Piłka nożna bez dyskryminacji – PZPN udostępnia bezpłatne materiały edukacyjne dla trenerów

Nie od dzisiaj wiadomo, że piłka nożna – szczególnie na etapie szkolenia – ma charakter integracyjny i wychowawczy. Dzięki niej możliwy jest rozwój nie tylko sportowy, ale również mentalny. Niekiedy piłka staje się także narzędziem do walki z negatywnym postępowaniem. Jednym z nich jest dyskryminacja.

Zjawisko dyskryminacji jest w dzisiejszych czasach jednym z największych problemów, z jakimi boryka się futbol. Świat wielkiej piłki już dawno wypowiedział wojnę wszelkim tego typu zachowaniom, a w walkę z nagannymi postawami angażują się nie tylko poszczególne federacje i działacze, ale również najsłynniejsi piłkarze i trenerzy.

Dyskryminacja nie występuje jednak wyłącznie na wielkich stadionach, a jej ofiary to nie tylko zawodnicy grający w Lidze Mistrzów czy mistrzostwach świata. To problem znacznie szerszy, obecny – niestety – również w piłce dziecięcej i młodzieżowej. Wychodząc mu naprzeciw, Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z UEFA zdecydował się przygotować i udostępnić zestaw materiałów edukacyjnych wspierających trenerów, którzy na co dzień pracują z najmłodszymi piłkarkami i piłkarzami. Celem pracy szkoleniowców jest bowiem nie tylko sportowe szkolenie zawodników, ale też budowanie w nich otwartości oraz gotowości do przeciwdziałania i reagowania na dyskryminację na boiskach piłkarskich.

Zestaw materiałów zawiera szereg ćwiczeń, mających rozwijać zawodniczki i zawodników, wspomagać ich funkcjonowanie w grupie oraz budować pewność siebie. Osoby o wzmocnionym poczuciu wartości, czujący się bezpiecznie wśród rówieśników, chętniej się angażują i potrafią się wzajemnie wspierać. Dzięki temu wzrasta spójność grupy, a tarcia i konflikty zostają zminimalizowane. Przekłada się to na atmosferę sprzyjającą efektywnej pracy i osiąganiu lepszych wyników.

Większość zaproponowanych aktywności wykorzystuje przestrzeń, ruch i zabawę. Wszystko po to, by można było je wpleść w trening piłkarski. Aktywizujące metody grupowe mają być dla trenerów punktem wyjścia do przemyśleń i rozmów z dziećmi na tak trudne tematy, jak dyskryminacja i wykluczenie.

Materiały współfinansowane przez UEFA w ramach programu HatTrick można bezpłatnie pobrać ze strony https://www.laczynaspilka.pl/akademia-mlodych-orlow.html (sekcja „Dokumenty” po prawej stronie). Ponadto, od marca będą one rozdawane w wersji papierowej podczas szkoleń Mobilnej Akademii Młodych Orłów w całej Polsce.

Stworzenie i udostępnianie powyższych materiałów to kolejny krok Polskiego Związku Piłki Nożnej w celu walki z uprzedzeniami. W sierpniu 2018 roku powstały kanały społecznościowe PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich”, które pokazując rozmaite historie i inicjatywy, udowadniają, że każdy – bez względu na wiek, płeć, wyznanie czy kolor skóry – może cieszyć się grą w piłkę.