Od 17.10 mecze bez publiczności. Zachęcamy do przeprowadzania transmisji live

Od soboty, 17 października 2020 roku, polski rząd w całym kraju wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią COVID-19.

Co to oznacza dla sportu? Wszystkie wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. Nie ma znaczenia, czy powiat jest w strefie czerwonej czy żółtej. Publiczność nie może więc wejść na żadne wydarzenie sportowe w całym kraju aż do odwołania.

Co to oznacza dla rozgrywek piłkarskich WMZPN? Wszystkie rozgrywki seniorskie, młodzieżowe i dziecięce w dalszym ciągu będą kontynuowane, ale na żaden mecz nie może być wpuszczona publiczność.

Na stadionie / terenie obiektu, na którym rozgrywany jest mecz, mogą przebywać jedynie osoby niezbędne dla prawidłowej organizacji zawodów. Co to za osoby? Wzorując się na wytycznych PZPN dla lig centralnych, WMZPN określił, że w rozgrywkach WMZPN są to w szczególności:
• zawodnicy i sztaby trenerskie (wpisani do protokołu meczowego) oraz maksymalnie 10 innych przedstawicieli klubu gospodarza
• zawodnicy i sztaby trenerskie (wpisani do protokołu meczowego) oraz maksymalnie 5 innych przedstawicieli klubu gości*
• wyznaczeni na dany mecz sędziowie, obserwatorzy i delegaci meczowi,
• przedstawiciele mediów, w tym kamerzyści i fotoreporterzy (maksymalnie 10 osób, w tym minimum 2 miejsca dla klubu gości*)
• służby medyczne, policja, straż pożarna,
• osoby pełniące funkcję członków służby informacyjnej i porządkowej (stewardzi),
• pracownicy i przedstawiciele właściciela/zarządcy stadionu/boiska.

Gospodarz meczu w celach bezpieczeństwa powinien dysponować imienną listą wyżej wymienionych osób.

*klub gości musi przynajmniej na dzień przed meczem powiadomić klub gospodarza ile osób i w jakim charakterze przyjedzie na mecz

Jak mają pracować media? Wytyczne WMZPN są w tej kwestii następujące:
• obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu 1,5 m od innych osób w trakcie całego pobytu na stadionie / terenie zawodów,
• na pomeczowej konferencji prasowej (tam, gdzie są organizowane) obecni są tylko trenerzy oraz po jednym przedstawicielu mediów klubowych obu drużyn, pozostali przedstawiciele mediów nie mogą uczestniczyć w konferencji (materiał z konferencji mogą uzyskać od mediów klubowych).

W związku z tym, że kibice nie będą mieli możliwości oglądać meczów swoich drużyn, wzrasta rola mediów i mediów klubowych, dzięki którym kibice będą mogli zobaczyć transmisje na żywo lub przynajmniej pomeczowe relacje. Zachęcamy wszystkich dziennikarzy i fotoreporterów sportowych, a także wszystkie kluby do czynnego relacjonowania meczów odbywających się w naszym województwie.

WMZPN przewidując, że jesienią może dojść do zamknięcia meczów dla kibiców, w sierpniu rozpoczął z klubami forBET IV Ligi innowacyjny w skali kraju na tym szczeblu rozgrywkowym projekt telewizyjnych transmisji na żywo na platformie TVCOM.pl. Z najbliższej kolejki z 9 meczów aż 6 będzie można zobaczyć na żywo na platformie TVCOM.pl:

17 października 2020 roku (sobota)
12:50 MKS Korsze – GKS Pisa Primavera Barczewo
14:50 GSZS Delfin Rybno – MKS Mazur Ełk
14:50 MKS Zatoka Braniewo – GKS Mamry Giżycko
14:50 MKS Mrągowia Mrągowo – BKS Tęcza Biskupiec

18 października 2020 roku (niedziela)
13:50 ITS Jeziorak Iława – MKS Polonia Lidzbark Warmiński
13:50 ZKS Olimpia II Elbląg – Stomil II Olsztyn SA

link do transmisji z forBET IV Ligi na platformie TVCOM.pl – > przejdź

Swoje mecze w ostatnim czasie zaczęły transmitować również nasze III ligowe kluby: Znicz Biała Piska (Facebook), GKS Wikielec (YouTube) i Concordia Elbląg (TVCOM.pl). Ponadto w najbliższy weekend transmisje w Klasie Okręgowej planują przeprowadzić Orlęta Reszel i Czarni Olecko.

Pozostałe kluby chętne do transmitowania swoich meczów (bez względu na klasę rozgrywkową) prosimy o kontakt z Emilem Wojdą (tel. 570-560-706, e-mail: emil.wojda@wmzpn.pl). Podpowiemy jak przeprowadzić transmisję.

Przypominamy, że mecze I Ligi (Stomil Olsztyn) można oglądać w Polsat Sport i na platformie IPLA, a mecze II Ligi (Olimpia Elbląg i Sokół Ostróda) w TVP Sport i na platformie TVCOM.pl. Transmisję z meczów Futsal Ekstraklasy (Constract Lubawa) można natomiast zobaczyć w nSport oraz na platformie TVCOM.pl.

Na koniec pamiętajcie o ogólnych zasadach bezpieczeństwa.

Kancelaria Premiera zachęca, aby stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:
D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.