Rozporządzenie Rady Ministrów: dzieci i młodzież mogą trenować

Polski Związek Piłki Nożnej uchwałą Komisji ds. Nagłych z dnia 29 grudnia upoważnił wszystkie wojewódzkie związki piłkarskie do wystawiania dokumentów potwierdzających członkostwo i uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. Oznacza to, że po otrzymaniu stosownego oświadczenia od Wojewódzkiego ZPN można będzie trenować w okresie zwiększonych obostrzeń.

Wprowadzenie nowych regulacji na okres od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadziło wiele niepewności w środowisku piłkarskim, bowiem rozporządzenie niezbyt precyzyjnie wskazywało kwestię grup dopuszczonych do organizacji zajęć sportowych. Polski Związek Piłki Nożnej już 23 grudnia wystosował do Ministerstwa Zdrowia pismo z prośbą o przedstawienie właściwych interpretacji wprowadzonych zmian. Wczoraj, po otrzymaniu wyjaśnień, krajowa federacja wykonała kolejny krok i na mocy uchwały Komisji ds. Nagłych PZPN upoważniła wojewódzkie związki do wystawiania w jej imieniu – jako polskiego związku sportowego – stosownych dokumentów wymaganych przez prawo. Tym samym członkowie Wojewódzkich ZPN mogą drogą mailową zgłaszać prośby o przygotowanie dedykowanych zaświadczeń. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, wystawiane zaświadczenia będą uprawniać do organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w rozgrywkach. Nie mają natomiast zastosowania w przypadku zespołów seniorskich.

Zgodnie z powyższą uchwałą kluby zrzeszone w WMZPN, które uczestniczą w rozgrywkach dziecięcych lub młodzieżowych, mogą zwracać się o wydanie takiego zaświadczenia. Prośbę o wydanie zaświadczenia należy przesłać na adres e-mail: pawel.aptowicz@wmzpn.pl, pamiętajcie że:

  • zaświadczenia dotyczą organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży, nie zespołów seniorskich
  • zaświadczenia wystawiane są na klub, o wydanie dokumentu wnioskuje przedstawiciel całego klubu – nie trener danej drużyny czy rodzice zawodników
  • prosimy o wysyłanie wniosków ze skrzynek klubowych w domenie @wmzpn.pl

Poniżej wyciąg z ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

  1. Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:
    1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we
    współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;

    2) ich organizowania bez udziału publiczności.
  2. Okoliczności, o których mowa w ust. 15 pkt 1, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową
    organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy