Temat do dyskusji – rozgrywki młodzieżowe

W ramach cyklu “Temat do dyskusji” mamy do przedyskutowania temat rozgrywek młodzieżowych na szczeblu naszego województwa, tj. rozgrywek juniorów, juniorów młodszych, trampkarzy i młodzików.

Pomysł zorganizowania konsultacji dotyczących poszczególnych zagadnień powstał podczas grudniowych spotkań on-line z klubami. Konsultacje będą polegać na tym, że na stronie internetowej wmzpn.pl w artykule z cyklu “Temat do dyskusji” będziemy przedstawiać dane zagadnienie – analizę i ocenę tego jak jest, ewentualne propozycje zmian i szereg pytań wprowadzających do dyskusji. Następnie każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji, która zostanie przeprowadzona w formie spotkania on-line w aplikacji “Zoom”. Wnioski ze spotkań będą przedstawiane Zarządowi WMZPN, który w każdym z tematów będzie podejmował wiążące decyzje.

Rozgrywki młodzieżowe, to drugi temat w ramach cyklu “Temat do dyskusji”. Pierwsze dwa dotyczyły rozgrywek dziecięcych (http://wmzpn.pl/?p=19083) i rozgrywek seniorskich (http://wmzpn.pl/?p=19099)

Poniżej przedstawiamy analizę zagadnienia rozgrywek młodzieżowych oraz zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w czwartek 21 stycznia o godz. 19:00 i w piątek 22 stycznia o godz. 11:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

ANALIZA – JAK JEST?

Zgodnie z komunikatem końcowym rozgrywek młodzieżowych za rundę jesienną (zobacz komunikat) kluby do 31 stycznia 2021 roku mają możliwość dokonania zmian w zgłoszeniach drużyn młodzieżowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Istnieje możliwość wycofania drużyn bez nakładania kar finansowych lub zgłoszenia dodatkowych zespołów.

Na tym etapie prezentujemy wstępny, orientacyjny podział na ligi i grupy w rozgrywkach młodzieżowych na rundę wiosenną, w którym zostały uwzględnione zmiany przesłane do nas przez kluby do dnia 15 stycznia 2021 roku. W związku z tym, po otrzymaniu zgłoszeń od pozostałych klubów zaprezentowany podział może ulec jeszcze zmianom. Jest on jednak punktem wyjścia do dyskusji o kształcie rozgrywek młodzieżowych w rundzie wiosennej, jak również pozwoli klubom przybliżyć mniej więcej w jakich ligach i grupach będą uczestniczyć w rundzie wiosennej.

Wstępny, orientacyjny podział na ligi i grupy w rozgrywkach młodzieżowych na rundę wiosenną 2020/21 -> zobacz

Do poprzedniego sezon (2019/20) WMZPN prowadził następujące ligi młodzieżowe:
– I Liga A1 Junior
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga B1 Junior Młodszy
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga C1 Trampkarz
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga D1 Młodzik

Od obecnego sezonu (2020/21) ligi trampkarza i młodzika zostały rozbite na poszczególne roczniki. Ze względu na zbyt małą liczbę drużyn nie można było tego zrobić w juniorze i juniorze młodszym. W tym sezonie funkcjonują więc następujące ligi:
– I Liga A1 Junior
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga B1 Junior Młodszy
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga C1 Trampkarz
– Ekstraklasa i I Liga C2 Trampkarz
– Ekstraklasa, I Liga i II Liga D1 Młodzik
– Ekstraklasa i I Liga D2 Młodzik

W rozgrywkach młodzieżowych osobno rozgrywa się rundę jesienną, osobno rundę wiosenną. Po rundzie jesiennej odbywają się awanse i spadki (patrz pkt. 11-14 załącznika nr 7 do regulaminu rozgrywek -> zobacz regulamin). Mistrzowie każdej grupy, każdej ligi mają możliwość awansu do wyższej ligi, a najsłabsze drużyny spadają do ligi niższej. Ponadto w przerwie zimowej każdy klub ma możliwość dokonania zmian w zgłoszeniach drużyn młodzieżowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Istnieje możliwość wycofania drużyn bez nakładania kar finansowych lub zgłoszenia dodatkowych zespołów. Takie podejście pozwala dostosować zgłoszenia do aktualnej sytuacji w klubie.

Po rundzie wiosennej również odbywają się awanse i spadki. Dzięki wprowadzeniu podziału na poszczególne roczniki w młodziku i trampkarzu w danym roczniku “układ sił” z poprzedniego sezonu przechodzi na nowy sezon, mimo zmiany roczników, tj. na przykładzie obecnego sezonu:

 • Wszystkie drużyny uczestniczące w rundzie wiosennej sezonu 2020/21 w rozgrywkach Młodzików D2 (w sezonie 2020/21 rocznik 2009 i młodsi), tracą prawo uczestniczenia w nich w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022 i z zachowaniem podziału na klasy rozgrywkowe (Ekstraklasa i I Liga) przechodzą jesienią do rozgrywek Młodzik D1 (w sezonie 2021/22 rocznik 2009 i młodsi).
 • Wszystkie drużyny uczestniczące w rundzie wiosennej sezonu 2020/21 w rozgrywkach Młodzików D1 (w sezonie 2020/21 rocznik 2008 i młodsi), tracą prawo uczestniczenia w nich w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022 i z zachowaniem podziału na klasy rozgrywkowe (Ekstraklasa, I i II Liga) przechodzą jesienią do rozgrywek Trampkarzy C2 (w sezonie 2021/22 rocznik 2008 i młodsi).
 • Wszystkie drużyny uczestniczące w rundzie wiosennej sezonu 2020/21 w rozgrywkach Trampkarzy C2 (w sezonie 2020/21 rocznik 2007 i młodsi), tracą prawo uczestniczenia w nich w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022 i z zachowaniem podziału na klasy rozgrywkowe (Ekstraklasa i I Liga) przechodzą jesienią do rozgrywek Trampkarzy C1 (w sezonie 2021/22 rocznik 2007 i młodsi).
 • Niestety ze względu na zbyt małą liczbę drużyn w juniorze młodszym powyższe zasady nie mogą być kontynuowane przy przejściu z trampkarza C1 do juniora młodszego i wszystkie drużyny uczestniczące w rundzie wiosennej sezonu 2020/21 w rozgrywkach Trampkarzy C1 (w sezonie 2020/21 rocznik 2006 i młodsi), tracą prawo uczestniczenia w nich w rundzie jesiennej sezonu 2021/2022. Jesienią mogą zgłosić się do rozgrywek II Ligi Juniora Młodszego B1 (w sezonie 2021/22 rocznik 2005 i młodsi).
 • W rozgrywkach juniora młodszego B1 miejsca w ligach (Ekstraklasa, I i II Liga) nie są już przypisane do konkretnych drużyn, tylko do konkretnych klubów. Awanse i spadki odbywają się w tamach klubów, co powoduje, że w nowym sezonie młodszy rocznik wchodzi w tą ligę, w której był w poprzednim sezonie starszy rocznik tego klubu.
 • W rozgrywkach juniora A1 jest na tyle mało drużyn, że jest tylko jeden poziom rozgrywkowy (I Liga) i nie ma awansów i spadków, z wyjątkiem awansów po rundzie jesiennej dwóch drużyn do Makroregionalnej Ligi Juniorów U-19.

Poza wspomnianym wyżej awansem do Makroregionalnej Ligi Juniorów U-19 z rozgrywek wojewódzkich można awansować również do baraży o Centralną Ligę Juniorów U-17 i U-15. Po każdej rundzie (wiosenna i jesienna) zwycięzca Ekstraklasy B1 Juniora Młodszego awansuje do baraży o Centralną Ligę Juniorów U-17. Natomiast do baraży o Centralną Ligę Juniorów U-15 po rundzie jesiennej awansuje zwycięzca Ekstraklasy C1 Trampkarza, a po rundzie wiosennej zwycięzca Ekstraklasy C2 Trampkarza.

Podział na ligi w pierwszym etapie rozgrywek młodzieżowych (młodzik D2), po przejściu drużyn z orlika, tworzony jest w oparciu o deklaracje trenerów. To oni deklarują, czy chcą grać w Ekstraklasie, czy w I Lidze. Ostatecznie podziału dokonuje Zarząd WMZPN.

W ligach młodzieżowych większość grup liczy po 6 lub 8 drużyn. Grają one systemem szkockim, tj. każdy z każdym mecz i rewanż w trakcie jednej rundy. W razie potrzeby korzystamy również z innych systemów rozgrywek. Mecze odbywają się w weekendy, z wyjątkiem I i II ligi młodzików, gdzie mecze rozgrywane są w piątkowe popołudnia. Przepisy gry są zgodne w wprowadzoną przez PZPN “Unifikacją…” i szczegółowo zostały opisane w regulaminie rozgrywek (patrz załącznik 1B i załącznik 5 do regulaminu rozgrywek -> zobacz regulamin).

Mecze w zależności od ligi sędziowane są przed jednego lub trzech sędziów. Trzech sędziów delegowanych jest na mecze w następujących ligach: I Liga A1 Junior, Ekstraklasa B1 Junior Młodszy, Ekstraklasa C1 Trampkarz, Ekstraklasa C2 Trampkarz. W pozostałych ligach jest jeden sędzia. Za sędziowanie meczów wynagrodzenie sędziom wypłacają kluby, zgodnie ze stawkami określonymi w tabeli zatwierdzanej przez Zarząd WMZPN.

Prawie wszystkie mecze odbywają się przy świetle dziennym. W regulaminie zapisane jest, że najwcześniejszą godziną rozpoczęcia meczu jest godz. 11:00, ale za zgodą obu klubów można rozpocząć mecze o wcześniejszej porze.

Rozgrywki młodzieżowe startują zwykle w drugiej połowie sierpnia. Najpierw ruszają grupy, które mają w składzie 8 drużyn, a chwilę później te 6-drużynowe. Grupy 6-drużynowe kończą rundę jesienną z końcem października, a 8-drużynowe w pierwszej połowie listopada. Ramowy kalendarz rundy jesiennej obecnego sezonu można zobaczyć -> tutaj, a poprzedniego sezonu -> tutaj.

Po zakończeniu rundy jesiennej następuje przerwa zimowa. W ostatnich dwóch sezonach WMZPN rozpoczął organizację rozgrywek zimowych na pełnowymiarowych boiskach dla juniorów, juniorów młodszych i trampkarzy. Młodzicy mogą uczestniczyć w organizowanych przez Związek zimowych turniejach halowych.

W przerwie zimowej drużyny mają możliwość dokonywania transferów zawodników między klubami. Taka możliwość trwa do rozpoczęcia rundy wiosennej w rozgrywce, w której uczestniczy klub pozyskujący. Głównym okresem transferowym jest przerwa letnia, gdyż zawodnicy zwykle związują się z klubem na cały sezon i wtedy mogą zmienić klub bez zgody dotychczasowego klubu. Zimą na taki transfer musi się zgodzić zarówno klub pozyskujący, jak i odstępujący.

Wiosną rozgrywki młodzieżowe startują zwykle w drugiej połowie marca. Najpierw ruszają grupy, które mają w składzie 8 drużyn, a w pierwszej połowie grupy 6-drużynowe. Wszystkie ligi młodzieżowe kończą sezon w połowie czerwca. Ramowy kalendarz rundy wiosennej obecnego sezonu można zobaczyć -> tutaj, a poprzedniego -> tutaj.

W okresie letniej przerwy w rozgrywkach można transferować zawodników – zwykle bez zgody dotychczasowego klubu, bo większość zawodników związuje się z klubami do 30 czerwca i 1 lipca są już zawodnikami wolnymi. Okienko transferowe w rozgrywkach młodzieżowych trwa do końca września, więc można transferować zawodników nawet po zagraniu kilku pierwszych meczów (wtedy wymagana jest zgoda obu klubów). Transfery do pewnego wieku są bezpłatne, a potem obarczone są opłatami zarówno do klubu odstępującego (ekwiwalent za wyszkolenie – od 12 roku życia), jak i do związku wojewódzkiego (opłata transferowa – od 16 roku życia). Opłaty mają na celu z jednej strony wynagrodzić klub odstępujący za szkolenie danego zawodnika, a z drugiej mają prowadzić do takiej sytuacji, aby kluby miały większą motywację szkolić swoich zawodników niż pozyskiwać już wyszkolonych zawodników z innych klubów.

W rozgrywkach młodzieżowych zwracamy uwagę na jakość szkolenia, w związku z czym wymagamy, aby drużyny były prowadzone przez trenerów z odpowiednią licencją. W rozgrywkach juniora, juniora młodszego i trampkarza jest to minimum UEFA B, a w młodziku minimum UEFA C.

Ponadto dla bezpieczeństwa zawodników na każdym meczu musi być obecna opieka medyczna (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka lub co najmniej osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy i posiadająca odpowiedni dokument).

Wszyscy zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach seniorskich muszą być zarejestrowani w systemie Extranet, potwierdzeni w swoich klubach i uprawnieni do gry w konkretnych drużynach. W tym celu na początku swojej przygody z piłką wypełniają formularz rejestracyjny, który klub następnie przekazuje do związku wojewódzkiego. Następnie przed każdym nowym sezonem podpisują w klubie deklarację gry amatora, którą klub przesyła do związku wojewódzkiego, aby uprawnić zawodnika do gry na dany sezon w konkretnej drużynie. Większość działań związanych z potwierdzaniem i uprawnianiem zawodników odbywa się przez Internet w systemie Extranet. Przed każdym meczem drużyny wypełniają składy meczowe w systemie Extranet, a po meczu sędzia sporządza sprawozdanie. Dzięki temu wyniki poszczególnych meczów oraz informacje o tym kto w nich grał, kto strzelił bramki i kto otrzymał kartki są dostępnie na stronie wmzpn.pl i laczynaspilka.pl.

Po każdej ligowej kolejce Komisja Rozgrywek WMZPN weryfikuje mecze, tzn. stwierdza czy wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a następnie zatwierdza wynik z boiska lub orzeka o walkowerze, jeśli doszło do nieprawidłowości. Sprawozdania meczowe analizuje również Komisja Dyscyplinarna WMZPN, która orzeka o karach. Po 4, 8, 12 i każdej kolejnej żółtej kartce otrzymanej w danym sezonie zawodnik nie może grać w kolejnym meczu. Natomiast za czerwoną kartkę zawodnik pauzuje w zależności od ciężaru przewinienia. Standardowo są to 2 mecze, zwykle faul w walce o piłkę. Jeśli była to tzw. “akcja ratunkowa” (pozbawienie drużyny przeciwnej bramki lub realnej szansy zdobycia bramki) jest to 1 mecz. Cięższe przypadki karane są minimum 3 meczami dyskwalifikacji.

Szczegółowe regulacje dotyczące rozgrywek WMZPN, w tym młodzieżowych, opisane są w Regulaminie Rozgrywek Mistrzowskich WMZPN (zobacz aktualny regulamin).

POMYSŁY – JAK MOGŁOBY BYĆ?

Wprowadzony kilka lat temu (od sezonu 2016/17) podział na osobną rundę jesienną i wiosenną z pewnością zdał egzamin, szczególnie że taki sam podział wprowadził później PZPN tworząc Centralne Ligi Juniorów U-17 i U-15. Ze względu na awanse do CLJ-tki podział na osobną rundę jesienną i wiosenną jest teraz koniecznością i występuje we wszystkich województwach. Uatrakcyjnia to rozgrywki i prowadzi do szybszego wyrównywania poziomu sportowego w poszczególnych ligach.

Co więc można zmienić? Na pewno zwrócenia uwagi wymagają rozgrywki juniorów A1. Jest tam na tyle mało drużyn, że mamy tylko jeden poziom (I liga) i system rozgrywek co rundę musimy dostosowywać do aktualnej liczby drużyn. Z konsultacji przeprowadzonych w grudniu z klubami wynika, że oczekują więcej grania, tj. minimum 10 terminów w rundzie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wycofania drużyn przed startem rozgrywek, aby nie powodowały zmniejszenia liczby meczów poniżej tych 10-ciu. Jeżeli chodzi o wycofania, to w pozostałych kategoriach wiekowych w grupach, które liczą po 5 drużyn (zdarza się tak często w II ligach), również należy zwrócić uwagę na wycofania. Wycofanie której z drużyn powoduje w takim przypadku pozostanie 4 drużyn i tylko 6 meczów, co jest zdecydowanie zbyt małą liczbą.

W pozostałych przypadkach, przy pełnej obsadzie grup juniorów młodszych i trampkarzy, w grupach 8 drużynowych (zwykle Ekstraklasy i niektóre I ligi) mamy 14 kolejek, a w grupach 6 drużynowych (II ligi i niektóre I ligi) 10 kolejek – wydaje się to optymalną liczbą. Pod dyskusję można poddać optymalną liczbę terminów w rozgrywkach młodzików – tam bez względu na ligę mamy grupy po 6 drużyn, które dają 10 meczów w rundzie.

Rozważyć należy także kwestię przejścia drużyn z trampkarza C1 do rozgrywek juniora młodszego. Czy wszystkie drużyny, nawet te, które wywalczyły sobie miejsce w Ekstraklasie i I lidze trampkarza C1, mają rozpoczynać od II ligi juniora młodszego B1? Może warto byłoby wprowadzić ligę juniora młodszego B2, do której przeszły by te zespoły po zakończeniu sezonu w trampkarzu C1? Czy w takim przypadku wystarczy drużyn, aby zrobić osobno rozgrywki dla juniora młodszego B1 i juniora młodszego B2? A może rozważyć taki system, aby choć części drużyn, która osiągnęła największe sukcesy w trampkarzu C1, zapewnić w nowym sezonie miejsce w Ekstraklasie lub I lidze juniora młodszego B1?

Jak natomiast postąpić z przejściem drużyn z orlika E1 do młodzika D2, szczególnie jeśli w orlikach odejdziemy od wyników i tabel? Czy tworzyć ligi w młodziku D2 w oparciu wyłącznie o deklaracje trenerów? Czy może na początku rundy jesiennej rozegrać cykl meczów lub turniejów pomiędzy drużynami zgłoszonymi do młodzika D2, które wskażą aktualny poziom poszczególnych drużyn, co pomoże przypisać je do poszczególnych lig?

Będąc przy rozgrywkach młodzików D2, należy też zastanowić się, czy jedna grupa Ekstraklasy na całe województwo to dobre rozwiązanie? Na razie wynika ono tylko z tego, że do tych rozgrywek zgłosiło się tylko tyle drużyn, ale w przyszłości należy założyć, że powinny być dwie grupy podobnie, jak ma to miejsce w młodziku D1.

Do zastanowienia również kwestia sięgnięcia od czasu do czasu po mniej standardowe rozwiązania niż tradycyjny, czy szkocki system ligowy. W rundzie jesiennej w Ekstraklasie Juniora Młodszego było 10 drużyn, które najpierw grały fazę wstępną (każdy z każdym po jednym meczu), a następnie zostały podzielone na grupę mistrzowską (4 drużyny) i spadkową (6 drużyn). W grupie mistrzowskiej drużyny zagrały systemem szkockim (6 terminów), dzięki czemu zwycięzca naszej ligi miał dobre przetarcie przed meczami barażowymi o CLJ U-17. W grupie spadkowej rozegrano 5 meczów (każdy z każdym po jednym meczu). Większość drużyn chwaliła to rozwiązanie, co potwierdza, że w razie potrzeby można stosować też inne rozwiązania niż tradycyjna, czy szkocka liga. Jakie jeszcze systemy można zastosować? Wszystko zależy od liczby drużyn.

Patrząc na liczbę drużyn, która maleje wraz z wiekiem, należy się zastanowić czy coś w tej kwestii można zrobić, czy jest to naturalny proces? Wiadomo, że na małe boisko łatwiej jest stworzyć drużynę niż na pełnowymiarowe, gdzie zwykle potrzeba minimum ok. 20 zawodników w szerokiej kadrze. Ponadto w miejscowościach, gdzie nie ma szkoły ponadpodstawowej dużo trudniej jest stworzyć drużynę juniora młodszego lub juniora, gdyż zawodnicy zwykle dojeżdżają do szkoły do większej miejscowości i często są tam zakwaterowani w bursie lub internacie. Problemem jest wtedy zarówno udział w treningach, jak i wyjazdy na mecze. Ponadto zawodnicy w wieku juniora i juniora młodszego mogą już grać w seniorach, co zmniejsza liczbę zawodników dostępnych do rozgrywek młodzieżowych. Czy są jakieś działania, które ułatwiłyby w tym względzie funkcjonowanie drużyn młodzieżowych w starszych rocznikach?

Ze spraw regulaminowych, podczas grudniowych zdalnych spotkań z klubami, zgłaszane było, że w młodziku zgodnie z regulaminem można grać na boisku, które ma praktycznie proporcje kwadratu. Regulamin dopuszcza boiska o długości 70-75 m i szerokości 45-68 m, więc możliwe jest boisko 70x68m. Często tak się dzieje, gdyż drużyny grają na pełnowymiarowym boisku “od 16-tki do 16-tki”. Pełnowymiarowe boisko ma 105m x 68m, więc w praktyce młodzicy często grają na wymiarze 72m x 68m. Można rozważyć możliwość wyrysowania boiska do młodzika w poprzek boiska pełnowymiarowego (niecała jedna połowa dużego boiska), co daje boisko o długości 68m. Szerokość można ustalić na ok. 45m, wtedy proporcja do dużego boiska będzie zachowana. Ważne, że wtedy na jednym pełnowymiarowym boisku będzie można równolegle rozgrywać dwa mecze młodzików.

Zastanowić się należy również na terminami rozgrywania meczów. Najwięcej wątpliwości jest zawsze w I i II lidze młodzika, która swoje mecze rozgrywa w piątki. Szczególnie jesienią ciężko jest grać po szkole, bo słońce zachodzi wcześniej i dzieci w praktyce co tydzień muszą zwalniać się z tych samych przedmiotów, aby dojechać na mecze i je rozegrać. Z kolei granie w piątki było wprowadzone kilka lat temu na prośbę klubów w związku z problemem z dostępnością boisk i trenerów w weekend. Cały czas pozostaje więc aktualne pytanie, czy I i II liga młodzika ma grać w piątki czy w weekendy?

Podczas grudniowych zdalnych spotkań z klubami, padła również propozycja, aby mecze w weekendy rozpoczynać szybciej niż o godz. 11:00. Dla drużyn z najbliższej odległości mecze można by zaczynać nawet o godz. 9:00.

Zimą rozgrywki halowe dla żaków, orlików i młodzików wydają się być optymalnym rozwiązaniem, szczególnie patrząc po dużej liczbie drużyn, które uczestniczą w tych rozgrywkach. Co rozgrywkami zimowymi dla trampkarzy, juniorów młodszych i juniorów? W ostatnich dwóch sezonach WMZPN rozpoczął dla tych roczników organizację rozgrywek zimowych na pełnowymiarowych boiskach, ale patrząc po liczbie uczestniczących drużyn nie cieszą się one dużym powodzeniem. Co jest tego powodem? Warto to przedyskutować.

PYTANIA WPROWADZAJĄCE DO DYSKUSJI

 1. Czy system rozgrywek w ligach młodzieżowych jest odpowiedni?
 2. Czy liczba lig, grup i drużyn w poszczególnych kategoriach wiekowych jest odpowiednia?
 3. Czy w poszczególnych ligach jest wystarczająco dużo meczów?
 4. Czy system awansów i spadków w rozgrywkach młodzieżowych jest odpowiedni?
 5. Jak przeprowadzić przejście drużyn z trampkarza C1 do juniora młodszego B1?
 6. Czy rozgrywki juniora młodszego rozbijać na osobne rozgrywki juniora młodszego B1 i juniora młodszego B2?
 7. W jaki sposób dzielić drużyny na ligi w młodziku D2?
 8. Czy jedna grupa Ekstraklasy w młodziku D2 to nie za mało?
 9. Czy przepisy gry w rozgrywkach młodzieżowych (szczególnie te w załączniku 1B i załączniku 5 do regulaminu rozgrywek -> zobacz regulamin) są właściwe i zrozumiałe?
 10. Czy należy zmienić rozmiar boiska do młodzika i umożliwić grę w poprzek pełnowymiarowego boiska?
 11. Jak zwiększyć liczbę drużyn w starszych rocznikach, szczególnie w juniorze młodszym i juniorze?
 12. Jak zapobiegać odchodzeniu zawodników od piłki, szczególnie w starszych rocznikach?
 13. Czy w przerwie zimowej WMZPN powinien organizować rozgrywki halowe dla młodzieży? Jeśli tak, to w jakiej formule?
 14. W jakich terminach (miesiącach) oraz w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach powinny odbywać się rozgrywki młodzieżowe?
 15. Czy mecze młodzików w dalszym ciągu rozgrywać w piątki?
 16. Czy mecze w weekendy rozpoczynać już o godz. 9:00?
 17. Jak jest rola rodziców w szkoleniu młodego zawodnika?
 18. Czy na rynku jest wystarczająca liczba trenerów z odpowiednimi uprawnianiami i kwalifikacjami?
 19. W jaki sposób oceniać pracę trenera? Jakie kryteria przyjąć?
 20. W jaki sposób oceniać poziom sportowy zawodnika i zmianę tego poziomu w czasie? Jakie kryteria przyjąć?
 21. Jak zapewnić zawodnikom szansę na właściwy rozwój?
 22. Jak powinna przebiegać ścieżka rozwoju młodego zawodnika z małej miejscowości? Do kiedy powinien zostać w swoim “rodzinnym” klubie, a kiedy powinien przejść do większego ośrodka?
 23. Jak doceniać dobrą pracę trenerów z mniejszych ośrodków?
 24. Czy są jeszcze jakieś kwestie dotyczące rozgrywek młodzieżowych, które nie zostały poruszone w tym artykule, a należałoby się nimi zająć?

DYSKUSJA W FORMIE SPOTKANIA ON-LINE

Zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w czwartek 21 stycznia o godz. 19:00 i w piątek 22 stycznia o godz. 11:00. Dlaczego 2 terminy? Aby było Państwu łatwiej wziąć udział w spotkaniu. Jeden z nich wieczorny, o godz. 19:00, dla tych, którzy ze względu na pracę lub inne obowiązki nie dadzą rady spotkać się wcześniej. Drugi o godz. 11:00, dla tych którym wygodniej spotkać się w ciągu dnia.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

Przed udziałem w spotkaniu prosimy zapoznać się z powyższym tekstem oraz wskazanymi materiałami zewnętrznymi, spróbować odpowiedzieć na zadane pytania i przeanalizować swoje doświadczenie w tym zakresie. Można również porozmawiać z innymi osobami w klubie, aby wypracować stanowisko całego klubu i przedstawić je na spotkaniu.

Zachęcamy do dyskusji.

W razie pytań prosimy o kontakt z Markiem Łukiewskim, e-mail: marek.lukiewski@wmzpn.pl, tel. 667-737-311.