Rok inny niż wszystkie poprzednie, czyli piłkarskie podsumowanie 2020 roku

Rok 2020 już za nami, więc przygotowaliśmy obszerne podsumowanie tego, co się w nim wydarzyło, a wydarzyło się dużo. Nikogo nie trzeba przekonywać, że był to rok inny niż wszystkie poprzednie. Zapraszamy do lektury.

Rok 2020 rozpoczął się tak jak zwykle – po świątecznej przerwie kluby wróciły do treningów i rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej. Na początku stycznia tradycyjnie odbyły się finały halowych rozgrywek Młodzików, Orlików i Żaków w sześciu rocznikach. Następnie sędziowie już po raz jedenasty spotkali się na charytatywnym Olsztyńskim Turnieju Sędziów im. Alojzego Jarguza, podczas którego zebrali 18 tys. zł na Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Nasze drużyny z powodzeniem radziły sobie w Polsce w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach futsalowych. Daga Sport Korsze, zwycięzca Wojewódzkiego Pucharu Polski w Futsalu, pokonał Malwe Łódź (1/32 finału), następnie KS Gniezno (1/16 finału) i w 1/8 finału musiał uznać wyższość naszego futsalowego ekstraklasowca – KS Constract Lubawa.  Drużyna Orlików AS Stomil Olsztyn zdobyła w tym czasie III miejsce w Turnieju Finałowym o Puchar Prezesa PZPN U-11, a w kategorii U-14 organizatorem Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski był KS Constract Lubawa, który doszedł do ćwierćfinałów. Tradycyjnie, na przełomie lutego i marca w Barcianach i Korszach odbyły się Mistrzostwa Województwa w Futsalu.

Młodzieżowe reprezentacje województwa chłopców i dziewcząt rozpoczęły przygotowania do rundy wiosennej, a wybrani przez Polski Związek Piłki Nożnej najlepsi zawodnicy z roczników 2006 i 2007 oraz najlepsze zawodniczki z roczników 2006, 2007 i 2008 uczestniczyli w Bydgoszczy w Zimowej Akademii Młodych Orłów. Swoje zajęcia po świątecznej przerwie rozpoczęły też Akademie Młodych Orłów w Olsztynie i w Ełku, Mobilna Akademia Młodych Orłów prowadząca szkolenia we wszystkich powiatach naszego województwa, a także Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego, który funkcjonuje przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Początek roku to również SKRZAT CUP, czyli halowe zimowe rozgrywki dla dzieci U-6 i U-7. Wzięło w nich udział ponad 80 drużyn, które rozegrały w sumie 11 turniejów w 7 miejscowościach.

Zima to tradycyjnie doskonały okres na zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji – w tym czasie odbywa się najwięcej szkoleń i kursów. W styczniu zakończyliśmy kurs trenerski Grassroots C w Ełku, a w lutym Grassroots C w Olsztynie. Następnie ogłosiliśmy nabór na kolejne kursy trenerskie UEFA A w Olsztynie, UEFA B w Olsztynie i Grassroots C w Olsztynie i Elblągu. Rok 2020 to również początek szkoleń trenerskich w nowej formule warsztatów – odbywają się one w małych grupach, dzięki czemu możliwa jest większa interakcja między uczestnikami i prowadzącym. Pierwsze dwa warsztaty odbyły się w lutym – prowadzili je Adam Chmielewski (Trener Koordynator MKS Polonia Warszawa) oraz Tomasz Olszewski (Trener przygotowania motorycznego ekstraklasowej Warty Poznań). Oprócz organizacji własnych szkoleń, na bieżąco informowaliśmy również o ciekawych szkoleniach organizowanych na terenie naszego województwa przez inne podmioty, a w marcu, w celu wymiany informacji między trenerami, utworzyliśmy facebookową grupę „Trenerzy WMZPN”.

Z początkiem roku, swoje szkolenia rozpoczęli również sędziowie. Do Turcji na obóz szkoleniowy dla 60 najlepszych sędziów w Polsce poleciał Marcin Szczerbowicz. W tym czasie w Olsztynie odbywały się kursy na sędziego piłki nożnej, które ukończyło łącznie ponad 40 osób. W marcu wszyscy sędziowie z naszego województwa spotkali się na szkoleniu przygotowującym do rundy wiosennej.

Tradycyjnie z początkiem roku wystartowała akcja „Przekaż 1% podatku na swój klub”, zachęcająca do przekazywania 1% podatku klubom piłkarskim z naszego województwa. Dzięki temu, że Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej ma status organizacji pożytku publicznego co roku do klubów trafia około pół miliona złotych. Jeżeli chodzi o finanse, to jak zwykle, na bieżąco informowaliśmy kluby o konkursach, w szczególności tych ministerialnych i marszałkowskich. W lutym tradycyjnie, wspólnie z Pawłem Papke, Posłem na Sejm RP, zorganizowaliśmy szkolenia z zakresu przygotowania wniosków do ministerialnego programu „KLUB 2020”.

Na początku roku udało się również wzmocnić naszą reprezentację w PZPN. Wiesław Żmuda z Ełku – dotychczasowy Członek Komisji ds. Licencji Klubowych został jej Wiceprzewodniczącym. Przypominamy, że w PZPN reprezentują nas ponadto: Marek Łukiewski z Olsztyna (Przewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego oraz lider zespołu projektowego odpowiedzianego za system Extranet), Jacek Czałpiński z Biskupca (Członek Komisji Rewizyjnej), Adam Łopatko z Dobrego Miasta (Krajowy Koordynator ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów), Jerzy Akińcza z Ornety (Wiceprzewodniczący Komisji ds. Prawnych), Tomasz Płoski z Elbląga (Członek Komisji ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego), Edward Szmul z Reszla (Członek Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych), Wiesław Sopyła z Kętrzyna (Członek Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego), Marek Maleszewski z Olsztyna (Członek Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego) oraz Artur Wyszyński z Olsztyna (Ekspert ds. finansowych Komisji ds. Licencji Klubowych). Nasi przedstawiciele pełnią również ważne role w ogólnopolskich stowarzyszeniach piłkarskich – Tomasz Płoski jest Prezesem Stowarzyszenia Sędziów Piłki Nożnej w Polsce, a Paweł Guminiak Prezesem Stowarzyszenia Klubów Drugiej Ligi Piłkarskiej. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej reprezentowany jest również w Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu – w lutym Marek Łukiewski został ponownie wybrany do Zarządu Federacji i wszedł w skład jego Prezydium, a Marek Szter został członkiem Komisji Rewizyjnej.

Wykorzystując fakt, że w okresie zimowym ze względu na przerwę w rozgrywkach zwykle pojawia się mniej informacji, na naszej stronie internetowej wmzpn.pl kontynuowaliśmy zapoczątkowany rok wcześniej cykl obszernych wywiadów #TuZaczynałem. Przybliżamy w nim znane osoby, które zaczynały swoją piłkarską przygodę na warmińsko-mazurskiej ziemi, a następnie ruszyły w „wielki piłkarski świat”. Na początku 2020 roku rozmawialiśmy z Januszem Kupcewiczem, Tomaszem Radziwonem, Jerzym Budziłkiem, Pawłem Sobolewskim i Tomaszem Lisowskim.

Równolegle do wszystkich powyższych działań i wydarzeń na początku 2020 roku przygotowywaliśmy rundę wiosenną rozgrywek seniorskich, młodzieżowych i dziecięcych. Dzięki podziałowi na osobną rundę jesienną i osobną rundę wiosenną, w rozgrywkach młodzieżowych i dziecięcych można było zgłaszać i wycofywać drużyny, aby dostosować zgłoszenia do aktualnej sytuacji zawodniczej. W związku z otwartym okienkiem transferowym publikowaliśmy informacje jak prawidłowo dokonać zmiany przynależności klubowej zawodników i jak uprawnić ich do gry, a kluby składały odpowiednie wnioski w systemie Extranet. W trakcie było też przygotowywanie szczegółowych terminarzy na rundę wiosenną i wtedy…

….pojawiła się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. W środę 11 marca 2020 roku Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szkoły, żłobki i przedszkola zostaną zamknięte; nie będą odbywały się również zajęcia na uczelniach; zamknięte będą teatry, filharmonie, muzea, a także kina oraz szkoły artystyczne. Polski Związek Piłki Nożnej tego samego dnia wstrzymał większość swoich działań. Pojawiły się komunikaty o przełożeniu Turnieju ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, odwołaniu marcowych meczów Reprezentacji Polski z Finlandią i Ukrainą oraz wstrzymaniu rozgrywek piłkarskich wszystkich kategorii wiekowych i klas rozgrywkowych wraz z rekomendacją zawieszenia treningów.

Cała ta sytuacja miała potrwać dwa, trzy tygodnie, a trwała praktycznie przez całą rundę wiosenną. Nasze dotychczasowe, mniej lub bardziej uporządkowane życie, jeśli nie wywróciło się do góry nogami, to przynajmniej zostało dość mocno zachwiane. W tym okresie większość branż została zamknięta, a my ograniczaliśmy nasze aktywności i zostawaliśmy w miarę możliwości w domach.

Powolne “odmrażanie” polskiego sportu rozpoczęło się dopiero w maju. Najpierw umożliwiono prowadzenie treningów w 6-cio osobowych grupach. Następnie rozszerzono liczbę trenujących zawodników do 22-óch, a dopiero na samym końcu umożliwiono powrót do rozgrywania meczów. Wszystko oczywiście w ściśle określonym rygorze sanitarnym.

Powrót do rywalizacji nastąpił tak późno, że nie było już możliwości rozegrania rundy wiosennej. Polski Związek Piłki Nożnej po przeprowadzeniu szerokich konsultacji ze środowiskiem piłkarskim całego kraju podjął decyzję o zakończeniu sezonu 2019/20 w III lidze i niższych klasach rozgrywkowych, w tym w rozgrywkach dziecięcych i młodzieżowych. Dotychczasowe tabele (w większości tabele rundy jesiennej) zostały uznane za końcowe. Sezon 2019/20 wznowiła tylko Ekstraklasa, I i II liga, a także kontynuowano Puchar Polski. Rozgrywki były prowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym, włącznie z kwarantanną i testowaniem na obecność koronawirusa zawodników, sztabów szkoleniowych i innych osób związanych z organizacją meczów.

Wart podkreślenia jest fakt, że wiosną, pomimo braku możliwości rozgrywania meczów, kluby piłkarskie nie zawiesiły swojej działalności. W miarę możliwości treningi były prowadzone zdalnie przez Internet, a większość klubów prześcigała się wymyślając coraz to nowsze sposoby zaktywizowania swoich trenerów, zawodników i sympatyków. Taka postawa cieszy, pokazując jednocześnie siłę i determinację środowiska sportowego.

W tym czasie również Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej był bardzo aktywny, co było widać na stronie internetowej wmzpn.pl oraz w naszych mediach społecznościowych. Stworzyliśmy film z udziałem znanych osób z naszego środowiska piłkarskiego, zachęcający do pozostania w domu, a także opracowaliśmy długą listę piłkarskich aktywności, które można było robić bez wychodzenia na zewnątrz. Ponadto dla zawodników przygotowaliśmy zdalne treningi. Dla trenerów – listę polecanych książek i materiałów szkoleniowych. Dla sędziów – blisko 100 filmów szkoleniowych z naszych rozgrywek, w szczególności z meczów III Ligi i forBET IV Ligi. Dla rodziców – zestaw artykułów i materiałów dotyczący ich roli w piłkarskiej przygodzie dziecka. Na naszej stronie informowaliśmy również o tym, jakie aktywności podejmują nasze kluby oraz wskazywaliśmy najciekawsze akcje organizowane przez inne podmioty. Ponadto na bieżąco przekazywaliśmy klubom informacje o możliwych dofinansowaniach, szczególnie tych w ramach rządowej tarczy antykryzysowej i związanych z nią programów aktywizujących środowisko sportowe.

Poza tym, korzystając z okazji, że duża część ludzkiej aktywności przeniosła się do Internetu, we współpracy z ASTROBOYZ zorganizowaliśmy dwie edycje turnieju WMZPN ONLINE CUP. Turniej odbywał się jednocześnie na trzech platformach (PC, Xboxie i Play Station), a uczestnicy rywalizowali grając w grę FIFA 20. Następnie na Facebook’u przygotowaliśmy dla klubów zabawę w wirtualne mecze. Rywalizacja polegała na uzyskaniu większej liczby polubień od przeciwnika i przyciągnęła tysiące osób chcących wesprzeć swoje kluby.

Od strony sportowej sezon 2019/20 przyniósł naszemu województwu utrzymanie Stomilu Olsztyn w I Lidze, walkę Olimpii Elbląg o I Ligę i historyczny awans Sokoła Ostróda do II Ligi. Z bardzo dobrej strony pokazali się także pozostali III-ligowcy plasując się w pierwszej dziesiątce, a do III Ligi z kompletem zwycięstw awansował GKS Wikielec. Cieszy fakt, że kolejny rok z rzędu nasze drużyny sięgają po wysokie nagrody z Pro Junior System. Tym razem po 800 tys. zł zainkasowały Stomil Olsztyn i Olimpia Elbląg, a 200 tys. zł wywalczył Kaczkan Huragan Morag. Przechodząc do Futsalu, z radością należy zauważyć, że niesamowite wyniki odnotował Constract Lubawa, który w swoim pierwszym sezonie
w Ekstraklasie Futsalu od razu wywalczył Wicemistrzostwo Polski, a następnie po raz pierwszy w historii zdobył Pucharu Polski. W piłce kobiecej Stomilanki Olsztyn w trudnym, ze względu na reformę rozgrywek, sezonie spokojnie utrzymały się w I Lidze Kobiet. Na szczeblu wojewódzkim, w rozgrywkach seniorskich w całej Polsce odbyły się awanse, ale wyjątkowo odstąpiono od spadków. W związku z tym w obecnym sezonie, przejściowo, mamy zwiększoną liczbę drużyn w III Lidze,
w forBET IV Lidze i w A Klasie.

Obecny sezon 2020/21 rozpoczął się, zgodnie z planem, na przełomie lipca i sierpnia. Jednocześnie ruszyła nowa edycja Wojewódzkiego Pucharu Polski 2020/21 z udziałem drużyn A i B Klasy, Klasy Okręgowej i forBET IV Ligi, a także dogrywano niedokończony w poprzednim sezonie Wojewódzki Puchar Polski 2019/20. W ekspresowym tempie rozegrano ćwierćfinały i półfinały, a wielki finał odbył się w Lidzbarku Warmińskim. Mecz pokazał, jak bardzo wszyscy tęsknią za piłką. Na żywo na trybunach zasiadła maksymalna liczba kibiców, a internetową transmisję obejrzały tysiące osób. Puchar wzniósł Sokół Ostróda, który pokonał 2:1 Znicza Biała Piska i awansował na szczebel centralny tych rozgrywek.

Następnie, z początkiem sierpnia ruszyły rozgrywki ligowe poszczególnych klas rozgrywkowych seniorów, młodzieży i najmłodszych dzieci. Niestety, w związku z drugą falą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, od połowy października mecze odbywały się bez udziału publiczności, a kluby często miały problem ze skompletowaniem pełnego składu. Pomimo tych trudności większość klubów poradziła sobie bardzo dobrze, a wspólnym wysiłkiem, udało się przeprowadzić rozgrywki dziecięce, młodzieżowe i seniorskie w blisko 100%. Z zaplanowanych na jesień meczów jedynie dwa spotkania zostały przełożone na rundę wiosenną.

Warto zwrócić uwagę, że wspólnie z klubami forBET IV Ligi i platformą TVCOM.pl, od początku rundy jesiennej wdrażaliśmy projekt transmisji live, dzięki czemu kibice mogli oglądać mecze swoich drużyn w Internecie, nie wychodząc z domu. Cieszy również fakt, że większość klubów z pozostałych klas rozgrywkowych także transmitowała swoje mecze, wykorzystując do tego popularne media społecznościowe lub przynajmniej prowadziła innego rodzaju relacje z meczów. Dzięki tym transmisjom i relacjom kluby, pomimo zamkniętych stadionów, utrzymały kontakt ze swoimi sympatykami oraz zapewniły ekspozycje reklamowe swoim sponsorom.

Poza wspomnianymi powyżej transmisjami live, jesienią wdrożyliśmy kilka nowych projektów w forBET IV Lidze. Przede wszystkim, pomimo pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, udało nam się przedłużyć umowę sponsorską z forBET-em na kolejny sezon. Z początkiem sierpnia ruszyliśmy z nowym, odświeżonym i rozszerzonym „Magazynem forBET IV Ligi”, który nadajemy ze specjalnie przygotowanego studia. Tradycyjnie przed sezonem odwiedziliśmy wszystkie 18 klubów, tym razem specjalnie przygotowanym przez naszego sponsora forŻUK-iem i wręczyliśmy świeżo wydrukowane wydanie Gazety Olsztyńskiej ze „Skarbem Kibica”. Na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych przed każdą kolejką przygotowywaliśmy jej zapowiedź, a po weekendzie multimedialne podsumowanie. Na bieżąco informacje o forBET IV Lidze można śledzić również na antenie Radia Olsztyn w „Magazynie III i forBET IV Ligi”, w TVP Olsztyn w „Informacjach Sport”
i „Flesz Sport”
oraz w Gazecie Olsztyńskiej. W rundzie jesiennej rozpoczęliśmy także wybieranie bramki kolejki. W dalszym ciągu, dzięki nagrywaniu przez kluby meczów, sędziowie mają obowiązek obejrzeć sędziowane przez siebie zawody i przygotować samoocenę ze wskazaniem dobrych i złych decyzji, co jak widzimy, prowadzi do wzrostu ogólnego poziomu sędziowania w forBET IV Lidze.

Jesień to również bardzo aktywny czas na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych pod kątem niższych klas rozgrywkowych oraz przybliżania sylwetek ciekawych przedstawicieli naszego środowiska piłkarskiego. Rozpoczęliśmy trzy nowe cykle: #OkiemPrezesa, #Debiucik i #GośćZawodowiec. W pierwszym z nich rozmawiamy z Prezesami klubów Klasy Okręgowej oraz A i B Klasy. Drugi, to cykl wywiadów z młodymi zawodnikami, którzy niedawno debiutowali w rozgrywkach seniorskich. Trzeci, to wideorozmowy z pochodzącymi z naszego województwa zawodnikami, trenerami i innymi osobami działającymi zawodowo w „dużym” piłkarskim świecie. Ponadto w trakcie roku na stronie pojawiła się „Baza Klubów WMZPN”, w której można sprawdzić podstawowe dane każdego klubu, zobaczyć gdzie rozgrywa swoje mecze oraz pobrać jego herb.

Nie ograniczyliśmy dotychczasowych działań na stronie, więc w rundzie jesiennej tradycyjnie przed każdą kolejką pojawiał się „Piłkarski Rozkład Jazdy”. W drugiej części rundy, gdy stadiony zostały zamknięte dla kibiców, stworzyliśmy jeszcze „Weekendowy Program Transmisji LIVE”. Natomiast po każdej kolejce, tak jak zawsze publikowaliśmy „Multimedialne podsumowania” poszczególnych klas rozgrywkowych oraz raport „Nasi Ligowcy”. Największą popularnością na stronie wciąż cieszą się publikowane na bieżąco wyniki meczów i tabele wszystkich prowadzonych przez nas rozgrywek.

Jesienią kontynuowaliśmy również współpracę z Radosławem Skudlarzem, twórcą Groundhopping Warmia i Mazury, który w ramach cyklu #WidzimySięNaMeczu odwiedzał mecze niższych klas rozgrywkowych przygotowując z nich relację tekstową, fotograficzną i wywiad z przedstawicielem klubu.

We wrześniu, gdy jeszcze na trybunach mogli zasiadać kibice, wspólnie z Fundacją Kormoran i Posłem na Sejm RP, Michałem Wypijem, zorganizowaliśmy w Olsztynie charytatywny “Mecz o wszystko” na rzecz młodego zawodnika Pojezierza Prostki Sebastiana Ocimka, który odniósł bardzo poważny uraz kręgosłupa w swoim pierwszym ligowym występie w drużynie seniorskiej.

Z początkiem rundy jesiennej wróciliśmy do organizacji szkoleń dla trenerów w formie warsztatów. Między innymi poruszaliśmy takie ciekawe tematy, jak „Realne środowisko treningu piłkarskiego”,  „System 1-3-5-2 w atakowaniu i bronieniu”, „Hiszpańska metodologia treningu”, czy „Fundamenty gry według metodologii portugalskiej”, a wykładowcami byli na przykład tacy znani trenerzy, jak Miłosz Stępiński, czy Paweł Grycmann. W międzyczasie zakończyliśmy wstrzymane wiosną przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 kursy trenerskie – UEFA B wyrównawczy w Olsztynie i UEFA B w Elblągu. Równocześnie wznowiliśmy nabór na kolejne kursy.

W trakcie rundy jesiennej zdecydowaliśmy się również na zmianę koncepcji doboru trenerów kadr województwa chłopców. Idąc za nowymi oczekiwaniami i trendami trenerzy kadr nie będą związani
z żadnym klubem sportowym. Trenerami kadr będą trenerzy związani z Mobilną Akademią Młodych Orłów. Takie rozwiązanie pozwoli na dotarcie do najbardziej uzdolnionych zawodników i zawodniczek z naszego regionu, ich bieżący monitoring i odpowiednią selekcję do kadr.

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie nawiązaliśmy udaną współpracę z Warmińsko-Mazurskim Zrzeszeniem LZS, której efektem są wspólne rozgrywki. Do tej pory Związek organizował rozgrywki ligowe dla poszczególnych kategorii wiekowych, a Zrzeszenie turnieje „Piłkarska Kadra Czeka” i „Mała Piłkarska Kadra Czeka” dla gmin do 20 tys. mieszkańców. Zdarzało się, że terminy meczów się pokrywały i uniemożliwiały części drużyn start w jednych i drugich rozgrywkach. Dzięki porozumieniu, jesienne rozgrywki ligowe prowadzone przez Związek były jednocześnie eliminacjami do organizowanych przez Zrzeszenie turniejów finałowych „Piłkarska Kadra Czeka” i „Mała Piłkarska Kadra Czeka”.

Jesień to także czas podsumowania i rozliczenia akcji „Przekaż 1% podatku na swój klub”. W tym roku polscy podatnicy przekazali na piłkę nożną w naszym województwie 490 tys. złotych, to drugi najwyższy wynik w historii. Kwota ta trafiła łącznie do 158 klubów wskazanych przez podatników przy rozliczaniu rocznych PIT-ów. Najwięcej, to jest ponad 46 tys. zł otrzymał Stomil Olsztyn wraz ze swoją Akademią oraz BKS Tęcza Biskupiec. Kluby, które samodzielnie mogą pozyskiwać środki z 1% podatku zebrały w tym roku tylko 49 tys. złotych, w ostatnich latach ta kwota znacznie przekraczała 100 tys. złotych. Natomiast za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej podatnicy na swoje kluby przekazali 441 tys. złotych, co stanowi drugi najwyższy wynik w historii.

Sportowo, runda jesienna okazała się trudnym okresem zarówno dla Stomilu Olsztyn, jak i Olimpii Elbląg, które przed dłuższy czas nie mogły „odpalić”. Na szczęście obu ekipom udało się ostatecznie „wskoczyć na dobre tory” i zająć bezpieczne pozycje w ligowych tabelach. Z kolei Sokół Ostróda, nasz beniaminek na szczeblu centralnym, okazał się rewelacją jesieni i uplasował się w czołówce II-ligowej tabeli, a w Pucharze Polski doszedł do 1/16 finału, gdzie musiał uznać wyższość ekstraklasowej Warty Poznań. W III lidze równie dobrze radził sobie Znicz Biała Piska, który zimową przerwę spędzi na bardzo wysokim IV miejscu. GKS Wikielec jako beniaminek również pokazuje się z dobrej strony i zajmuje miejsce w środku tabeli. Aktualnie w dolnej części III-ligowej tabeli mamy 2 nasze kluby: Concordię Elbląg i Kaczkan Huragan Morąg. Trzymamy za nie mocno kciuki, bo wiemy, że spadki z III ligi automatycznie przekładają się na spadki z forBET IV Ligi, Klasy Okręgowej i A Klasy. W rozgrywkach kobiecych doskonale radzą sobie Stomilanki Olsztyn, które po rundzie jesiennej zajmują wysokie III miejsce w I Lidze Kobiet. Natomiast w Futsalu, Constract Lubawa nie zwalnia tempa i od początku sezonu zajmuje miejsce w pierwszej trójce.

Jesień tego roku to udany okres również dla naszych drużyn młodzieżowych. Prowadzeni przez Adama Zejera juniorzy młodsi Stomilu Olsztyn wygrali oba mecze barażowe z Jagiellonią Białystok
i pewnie awansowali do Centralnej Ligi Juniorów U-17. Natomiast prowadzona przez Kamila Kozłowskiego młodzieżowa reprezentacja województwa U-13 po rundzie jesiennej zajmuje I miejsce w makroregionalnej tabeli i ma doskonałą pozycję wyjściową, aby wiosną wywalczyć awans do turnieju finałowego. Wiosną w rozgrywkach centralnych, tj. w Makroregionalnej Lidze Juniora U-19, będą nas reprezentować ponadto juniorzy starsi Naki Olsztyn i Concordii Elbląg.

Zimą, pomimo ograniczonej możliwości korzystania z naturalnych boisk, większość klubów nie zapada w sen zimowy i dalej aktywnie kontynuuje swoje działania, przygotowując się do rundy wiosennej. W tym okresie praktycznie wszystkie zajęcia odbywają się na halach sportowych, na „Orlikach” i na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 korzystanie z tych obiektów wymaga zachowania szczególnych warunków sanitarnych, co zwykle wiąże się
z dodatkowymi nakładami. Sporo samorządów zamknęło więc lub ograniczyło korzystanie z tych obiektów.

Ze względu na ograniczony dostęp do hal sportowych oraz trwającą w dalszym ciągu pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, tej zimy Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej odstąpił od organizowania na dużą skalę seniorskich, młodzieżowych i dziecięcych rozgrywek halowych, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. W niezbędnym zakresie odbędą się jedynie te rozgrywki, które mają swoją kontynuację na szczeblu centralnym i w związku z tym muszą wyłonić Mistrza Województwa, tj. Wojewódzki Puchar Polski w Futsalu oraz Turniej o Puchar Prezesa PZPN U-11 i U-12.

W ostatnim czasie większość działań została ponownie przeniesiona do Internetu. W formie zdalnej odbywa się nie tylko praca Biura Związku, czy posiedzenia Zarządu i Komisji, ale również szkolenia dla trenerów, czy sędziów. Kursy trenerskie tej zimy odbywać się będą w formie hybrydowej (część zajęć zdalnie, część stacjonarnie). Podobnie zostanie przeprowadzony kurs na sędziego. Zdalną aktywność udało nam się dopracować do takiego stopnia, że w wielu przypadkach sprawdza się ona równie dobrze jak ta stacjonarna, a w części przypadków okazuje się, że nawet ją przewyższa.

Tak było na przykład z Konferencją Trenerską WMZPN – ONLINE, którą zorganizowaliśmy w sobotę 5 grudnia. Na tamten moment podjęliśmy się organizacji zdalnej kursokonferencji jako jeden z dwóch Związków w kraju (obok Wielkopolskiego ZPN). Konferencja udała się doskonale zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Wzięło w niej udział blisko 800 trenerów z całej Polski, podczas gdy w organizowanych przez nas stacjonarnych konferencjach brało udział jedynie po ok. 200 trenerów. W sobotę 19 grudnia w formie zdalnej odbyło się również coroczne szkolenie dla wyróżniających się sędziów, w którym wzięło udział blisko 100 osób.

W formie zdalnej przez grudzień odbywały się także spotkania z klubami. Zwykle takie spotkania organizowaliśmy w terenie, a ze strony Związku uczestniczyło w nich po kilka osób. Dzięki formie zdalnej, tej zimy w spotkaniach z klubami uczestniczyło zwykle po kilkanaście osób, tj. Członkowie Zarządu, Przewodniczący Komisji i Pracownicy Biura Związku. Frekwencja wśród klubów także była wyższa niż na spotkaniach stacjonarnych. Nikt nie musi nigdzie jechać. Można usiąść wygodnie
w domu, włączyć komputer, tablet lub smartfon i swobodnie rozmawiać z grupą osób z całego województwa. Z pewnością z tej formy spotkań będziemy korzystać również po okresie pandemii. Biorąc pod uwagę, że ze środowiskiem piłkarskim naszego regionu konsultujemy bardzo dużo działań i decyzji, forma zdalna wydaje się być idealną do takich szybkich konsultacji. Do tej pory odbywało się to zwykle mailowo, co nie zapewniało takiej intensywności dyskusji i interakcji, jaka możliwa jest podczas  wideokonferencji.

Równie udanie zrealizowaliśmy również Piłkarską Galę WMZPN, która tej zimy w całości odbywa się w Internecie. Uroczystość wręczenia nagród w kategoriach „Postać Roku”, „Bramka Roku” i „Zdjęcie Roku” odbyła się w sobotę 19 grudnia, a wręczenie nagród w pozostałych kategoriach odbędzie się w sobotę 23 stycznia.

Kończąc podsumowanie 2020 roku, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim członkom naszego środowiska piłkarskiego. To wszystko, o czym pisaliśmy powyżej, to wynik naszej wspólnej pracy – każdy z Was dołożył do tych działań swoją cegiełkę. Dziękujemy tym bardziej, że ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, rok 2020 był inny niż wszystkie poprzednie lata. Musieliśmy podjąć sporo nowych działań, a większość tych corocznych, standardowych trzeba było mniej lub bardziej zmodyfikować, dostosowując do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, co wymagało od nas wszystkich dużo więcej pracy i wysiłku niż zwykle.

To był ciężki, ale udany rok! Dziękujemy!