Rozpoczęło się “odmrażanie” polskiego sportu

25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.

– 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na codzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków  – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Pełna treść rządowego komunikatu na stronie Ministerstwa Sportu:
https://www.gov.pl/web/sport/nowa-sportowa-rzeczywistosc

To, co istotne dla piłkarzy, od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym, tzn. zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie) stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), oraz boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki).

Ze strony środowiska piłkarskiego od razu pojawiły się pytania o szczegółową interpretację ograniczenia “6 osób na obiekt”, które wydaje się być takie samo zarówno dla małego Orlika, pełnowymiarowego boiska, jak i obiektów składających się z kilku boisk. W związku z tym PZPN jest w trakcie przygotowywania pisma do Ministerstwa Sportu z prośbą o szczegółowe uregulowanie tej kwestii i umożliwienie korzystania z obiektów liczbie osób proporcjonalnej do ich wielkości.

Informujemy, że zgodnie z rządowym komunikatem, w przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

W kolejnych etapach (nie są znane jeszcze konkretne daty) zostanie umożliwione korzystanie sal i hal szkolnych, a także będzie można organizować imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.

Ponadto na przełomie maja i czerwca swoje rozgrywki wznowi piłkarska PKO BP Ekstraklasa. Powrót do treningów i rozgrywek będzie możliwy, wyłącznie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe.

fot. Adam Guz / KPRM