klasy Okręgowej (-4 drużyny) oraz spadkach z Klasy Okręgowej (+x drużyn), A Klasa w sezonie 2019/20 liczyła 48 drużyn (4 grupy po 12 drużyn).

W związku z tym spadki są zależne od tego ile drużyn spadnie z Klasy Okręgowej, a to z kolei uzależnione jest od spadków drużyn z naszego województwa z III ligi i następnie liczby spadków z IV ligi:
– brak spadków z III ligi, 2 spadki z IV ligi, 4 spadki z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadną po 2 ostatnie drużyny (11 i 12 miejsce)
– 1 spadek z III ligi, 3 spadki z IV ligi, 5 spadków z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadną po 2 ostatnie drużyny (11 i 12 miejsce), kolejne drużyny (10 miejsce) będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 1 drużyna spadnie do B Klasy, a 3 utrzymają się a A Klasie
– 2 spadki z III ligi, 4 spadki z IV ligi, 6 spadków z Klasy Okręgowej -> z każdej grupy A klasy spadną po 2 ostatnie drużyny (11 i 12 miejsce), kolejne drużyny (10 miejsce) będą musiały rozegrać między sobą baraże, w wyniku których 2 drużyny spadną do B Klasy, a 2 utrzymają się w A Klasie

W I grupie pewna spadku jest już Warmianka Bęsia. Z kolei o to kto bezpośrednio spadnie do B klasy, a kto zagra w barażach o utrzymanie w A Klasie walczą Orzeł Czerwonka i Salęt Boże. Obecnie Orzeł ma punkt przewagi nad Salętem, więc jeśli wygra swój mecz uratuje się przed bezpośrednim spadkiem i zagra w barażach o utrzymanie w A Klasie. Jeśli Orzeł zremisuje lub przegra, musi oglądać się na wynik Salętu. Przy porażce Orła, Salęt może uchronić się przed bezpośrednim spadkiem nawet remisując swoje spotkanie, gdyż ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań od Orła.

W II grupie pewni spadku są już Czarni Małdyty. Z kolei zamieszane w spadek lub baraże o utrzymanie w A Klasie są: Victoria Rychliki, Orzeł Ulnowo i Piast Wilczęta.

W III grupie pewny spadku jest już Zryw Jedwabno. Z kolei zamieszane w spadek lub baraże o utrzymanie w A Klasie są: GKS Szczytno, Wałpusza 07 Jesionowiec i Tempo Ramsowo Wipsowo.

W IV grupie jest już wszystko jasne. Z A klasą żegna się Osa Ząbowo i KS Mroczno, a w ewentualnych barażach o utrzymanie zagra Iskra Narzym.

B Klasa
Tabela grupy 1 -> zobacz
Tabela grupy 2 -> zobacz
Tabela grupy 3 -> zobacz
Tabela grupy 4 -> zobacz

Z B Klasy do A Klasy bezpośredni awans uzyskają mistrzowie i wicemistrzowie w przypadku grup przynajmniej 8 drużynowych oraz pierwsze zespoły w przypadku grup 7 i mniej drużynowych. W związku z tym z 1 grupy B Klasy (6 drużyn) awans uzyska tylko mistrz, a z 2, 3 i 4 grupy B Klasy (odpowiednio 10, 10 i 12 drużyn) awans uzyskają mistrzowie i wicemistrzowie.

Do A Klasy od sezonu 2019/20 przystępuje zespół rezerw III-ligowego Sokoła, o czym informowaliśmy tu: http://wmzpn.pl/?p=1713. Drużyna ta uczestniczy w obecnym sezonie w rozgrywkach 3 grupy B Klasy, więc nie może „zabrać” przypadających na tą grupę 2 miejsc awansowych. Jeżeli Sokół zajmie 1 lub 2 miejsce, to awans uzyska również drużyna, która w tej grupie zajęła 3 miejsce.

W związku z tym sytuacja w poszczególnych grupach wygląda następująco:
– I grupa (edit) – o jedno miejsce awansowe walczy Pogoń Banie Mazurskie i Tęczą II Biskupiec. Przynajmniej jeden punkt Pogoni Banie Mazurskie zdobyty w ostatnim meczu daje jej awans do A klasy. Pogoń Ryn w ostatniej kolejce dopisze sobie 3 punkty za mecz z wycofaną z rozgrywek Fortuną Wygryny i w przypadku porażki Pogoni Banie Mazurskie z Tęczą II Biskupiec zrówna się punktami zarówno z Pogonią Banie Mazurskie, jak i z Tęczą II Biskupiec. W takiej sytuacji bez względu na wynik Szansy Reszel, awansuje Tęcza II Biskupiec. Jeśli Szansa przegra lub zremisuje, to Tęcza II Biskupiec będzie miała tyle samo punktów, co Pogoń Banie Mazurskie i Pogoń Ryn, ale lepszy bilans bezpośrednich spotkań w tzw. „małej tabelce”). Natomiast jeśli natomiast Szansa wygra, to pierwsze cztery drużyny będą miały tyle samo punktów. Wtedy w tzw. „małej tabelce”, gdzie bierze się pod uwagę tylko wyniki bezpośrednich meczów, pierwsze miejsce zajmie Tęcza II Biskupiec, która będzie miała tyle samo punktów (18), co Pogoń Ryn, ale lepszy bilans strzelonych bramek.
– II grupa – pewna pierwszego miejsca i awansu jest Pama Powodowo, natomiast o drugie miejsce awansowe walczy Agat Jegłownik i Sparta Kwietniewo. Jegłownikowi awans daje zdobycie przynajmniej 1 punktu. Kwietniewo awansuje, jeśli wygra swój mecz, a Jegłownik przegra, gdyż wtedy obie drużyny zrównają się punktami, a lepszy bilans bezpośrednich spotkań ma Sparta Kwietniewo.
– III grupa – awans wywalczył już GKS Gietrzwałd-Unieszewo (I miejsce) i Common Business Wrzesina (II miejsce)
– IV grupa – awans z I miejsca wywalczył już MKS Działdowo. Walka o drugie miejsce awansowe trwa pomiędzy Wichrem Gwiździny i Iskrą Smykówko. Wicher ma punkt przewagi nad Iskrą, więc każda wygrana daje mu awans, a przy stracie punktów musi oglądać się na wynik Iskry. Przy remisie Gwiździn, Smykówko awansuje, gdy wygra swój mecz. Przy porażce Gwiździn, Smykówko awansuje, gdy przynajmniej zremisuje – obie drużyny zrównają się wtedy punktami, a lepszy bilans bezpośrednich spotkań ma Iskra Smykówko.

Zasady baraży:
Komunikat w sprawie terminów meczów barażowych -> przejdź

Baraże między IV ligą a klasą okręgową, zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy klasy okręgowej oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających z IV ligi,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami klasy okręgowej o to, który z nich zagra z wyżej sklasyfikowanym spadkowiczem, a który zagra z niżej sklasyfikowanym spadkowiczem,
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna IV ligi, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z kl. okr.,
d) zwycięzcy baraży (2 drużyny) awansują do IV ligi / utrzymują się w IV lidze; przegrani baraży (2 drużyny) pozostają w IV lidze / spadają do klasy okręgowej,
e) jeśli drużyna klasy okręgowej, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy klasy okręgowej, jeśli i ona odmówi w IV lidze utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży, a w drugiej parze barażowej gra niżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży z drugim zespołem z drugiej grupy klasy okręgowej; jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze
spadkowiczów zakwalifikowanych do baraży, to spada on do klasy okręgowej, a do IV ligi awansuje zespół klasy okręgowej z jego pary barażowej,
f) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. klasie okręgowej (np. liczba zmian, limit młodzieżowców).

Baraże między A klasą a klasą okręgową, zostaną rozegrane według następujących zasad:
a) w barażach uczestniczą drugie zespoły każdej grupy A klasy oraz po dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny z drużyn spadających w każdej z grup klasy okręgowej,
b) przeprowadza się losowanie pomiędzy drugimi zespołami A klasy o to, który z nich zagra z którym spadkowiczem; przy losowaniu uwzględnia się podział terytorialny w celu ograniczenia kosztów dojazdu (drużyny z 1 i 3 grupy A klasy będą losowane z drużynami 1 grupy klasy okręgowej, a drużyny z 2 i 4 grupy A klasy będą losowane z drużynami 2 grupy klasy okręgowej),
c) baraże rozgrywa się w systemie mecz i rewanż; gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna klasy okręgowej, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z A klasy,
d) zwycięzcy baraży (4 drużyny) awansują do klasy okręgowej / utrzymują się w klasie okręgowej; przegrani baraży (4 drużyny) pozostają w A klasie / spadają do A klasy,
e) jeśli drużyna A klasy, która wywalczyła prawo gry w barażu zrezygnuje z tego prawa, to możliwość gry w barażu otrzymuje trzecia drużyna z jej grupy
f) A klasy, jeśli i ona odmówi w klasie okręgowej utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz zakwalifikowany do baraży (w przypadku dwóch drużyn decyduje kolejno: współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, mecz barażowy); jeśli z gry w barażu zrezygnuje jeden ze spadkowiczów zakwalifikowanych do baraży, to spada on do A klasy, a do klasy okręgowej awansuje zespół A klasy z jego pary barażowej,
g) baraż odbywa się na zasadach obowiązujących w klasie niższej, tj. A klasie (np. liczba zmian, limit młodzieżowców),
h) jeżeli drużynę do baraży o utrzymanie w klasie okręgowej trzeba będzie wyłonić spośród dwóch drużyn, które zajęły to samo miejsce w swoich grupach klasy okręgowej, przeprowadza się wstępny baraż o prawo gry w barażu o utrzymanie w klasie okręgowej. Taki baraż zostanie rozegrany w formule jednego meczu na boisku tej drużyny, która ma wyższy współczynnik zdobytych punktów na ilość meczów (w razie równego współczynnika decyduje kolejno korzystniejsza różnica
bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, losowanie).

Jeżeli, któraś z drużyn zrezygnuje z prawa awansu:
W przypadku rezygnacji któregokolwiek zespołu z prawa bezpośredniego awansu, jego miejsce zajmie ta drużyna, która w grupie, z której wywodził się zespół rezygnujący z awansu zajęła miejsce kolejne tj. drugie przy jednym zespole awansującym lub trzecie przy dwóch zespołach awansujących. W przypadku zaś jeśli i ona zrezygnuje z prawa awansu jej miejsce zajmie drużyna, która spośród zespołów spadających z ligi zajęła najwyższe miejsce.