Temat do dyskusji – rozgrywki seniorskie

W ramach cyklu “Temat do dyskusji” mamy do przedyskutowania temat rozgrywek seniorskich na szczeblu naszego województwa, tj. rozgrywek forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej, A Klasy, B Klasy i Wojewódzkiego Pucharu Polski.

Pomysł zorganizowania konsultacji dotyczących poszczególnych zagadnień powstał podczas grudniowych spotkań on-line z klubami. Konsultacje będą polegać na tym, że na stronie internetowej wmzpn.pl w artykule z cyklu “Temat do dyskusji” będziemy przedstawiać dane zagadnienie – analizę i ocenę tego jak jest, ewentualne propozycje zmian i szereg pytań wprowadzających do dyskusji. Następnie każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji, która zostanie przeprowadzona w formie spotkania on-line w aplikacji “Zoom”. Wnioski ze spotkań będą przedstawiane Zarządowi WMZPN, który w każdym z tematów będzie podejmował wiążące decyzje.

Rozgrywki seniorskie, to drugi temat w ramach cyklu “Temat do dyskusji”. Pierwszy dotyczył rozgrywek dziecięcych, o czym można poczytać tutaj -> http://wmzpn.pl/?p=19083.

Poniżej przedstawiamy analizę zagadnienia rozgrywek seniorskich oraz zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w czwartek 14 stycznia o godz. 19:00 i w piątek 15 stycznia o godz. 11:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

ANALIZA – JAK JEST?

WMZPN prowadzi rozgrywki seniorskie w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej, A Klasie i B Klasie, a także w ramach Wojewódzkiego Pucharu Polski.

Sezon rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia. Najpierw, pod koniec lipca, startuje Wojewódzki Puchar Polski, w którym uczestniczą drużyny ze wszystkich klas rozgrywkowych. Następnie, na początku sierpnia, swoje rozgrywki rozpoczyna forBET IV Liga i Klasa Okręgowa. W połowie sierpnia rozpoczyna się A Klasa i B Klasa.

Rozgrywki forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej i A Klasy odbywają się w formie tradycyjnej ligi, tzn. każdy z każdym rozgrywa mecz w rundzie jesiennej i mecz rewanżowy w rundzie wiosennej. W B klasie zwykle też stosuje się ten system, choć tu zdarzają się wyjątki uzależnione liczbą drużyn zgłoszonych do rozgrywek. W forBET IV Lidze standardowo uczestniczy 16 drużyn, w Klasie Okręgowej mamy 2 grupy po 16 drużyn, w A Klasie 4 grupy po 12 drużyn. Liczba drużyn w B Klasie jest zmienna. W ostatnich latach jest to 30-40 drużyn dzielonych na 3-4 grupy. W obecnym sezonie 2020/21 niektóre ligi są powiększone. Ze względu na pandemię COVID-19 po sezonie 2019/20 nie było spadków i z tego tytułu w forBET IV Lidze jest 18 drużyn, a w trzech grupach A Klasy po 13 drużyn. Zgodnie z założeniami regulaminowymi od sezonu 2021/22 wracamy do standardowej liczebności lig, czyli: forBET IV Liga – 16 drużyn, Klasa Okręgowa – 2 grupy po 16 drużyn, A Klasa – 4 grupy po 12 drużyn, B Klasa – w zależności od liczby zgłoszeń.

W rozgrywkach Wojewódzkiego Pucharu Polski biorą udział obligatoryjnie drużyny III Ligi, forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej oraz chętne drużyny z A Klasy, B Klasy i niezrzeszone. Na początku rywalizują ze sobą drużyny z Klasy Okręgowej i klas niższych, następnie dochodzą drużyny forBET IV Ligi – są to 2-3 rundy, które odbywają się pod koniec lipca w weekendy. Następnie pod koniec sierpnia rozgrywana jest jedna runda w środę, gdy można jeszcze grać o godz. 17:00. W obecnym sezonie następna runda była rozgrywana 11 listopada w dzień wolny od pracy, a kolejna zaplanowana jest na weekend poprzedzający start rozgrywek forBET IV Ligi. Wtedy, na etapie ćwierćfinału do rywalizacji dołączają drużyny III-ligowe i kolejne mecze rozgrywane są już w środy. Finał odbywa się albo na początku albo pod koniec czerwca.

Mecze ligowe rozgrywane są zwykle w weekendy, tzn. w Klasie Okręgowej, A Klasie i B Klasie wszystkie mecze rozgrywane są w weekendy, a w forBET IV Lidze za wyjątkiem jednej kolejki rundy jesiennej i jednej kolejki rundy wiosennej, które rozgrywane są w środy. Klub gospodarza wybiera czy mecz rozgrywany jest w sobotę, czy w niedzielę i wskazuje godzinę jego rozpoczęcia. Zespół gości musi się do tego dostosować. Mecze prowadzone są przez sędziów związkowych. W forBET IV Lidze jest to 3 sędziów (główny i dwóch asystentów), a w B Klasie jeden sędzia (główny). W A Klasie założenie jest takie, aby na każdym meczu było po 3 sędziów. Nie zawsze się to jednak udaje, gdyż brakuje sędziów. Coraz więcej drużyn rozgrywa swoje mecze w soboty i w te dni na A Klasie może być jeden lub dwóch sędziów. W niedziele raczej zawsze jest pełna obsada 3 sędziów. Za sędziowanie meczów wynagrodzenie sędziom wypłacają kluby, zgodnie ze stawkami określonymi w tabeli zatwierdzanej przez Zarząd WMZPN.

Prawie wszystkie mecze odbywają się przy świetle dziennym, dlatego im bliżej zimy, tym o wcześniejszej godzinie trzeba rozgrywać mecze. Latem rozpoczynają się zwykle o 17:00, a w listopadzie już o 13:00. Tylko niektóre boiska w naszym województwie są oświetlone, a z tych z kolei jedynie pojedyncze spełniają regulaminowy wymóg natężenie oświetlenia do rozgrywania meczów, który wynosi minimum 500 luxów.

A Klasa i B Klasa zwykle kończą rundę jesienną z końcem października. W forBET IV Lidze i Klasie Okręgowej ostatnie mecze rundy jesiennej rozgrywane są na początku listopada, a następnie ze względu na wczesnowiosenne problemy z boiskami, w listopadzie rozgrywane są jeszcze awansem dwie kolejki z rundy wiosennej. Ramowy kalendarz rundy jesiennej obecnego sezonu można zobaczyć -> tutaj, a poprzedniego sezonu -> tutaj.

Po zakończeniu rundy jesiennej następuje przerwa zimowa. Duża część zawodników gra w tym czasie w swoich miejscowościach lub w najbliższej okolicy w ligach halowych organizowanych zwykle przez lokalne Ośrodki Sportu i Rekreacji. W tym czasie WMZPN nie organizuje rozgrywek dla seniorów. Jedyną rozgrywką dla seniorów organizowaną w tym czasie przez Związek jest Wojewódzki Puchar Polski w Futsalu, ale bierze w nim udział jedynie kilka drużyn.

Drużyny uczestniczące w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej, A Klasie i B Klasie na początku nowego roku zwykle wracają do treningów i rozgrywają mecze sparingowe. Im wyższa liga, tym zwykle szybciej taki powrót do zajęć następuje.

W przerwie zimowej drużyny mają możliwość dokonywania transferów zawodników między klubami. Taka możliwość trwa do rozpoczęcia rundy wiosennej w rozgrywce, w której uczestniczy klub pozyskujący. Główny okresem transferowym jest przerwa letnia, gdyż zawodnicy zwykle związują się z klubem na cały sezon i wtedy mogą zmienić klub bez zgody dotychczasowego klubu. Zimą na taki transfer musi się zgodzić zarówno klub pozyskujący, jak i odstępujący.

Runda wiosenna w forBET IV Lidze i Klasie Okręgowej rozpoczyna się zwykle pod koniec marca, natomiast w A Klasie i B Klasie na początku kwietnia. Rozgrywki wszystkich lig trwają do ok. 20 czerwca, po czym pod koniec czerwca niektóre drużyny rozgrywają jeszcze mecze barażowe o awans bądź o utrzymanie. Ramowy kalendarz rundy wiosennej obecnego sezonu można zobaczyć -> tutaj, a poprzedniego -> tutaj.

Po rozegraniu wszystkich meczów ligowych następują awanse i spadki. Zwycięzca forBET IV Ligi awansuje na szczebel międzywojewódzki do III Ligi. Zwycięzcy swoich grup w Klasie Okręgowej i A Klasie awansują odpowiednio do forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej. Z B Klasy do A Klasy awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Liczba spadków jest zmienna i zależy od tego, czy z III ligi spadną drużyny z naszego województwa, gdyż te drużyny trafiają do forBET IV Ligi. Zakładając brak spadków naszych drużyn z III ligi, przy standardowej liczebności lig, tj. forBET IV Liga – 16 drużyn, Klasa Okręgowa – 2 grupy po 16 drużyn, A Klasa – 4 grupy po 12 drużyn, mamy co sezon następującą liczbę spadków: z forBET IV Ligi 1 drużyna, z każdej grupy Klasy Okręgowej 1-2 drużyny, z każdej grupy A Klasy 1-2 drużyny. Ponadto wicemistrzowie swoich grup w Klasie Okręgowej i A Klasie mają możliwość awansu i rozgrywają w tym celu mecze barażowe z kolejnymi od dołu tabeli drużynami z miejsc nie spadkowych odpowiednio z forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej. Kto wygrywa baraż mam miejsce w wyższej klasie rozgrywkowej, kto przegrywa zaczyna nowy sezon w niższej klasie rozgrywkowej. Baraże zwykle rozgrywane są w formie dwumeczu: mecz i rewanż.

Przełom czerwca i lipca to dla większości krótka przerwa urlopowa przed rozpoczęciem nowego sezonu. W połowie lipca drużyny wracają już do treningów, aby przygotować się do nowego sezonu. W tym okresie można transferować zawodników – zwykle bez zgody dotychczasowego klubu, bo większość zawodników związuje się z klubami do 30 czerwca i 1 lipca są już zawodnikami wolnymi. Okienko transferowe trwa do końca sierpnia, więc można transferować zawodników nawet po zagraniu kilku pierwszych meczów (wtedy wymagana jest zgoda obu klubów). Transfery obarczone są opłatami zarówno do klubu odstępującego (ekwiwalent za wyszkolenie), jak i do związku wojewódzkiego. Opłaty mają na celu z jednej strony wynagrodzić klub odstępujący za szkolenie danego zawodnika, a z drugiej mają prowadzić do takiej sytuacji, aby kluby miały większą motywację szkolić swoich zawodników niż pozyskiwać już wyszkolonych zawodników z innych klubów.

W rozgrywkach seniorskich zwracamy uwagę na szkolenie przez kluby dzieci i młodzieży oraz wprowadzanie młodych zawodników do piłki seniorskiej. W każdym meczu forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej w każdej drużynie przez cały mecz na boisku musi być minimum dwóch młodzieżowców, a w A Klasie przynajmniej jeden. W rozgrywkach seniorskich mogą brać udział zawodnicy od ukończenia 16 roku życia, a za zgodą rodziców i lekarza, nawet od ukończenia 15 roku życia. W forBET IV Lidze i w Klasie Okręgowej wprowadzony został program Pro Junior System. Na koniec sezonu drużyny, których zawodnicy do 19 roku życia rozegrali najwięcej minut w rozgrywkach seniorskich otrzymują premie finansowe. Pula nagród w forBET IV Lidze to 100 000 zł, a w Klasie Okręgowej 30 000 zł.

Ponadto każdy klub wystawiający drużynę do rozgrywek seniorów forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej lub A Klasy musi zgłosić do rozgrywek młodzieżowych i dziecięcych odpowiednią liczbę drużyn. W forBET IV Lidze są to minimum 3 drużyny (2 na dużym boisku, 1 na małym), w Klasie Okręgowej 2 drużyny (1 na dużym boisku, 1 na małym), a w A Klasie 1 drużyna (wystarczy na małym boisku).

W rozgrywkach seniorskich zwracamy również uwagę na jakość szkolenia, w związku z czym wymagamy, aby drużyny były prowadzone przez trenerów z odpowiednią licencją. W forBET IV Lidze jest to UEFA A, w Klasie Okręgowej UEFA B, a w A Klasie i B Klasie UEFA C lub GRASSROOTS C.

Ponadto dla bezpieczeństwa zawodników na każdym meczu musi być obecna opieka medyczna (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka lub co najmniej osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy i posiadająca odpowiedni dokument).

Przez przepisy PZPN regulowana jest też gra zawodników – cudzoziemców. Tych z obszaru Unii Europejskiej można potwierdzać i uprawniać bez ograniczeń. Natomiast w przypadku zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej są już ograniczenia. W danej drużynie w czasie meczu na boisku może być tylko jeden taki zawodnik. Do tego w klubie pierwszy zawodnik – cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony jako amator, każdy kolejny musi już być potwierdzany jako profesjonalista.

W celu uczestnictwa w rozgrywkach seniorskich, oprócz powyżej opisanych wymogów, kluby muszą spełnić szereg warunków organizacyjnych, finansowych i insfrastrukturalnych narzuconych przez PZPN, które określone są w “Przepisach licencyjnych dla klubów IV ligi i klas niższych” (zobacz przepisy licencyjne) oraz w uchwale Zarządu WMZPN doprecyzowującej niektóre z wymagań na terenie naszego województwa (zobacz uchwałę). W szczególności muszą posiadać stabilność finansową, odpowiednie boisko, szatnie i miejsca dla kibiców oraz niezbędny personel.

Wszyscy zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach seniorskich muszą być zarejestrowani w systemie Extranet, potwierdzeni w swoich klubach i uprawnieni do gry w konkretnych drużynach. W tym celu na początku swojej przygody z piłką wypełniają formularz rejestracyjny, który klub następnie przekazuje do związku wojewódzkiego. Następnie przed każdym nowym sezonem podpisują w klubie deklarację gry amatora, którą klub przesyła do związku wojewódzkiego, aby uprawnić zawodnika do gry na dany sezon w konkretnej drużynie. Większość działań związanych z potwierdzaniem i uprawnianiem zawodników odbywa się przez Internet w systemie Extranet. Przed każdym meczem drużyny wypełniają składy meczowe w systemie Extranet, a po meczu sędzia sporządza sprawozdanie. Dzięki temu wyniki poszczególnych meczów oraz informacje o tym kto w nich grał, kto strzelił bramki i kto otrzymał kartki są dostępnie na stronie wmzpn.pl i laczynaspilka.pl.

Po każdej ligowej kolejce Komisja Rozgrywek WMZPN weryfikuje mecze, tzn. stwierdza czy wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, a następnie zatwierdza wynik z boiska lub orzeka o walkowerze, jeśli doszło do nieprawidłowości. Sprawozdania meczowe analizuje również Komisja Dyscyplinarna WMZPN, która orzeka o karach. Po 4, 8, 12 i każdej kolejnej żółtej kartce otrzymanej w danym sezonie zawodnik nie może grać w kolejnym meczu, a po 3, 6, 9 i następnych zostaje ukarany karą finansową. Natomiast za czerwoną kartkę zawodnik pauzuje w zależności od ciężaru przewinienia. Standardowo są to 2 mecze, zwykle faul w walce o piłkę. Jeśli była to tzw. “akcja ratunkowa” (pozbawienie drużyny przeciwnej bramki lub realnej szansy zdobycia bramki) jest to 1 mecz. Cięższe przypadki karane są minimum 3 meczami dyskwalifikacji.

Szczegółowe regulacje dotyczące rozgrywek seniorskich opisane są w Regulaminie Rozgrywek Mistrzowskich WMZPN (zobacz aktualny regulamin).

POMYSŁY – JAK MOGŁOBY BYĆ?

W rozgrywkach seniorskich system rozgrywek jest w miarę ustabilizowany. Jak pokazuje historia wszelkie próby odejścia od tradycyjnej ligi, z czasem kończą się powrotem do tej koncepcji. Obecnie dzieje się tak w Ekstraklasie, która po kilku latach podziału na rundę zasadniczą, a następnie na grupę mistrzowską i spadkową, od sezonu 2021/22 wraca do formuły tradycyjnej ligi. Wydaje się więc, że jeżeli chodzi o system rozgrywek, to w forBET IV Lidze, Klasie Okręgowej, A Klasie i B Klasie nie ma co zmieniać. Nikt zresztą nie zgłaszał w ostatnim czasie takich postulatów.

Co można zatem zmienić? Co rok powraca temat liczby drużyn w A Klasie. Obecnie są to 4 grupy po 12 drużyn w każdej. Część klubów chciałaby więcej grania i postuluje, aby w każdej grupie było po 14 drużyn. Dla innych to za dużo terminów i za duże koszty, więc wolą pozostać przy 12 drużynach. Czasami pojawia się również pomysł zredukowania liczby grup A Klasy z 4 do 3. Biorąc pod uwagę grudniowe zdalne spotkania WMZPN z klubami, to trudną wyciągać z nich w tym zakresie daleko idące wnioski, gdyż uczestniczyło w nich mało klubów A Klasy i B Klasy, których ten temat w największym stopniu dotyczy. Więcej drużyn w A Klasie to automatycznie mniej drużyn w i tak już mało licznej B Klasie. Temat jednak jest i liczymy na to, że kluby A Klasy i B Klasy zabiorą w tym względzie głos.

Patrząc na liczbę drużyn w B Klasie należałoby się zastanowić co zrobić, aby tych drużyn było więcej. W wielu miejscowościach problemem może być skompletowanie 11 zawodników lub dysponowanie pełnowymiarowym boiskiem. Być może należałoby dla najmniejszych miejscowości stworzyć C Klasę, w której grano by na orlikach po 5 zawodników.

Pojawiają się również postulaty dotyczące Wojewódzkiego Pucharu Polski, aby drużyny III-ligowe rozpoczynały swój udział na wcześniejszym etapie. Obecnie przystępują do rywalizacji dopiero w rundzie wiosennej. W kwestii Wojewódzkiego Pucharu Polski należy rozważyć również dlaczego do rywalizacji zgłasza się nie dużo klubów A Klasy i B Klasy. W A Klasie jest to 1/2, a w B Klasie tylko 1/3.

Zastanowić się należy również na terminami rozgrywania meczów tak, aby na meczach A Klasy była pełna obsada 3 sędziów. Był wstępny pomysł, aby obligatoryjnie mecze A Klasy i B Klasy rozgrywać w niedziele. Grudniowe zdalne spotkania z klubami pokazały jednak, że duża część drużyn chce rozgrywać swoje mecze w soboty i ciężko to będzie zmienić. Dlatego trzeba szukać w tym względzie innych rozwiązań. Padł pomysł, aby mecze młodzieżowe (szczególnie te między drużynami z najbliższej okolicy) rozpoczynać nawet o godz. 9:00, a nie jak obecnie o 11:00, aby sędziowie mogli pojechać tego samego dnia na jeszcze jeden albo nawet dwa mecze. Pomocne byłoby też dopuszczenie meczów przy sztucznym oświetleniu o natężeniu poniżej 500 luxów. Z praktyki wiadomo, że również mniejsze natężenie może być wystarczające. Obiektów z takim oświetleniem jest coraz więcej, więc mecze mogłyby się tam odbywać również po zachodzie słońca. Do momentu pełnego rozwiązania problemu obsad sędziowskich na meczach A Klasy sugerujemy, aby każdy z klubów wybrał 2-3 ważniejsze dla siebie mecze (np. derbowe, o awans, o utrzymanie) i spróbował zorganizować je w niedzielę – wtedy będzie gwarancja, że przyjedzie 3 sędziów i to prawdopodobnie z wyższej ligi.

Odwieczny dylemat dotyczy tego czy w forBET IV Lidze i Klasie Okręgowej rozgrywać w listopadzie awansem jedną lub dwie kolejki z rundy wiosennej. Mecze rozgrywane są awansem, gdyż nawet późną jesienią boiska nadają się do gry, a wczesną wiosną zwykle jest z tym duży problem. Z drugiej strony drużyny, które nie są w najwyższej formie wolałyby rozgrywać te mecze dopiero po przerwie zimowej i zwianym z niąokienku transferowym. W rozwiązaniu problemu pomogłoby, gdyby kluby forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej dysponowały boiskami ze sztuczną nawierzchnią. Tych jest w naszym województwie coraz więcej, ale nadal niewystarczająco aby rozegrać na nich pierwsze wiosenne kolejki forBET IV Ligi i Klasy Okręgowej.

Do dyskusji jest również przerwa zimowa. Czy w niej WMZPN powinien organizować dla seniorów rozgrywki halowe? W tym roku, gdy ze względu na pandemię COVID-19 nie ruszyły lokalne ligi halowe w wielu miejscowościach, do Wojewódzkiego Pucharu Polski w Futsalu zgłosiło się dużo więcej drużyn niż zwykle i rywalizacja była na prawdę ciekawa. A może zorganizować rozgrywki zimowe na dużych, sztucznych boiskach? Np. Zimowy Puchar dla każdej klasy rozgrywkowej osobno. Byłoby to jednocześnie wypełnienie przerwy zimowej i naturalne przygotowanie do rundy wiosennej.

Jeżeli chodzi o awanse i spadki po sezonie, to przez ostatnie lata udało się wypracować na tyle dobry system, że ligi są ciekawe do końca. W każdej lidze po kilka drużyn walczy o awans i po kilka musi bronić się przez spadkiem. Z Klasy Okręgowej i A Klasy mistrzowie grup awansują bezpośrednio, a drugie zespoły mają szansę uzyskać awans w barażach. Z każdej grupy B Klasy bezpośredni awans uzyskują po 2 drużyny. Przy braku spadków z III Ligi powoduje to 1 bezpośredni spadek z forBET IV Ligi oraz po 1-2 bezpośrednie spadki z każdej grupy Klasy Okręgowej i A Klasy, co jest rozsądnym rozwiązaniem.

Pochylić się można również nad szkoleniem przez kluby seniorskie dzieci i młodzieży. Zarząd WMZPN zdaje sobie sprawę, że utrzymanie limitu młodzieżowców na boisku oraz limitu drużyn młodzieżowych jest dla klubów wysiłkiem, ale jest to niezbędne z punktu widzenia przetrwania klubów i rozgrywek w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli nie będziemy szkolić dzieci i młodzieży, to z czasem kluby seniorskie przestaną istnieć, gdyż nie będzie skąd pozyskać nowych zawodników, gdy obecni przejdą na piłkarską emeryturę.

PYTANIA WPROWADZAJĄCE DO DYSKUSJI

 1. Czy system rozgrywek w ligach seniorskich jest odpowiedni?
 2. Czy liczba grup i drużyn w poszczególnych klasach rozgrywkowych seniorów jest odpowiednia?
 3. Czy system awansów i spadków w rozgrywkach seniorskich jest odpowiedni?
 4. Jak zwiększyć liczbę drużyn w B Klasie?
 5. Może zrobić C Klasę dla drużyn z najmniejszych miejscowości, w której graliby na orlikach w 5 osobowych składach?
 6. Czy drużyny III-ligowe powinny wcześniej niż obecnie zaczynać rywalizację w Wojewódzkich Pucharze Polski?
 7. Co zrobić, aby więcej drużyn z A Klasy i B Klasy uczestniczyło w Wojewódzkim Pucharze Polski?
 8. Co zrobić, aby na meczach A Klasy była pełna obsada sędziowska, tj. 3 sędziów?
 9. Czy należy wprowadzić możliwość rozgrywania meczów przy niższym poziomie natężeniu oświetlenia niż 500 luxów?
 10. Czy w forBET IV Lidze i Klasie Okręgowej rozgrywać awansem w listopadzie jedną lub dwie kolejki z rundy wiosennej?
 11. Czy w przerwie zimowej WMZPN powinien organizować rozgrywki halowe dla seniorów? A może rozgrywki na pełnowymiarowych, sztucznych boiskach?
 12. Jak zapewnić stały dopływ nowych zawodników do rozgrywek seniorskich? Czy stosowane w tym zakresie limity młodzieżowców na boisku i drużyn młodzieżowych w klubie są właściwe?
 13. Czy są jeszcze jakieś kwestie dotyczące rozgrywek seniorskich, które nie zostały poruszone w tym artykule, a należałoby się nimi zająć?

DYSKUSJA W FORMIE SPOTKANIA ON-LINE

Zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w czwartek 14 stycznia o godz. 19:00 i w piątek 15 stycznia o godz. 11:00. Dlaczego 2 terminy? Aby było Państwu łatwiej wziąć udział w spotkaniu. Jeden z nich wieczorny, o godz. 19:00, dla tych, którzy ze względu na pracę lub inne obowiązki nie dadzą rady spotkać się wcześniej. Drugi o godz. 11:00, dla tych którym wygodniej spotkać się w ciągu dnia.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

Przed udziałem w spotkaniu prosimy zapoznać się z powyższym tekstem oraz wskazanymi materiałami zewnętrznymi, spróbować odpowiedzieć na zadane pytania i przeanalizować swoje doświadczenie w tym zakresie. Można również porozmawiać z innymi osobami w klubie, aby wypracować stanowisko całego klubu i przedstawić je na spotkaniu.

Zachęcamy do dyskusji.

W razie pytań prosimy o kontakt z Markiem Łukiewskim, e-mail: marek.lukiewski@wmzpn.pl, tel. 667-737-311.