Temat do dyskusji – rozszerzenie forBET IV Ligi

W ramach cyklu “Temat do dyskusji” mamy do przedyskutowania temat ewentualnego rozszerzenia forBET IV Ligi z 16 do 18 drużyn.

Pomysł organizowania konsultacji z klubami w różnych tematach w takiej formie powstał w 2020 roku podczas spotkań on-line z klubami. Konsultacje polegają na tym, że na stronie internetowej wmzpn.pl w artykułach z cyklu “Temat do dyskusji” przedstawiamy dane zagadnienie – analizę i ocenę tego jak jest, ewentualne propozycje zmian i szereg pytań wprowadzających do dyskusji. Następnie każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji, która zostanie przeprowadzona w formie spotkania on-line w aplikacji “Zoom”. Wnioski ze spotkań będą przedstawiane Zarządowi WMZPN, który w każdym z tematów będzie podejmował wiążące decyzje.

Rozszerzenie forBET IV Ligi, to kolejny temat w ramach cyklu “Temat do dyskusji”. Dlaczego ten temat? Dlaczego w tym momencie? Temat został zgłoszony na wrześniowym posiedzeniu Zarządu WMZPN, tam odbyła się też wstępna dyskusja. Zarząd stwierdził, że temat wymaga szerszych konsultacji ze środowiskiem piłkarskim naszego regionu, a w szczególności z klubami forBET IV Ligi.

Poniżej przedstawiamy analizę zagadnienia oraz zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkania on-line, które odbędzie się w środę 12 października o godz. 20:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

ANALIZA – JAK JEST?

Obecnie forBET IV Liga liczy 16 drużyn. Jest to stała liczba od wielu sezonów. Jedynym wyjątkiem był sezon 2020/21, gdzie ze względu na brak spadków w sezonie COVID-owym, liga liczyła przejściowo 18 drużyn. Przy tej liczebności drużyny rozgrywają mecze w weekendy (nie ma kolejek środowych) od początku sierpnia do połowy listopada oraz od połowy marca do końca czerwca. Każda z drużyn rozgrywa w trakcie sezonu 15 meczów domowych oraz 15 razy udaje się na wyjazdy.

Jak to wygląda w innych województwach?
1 grupa 16 drużynowa: Opolskie, Warmińsko-Mazurskie
1 grupa 18 drużynowa: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie
1 grupa 20 drużynowa: Łódzkie, Pomorskie
2 grupy po 10 drużyn: Lubelskie
2 grupy po 16 drużyn: Dolnośląskie, Śląskie

POMYSŁY – JAK MOGŁOBY BYĆ?

W przypadku rozszerzenia forBET IV Ligi do 18 drużyn, każda z drużyn rozgrywałaby w trakcie sezonu 17 meczów domowych oraz 17 wyjazdowych. Stanowi to o 2 mecze domowe i 2 mecze wyjazdowe więcej niż do tej pory. Takie zwiększenie liczby meczów powoduje konieczność znalezienia w terminarzu dodatkowych terminów. Oznaczałoby to w praktyce albo wydłużenie grania jesienią do końca listopada albo szukanie kolejek środowych. Wiosną, aby grać tylko w weekendy, mecze musiałyby się rozpoczynać z początkiem marca. Zwiększenie ligi to również większe koszty dla klubów wynikające z organizacji dodatkowych 2 meczów domowych i 2 meczów wyjazdowych.

Na chwilę obecną (bez rozszerzania ligi) po sezonie 2022/23 bezpośredni spadek zanotują dwie ostatnie drużyny. Kolejne dwie będą grać w barażach. W przypadku spadków naszych drużyn z III ligi, liczba spadkowiczów się zwiększa. Gdyby rozszerzenie nastąpiło od sezonu 2023/24 oznaczałoby to, że w obecnym sezonie 2022/23 nie będzie bezpośrednich spadków (w przypadku braku spadków naszych drużyn z III ligi) – dwie ostatnie drużyny zagrają baraże z wicemistrzami okręgówek. W przypadku jednego spadku z III ligi, z IV ligi spadnie ostatnia drużyna, a drużyny z miejsc 14-15 zagrają w barażach.

PYTANIA WPROWADZAJĄCE DO DYSKUSJI

  1. Jakie korzyści przyniesie zwiększenie liczby drużyn do 18-tu?
  2. Jakie koszty/problemy przyniesie zwiększenie liczby drużyn do 18-tu?
  3. Czy akceptowalne jest granie w środy?
  4. Czy akceptowalne jest granie w drugiej połowie listopada i pierwszej połowie marca?
  5. Czy akceptowalne są dodatkowe koszty związane z rozszerzeniem?

DYSKUSJA W FORMIE SPOTKANIA ON-LINE

Zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkania on-line, które odbędzie się w środę 12 października o godz. 20:00.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

Przed udziałem w spotkaniu prosimy zapoznać się z powyższym tekstem, spróbować odpowiedzieć na zadane pytania i przeanalizować swoje doświadczenie w tym zakresie. Można również porozmawiać z innymi osobami w klubie, aby wypracować stanowisko całego klubu i przedstawić je na spotkaniu.

Nie możesz wziąć udziału w spotkaniu, a chcesz podzielić się z nami swoją opinią? Napisz do nas maila na adres temat-do-dyskusji@wmzpn.pl

Zachęcamy do dyskusji.