Temat do dyskusji – rozgrywki dziecięce

Na naszej stronie internetowej rozpoczynamy nowy cykl artykułów pod tytułem “Temat do dyskusji”. “Bohaterem” każdego artykułu będzie inne zagadnienie dotyczące naszego środowiska piłkarskiego. Na pierwszy rzut idą rozgrywki dziecięce, tzn. rozgrywki skrzatów (U7 i U6), żaków (U9 i U8) i orlików (U11 i U10).

Pomysł zorganizowania konsultacji dotyczących poszczególnych zagadnień powstał podczas grudniowych spotkań on-line z klubami. W pierwszej kolejności, oprócz rozgrywek dziecięcych, będziemy rozmawiać również o rozgrywkach młodzieżowych i rozgrywkach seniorskich. Konsultacje będą polegać na tym, że na stronie internetowej wmzpn.pl w artykule z cyklu “Temat do dyskusji” będziemy przedstawiać dane zagadnienie – analizę i ocenę tego jak jest, ewentualne propozycje zmian i szereg pytań wprowadzających do dyskusji. Następnie każdy będzie mógł uczestniczyć w dyskusji, która zostanie przeprowadzona w formie spotkania on-line w aplikacji “Zoom”. Wnioski ze spotkań będą przedstawiane Zarządowi WMZPN, który w każdym z tematów będzie podejmował wiążące decyzje.

Pierwszy temat to rozgrywki dziecięce. Poniżej przedstawiamy analizę zagadnienia oraz zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w środę 13 stycznia o godz. 19:00 i w czwartek 14 stycznia o godz. 11:00. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

ANALIZA – JAK JEST?

W rozgrywkach żaków (U9 i U8) i orlików (U11 i U10) istnieją rozgrywki zielone (bardziej zaawansowane sportowo i organizacyjnie) i rozgrywki niebieskie (mniej zaawansowane sportowo i organizacyjnie).

O udziale w rozgrywkach zielonych decydują wyniki z poprzedniej rundy rozgrywkowej oraz deklaracja trenera o poziomie zaawansowania jego drużyny. Uczestniczy w nich zwykle do 48 drużyn (do 8 grup terytorialnych po 5-6 drużyn). Pozostałe drużyny (ok. 100 drużyn) uczestniczą w rozgrywkach niebieskich w podziale na grupy terytorialne po 3-4 drużyny . Rozgrywki odbywają się w formie turniejowej. Najpierw przez 4 kolejne tygodnie w każdej z powyższych grup odbywają się po 4 turnieje – “faza grupowa”. Drużyny grają systemem każdy z każdym. Turnieje zielone rozgrywane są zwykle w niedziele rano, a niebieskie w poniedziałki po południu. W turniejach zielonych gra toczy się równolegle na dwóch boiskach (wyrysowane w poprzek dużego boiska), a w niebieskich na jednym, zwykle na “Orliku”. W turniejach zielonych są sędziowie związkowi, a w niebieskich sędziują trenerzy. Wymagana jest rejestracja zawodników w systemie Extranet i uprawnienie ich do konkretnej rozgrywki, a także wypełnianie na każdym turnieju druku ze składem zespołu. Wyniki meczów wprowadzane są do systemu Extranet i można je śledzić na stronie wmzpn.pl i laczynaspilka.pl.

Po 4 turniejach “fazy grupowej” następuje tydzień przerwy i przechodzimy do “fazy pucharowej”. Następują przeszeregowania w rozgrywkach, aby zapewnić rywalizację na zbliżonym poziomie sportowym. W rozgrywek zielonych pierwsze 3 drużyny na 6 drużyn w grupie awansują do regionalnego turnieju półfinałowego zielonego . Pozostałe 3 drużyny awansują do regionalnego turnieju półfinałowego niebieskiego . Z rozgrywek niebieskich do regionalnego turnieju półfinałowego niebieskiego awansują 3 drużyny na 4 drużyny w grupie. Ostatnie drużyny z rozgrywek niebieskich kończą rywalizację na tym etapie.

Regionalne turnieje półfinałowe zielone rozgrywane są w niedziele (w skali województwa odbywają się 4 takie turnieje). W każdym z nich uczestniczy po 6 drużyn. Drużyny grają systemem każdy z każdym. Gra toczy się równolegle na dwóch boiskach (wyrysowane w poprzek dużego boiska). Mecze sędziują sędziowie związkowi. Po 3 najlepsze drużyny z każdego turnieju awansują do regionalnego turnieju finałowego zielonego (w skali województwa odbywają się 2 takie turnieje). Pozostałe 3 drużyny kończą rywalizację na tym etapie.

Regionalne turnieje półfinałowe niebieskie rozgrywane są w niedziele (w skali województwa odbywa się 18 takich turniejów). W każdym z nich uczestniczy po 6 drużyn. Drużyny grają systemem każdy z każdym. Gra toczy się równolegle na dwóch boiskach (wyrysowane w poprzek dużego boiska). Mecze sędziują sędziowie związkowi. Po 3 najlepsze drużyny z każdego turnieju awansują do regionalnego turnieju finałowego niebieskiego (w skali województwa odbywa się 9 takich turniejów). Pozostałe 3 drużyny kończą rywalizację na tym etapie.

Po regionalnych turniejach półfinałowych następuje tydzień przerwy. Następnie rozgrywane są turnieje finałowe, kończące rozgrywki w danej rundzie. Jesienią rozgrywki trwają przez wrzesień i październik, a wiosną od końca kwietnia, przez maj, do połowy czerwca.

Szerzej o systemie rozgrywek orlików i żaków można poczytać w komunikatach organizacyjnych tych rozgrywek. Komunikaty z jesieni można pobrać na stronie: http://wmzpn.pl/?p=16529

Powyższy system został opracowany wspólnie ze środowiskiem piłkarskim naszego województwa, na podstawie praktycznych doświadczeń z poprzednich sezonów i funkcjonuje w tej formie od jesieni 2018 roku. Celem takiej organizacji rozgrywek było zapewnienie drużynom gry z drużynami będącymi na podobnym poziomie sportowym, na podstawie aktualnych wyników sportowych. Jednocześnie presję wyniku ograniczono dużą liczbą awansów. Z każdej grupy do kolejnego etapu awansuje przynajmniej połowa drużyn, a te zajmujące niższe miejsca mają zagwarantowane dalsze granie z podobnymi sobie drużynami.

Rozgrywki skrzatów (U7 i U6) organizowane są natomiast w formie turniejów halowych – jeden turniej w listopadzie, drugi w marcu. Równolegle odbywa się ok 7 turniejów w różnych częściach naszego województwa, w których uczestniczy po kilka, kilkanaście drużyn. W sumie w skali województwa w tych rozgrywkach uczestniczy 80-90 drużyn. Hale dzielone są z reguły na 2 boiska, dzieciaki grają systemem każdy z każdym w grupie, bez jakichkolwiek wyników i tabel.

POMYSŁY – JAK MOGŁOBY BYĆ?

W Polsce coraz częściej mówi się o tym, że rozgrywki w najmłodszych kategoriach wiekowych powinny być prowadzone w formie turniejów bez wyników i awansów do kolejnych faz. Ostatnio sprawą zajmował się Zarząd PZPN, na którym została przedstawiona następująca prezentacja multimedialna: -> pobierz prezentację. Rozgrywki dla dzieci bez wyników i tabel odbywają się już w Zachodniopomorskim ZPN, który jako pierwszy w Polsce wdrożył takie rozwiązanie. Projekt nosi nazwę “Pierwsza piłka” i opisany jest w następującej prezentacji: -> pobierz prezentację. Szerzej można o nim poczytać również na stronie ZZPN -> przejdź na stronę.

Według prezentacji przedstawionej na Zarządzie PZPN:

“Likwidacja rozgrywek ligowych dzieci i zastąpienie ich turniejami oraz spotkaniami towarzyskimi, to szansa na urozmaicenie rywalizacji i zrównanie poziomów konfrontujących się drużyn. To także możliwość zmiany mentalności trenerów i rodziców, prowadząca do zmiany sposobu gry na bardziej otwarty, kreatywny co spowoduje, że w rozgrywki ligowe (U12) będą wchodzić zawodnicy o wyższych umiejętnościach indywidualnych i co bardzo ważne o wyższej samoocenie i pewności siebie.

Sport oczywiście łączy się z presją, ale na etapie dorastania, kiedy dziecko dopiero kształtuje swój charakter zbyt wczesne narzucanie jej zamiast hartować młodego człowieka w większości przypadków powoduje odwrócenie się od sportu, osłabianie pewności siebie i zabijanie kreatywności.

Według badań naukowych, kreatywność człowieka spada wraz z wiekiem, na skutek ograniczeń, zasad, nakazów stawianych przez dorosłych młodemu człowiekowi.

Dzięki reorganizacji rozgrywek mamy szansę – oprócz poprawy aspektów szkoleniowych – spowodować, że weekend będzie się wszystkim kojarzył z miło spędzonym czasem na świeżym powietrzu, fajnymi meczami i zdrową rywalizacją. A dotychczasowe doświadczenia pokazują, że walka o ligowe punkty czy miejsce w tabeli nie wpływają pozytywnie na rozwój zawodników, a przy tym stymulują także negatywne zjawiska (np. naganne zachowanie rodziców i trenerów w stosunku do arbitrów).”

Obszerny artykuł odnoszący się do zaproponowanej przez PZPN reformy pojawił się na portalu Weszło Junior. Zachęcamy do zapoznania się jego treścią: https://junior.weszlo.com/2020/12/16/srodowisko-szkoleniowe-w-ostrych-slowach-o-planowanej-reformie-pzpn-u/

PYTANIA WPROWADZAJĄCE DO DYSKUSJI

 1. Czy obecny system rozgrywek dziecięcych jest dobry, czy należy go jednak zmodyfikować?
 2. Jakie elementy tego systemu wymagają zmiany i jak je zmienić?
 3. Jak powinien wyglądać system rozgrywek dziecięcych w naszym województwie?
 4. Czy obecny system rozgrywek powoduje presję gry na wynik? Jeśli tak, to jakie elementy tego systemu w największym stopniu generują presję?
 5. Do czego prowadzi presja gry na wynik w drużynach dziecięcych?
 6. Czy obecny system rozgrywek powoduje to, że trenerzy robią mało zmian zawodników, nie rotują na pozycjach, ograniczają kreatywność i dostosowują taktykę pod wynik?
 7. Czy obecny system rozgrywek powoduje to, że rodzice wywierają presję na arbitrze, trenerze i dzieciach oraz w trakcie turnieju są jedynie biernymi uczestnikami?
 8. Czy obecny system rozgrywek powoduje to, że zawodnicy grają zachowawczo, czują presję otoczenia, kalkulują i ostatecznie zniechęcają się do sportu?
 9. Jak można ograniczać presję gry na wynik? Czy da się jej zupełnie uniknąć?
 10. Czy w praktyce da się w turnieju/meczu zapomnieć o wyniku i nie zwracać zupełnie na niego uwagi?
 11. Czy odejście od wyników automatycznie zdejmie presję z zawodników, trenerów, rodziców i działaczy oraz automatycznie spowoduje że nagle zmienią swoje podejście?
 12. Czy po odejściu od wyników trenerzy automatycznie pozwolą grać wszystkim zawodnikom, wprowadzą wymienność pozycji, zachęcą do ryzyka i dostosują taktykę pod grę ofensywną?
 13. Czy po odejściu od wyników trenerzy automatycznie będą dobrze się bawić, oklaskiwać oba zespoły, dopingować swoje dzieci i aktywnie włączą się w organizację turniejów?
 14. Jeżeli odejdziemy od wyników, to w jaki sposób dobierać drużyny do poszczególnych grup/turniejów, aby zagwarantować rywalizację na zbliżonym poziomie sportowym?
 15. Jeżeli odejdziemy od wyników, to w jaki sposób utworzyć ligi młodzika młodszego D2 (U12) po przejściu zawodników z orlika E1 (U11)? Ranking, jak proponuje PZPN? Może cykl turniejów eliminacyjnych przed tym pierwszym sezonem, które wyłonią drużyny do Ekstraklasy, I i II ligi młodzika młodszego? Może inne rozwiązanie?
 16. Czy po odejściu od wyników zawodnicy automatycznie staną się kreatywni i odważni, będą grać o zwycięstwo i nie zniechęcą się do piłki?
 17. W jakich terminach (miesiącach) oraz w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach powinny odbywać się rozgrywki dziecięce?
 18. Jakie powinny być wymagania organizacyjne organizacji turniejów?
 19. Jakie powinny być formalności związane z udziałem w rozgrywkach (np. rejestracja, uprawnianie, składy turniejowe, wysyłanie wyników i sprawozdań), a na ile powinny być to rozgrywki niesformalizowane?
 20. Czy mecze powinni sędziować sędziowie związkowi, czy trenerzy?
 21. W jaki sposób oceniać poziom sportowy zawodnika i zmianę tego poziomu w czasie? Jakie kryteria przyjąć?
 22. W jaki sposób oceniać pracę trenera? Jakie kryteria przyjąć?
 23. Jak zapewnić zawodnikom szansę na właściwy rozwój?
 24. Jak powinna przebiegać ścieżka rozwoju młodego zawodnika z małej miejscowości? Do kiedy powinien zostać w swoim “rodzinnym” klubie, a kiedy powinien przejść do większego ośrodka?
 25. Jak doceniać dobrą pracę trenerów z mniejszych ośrodków?
 26. Czy są jeszcze jakieś kwestie dotyczące rozgrywek dziecięcych, które nie zostały poruszone w tym artykule, a należałoby się nimi zająć?

DYSKUSJA W FORMIE SPOTKANIA ON-LINE

Zachęcamy do udziału w dyskusji w formie spotkań on-line, które odbędą się w środę 13 stycznia o godz. 19:00 i w czwartek 14 stycznia o godz. 11:00. Dlaczego 2 terminy? Aby było Państwu łatwiej wziąć udział w spotkaniu. Jeden z nich wieczorny, o godz. 19:00, dla tych, którzy ze względu na pracę lub inne obowiązki nie dadzą rady spotkać się wcześniej. Drugi o godz. 11:00, dla tych którym wygodniej spotkać się w ciągu dnia.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy się najpierw zarejestrować wypełniając poniższy formularz:

Wypełnij formularz – PRZEJDŹ

Po zweryfikowaniu zgłoszenia, na podany przez zgłaszającego adres e-mail zostanie wysłana instrukcja oraz link umożliwiający udział w spotkaniu.

Przed udziałem w spotkaniu prosimy zapoznać się z powyższym tekstem oraz wskazanymi materiałami zewnętrznymi, spróbować odpowiedzieć na zadane pytania i przeanalizować swoje doświadczenie w tym zakresie. Można również porozmawiać z innymi osobami w klubie, aby wypracować stanowisko całego klubu i przedstawić je na spotkaniu.

Zachęcamy do dyskusji.

W razie pytań prosimy o kontakt z Markiem Łukiewskim, e-mail: marek.lukiewski@wmzpn.pl, tel. 667-737-311.